Czy smakowa glukoza, wykorzystywana do badania tzw. krzywej cukrowej może wplynąć na wynika badania? Warto to wiedzieć, ponieważ roztwór glukozy - smakowy lub zwykły, musi wypić każda przyszła mama w czasie obowiązkowego testu obciążenia glukozą. Czy substancje zawarte w glukozach smakowej, np. cytrynowej, mają wpływ na wynik badania?
Spis treści
- Kiedy stosuje się smakowy roztwór glukozy?
- Czy glukoza smakowa wpływa na wynik badania?
- Czy można dodawać do glukozy sok z cytryny?
- Jak przygotować się do wypicia glukozy smakowej?
- Kiedy wykonać test obciążenia glukozą w ciąży?
- Po co wykonuje się test obciążenia glukozą?
- Powikłania cukrzycy ciążowej - dlaczego badania z roztworem glukozy jest konieczne
Kiedy stosuje się smakowy roztwór glukozy?
Sama myśl o wypiciu bardzo słodkiego roztworu wody z glukozą przyprawia wiele przyszłych mam o mdłości. Ale jest to konieczne - krzywa cukrowa to obowiązkowe badania wykonywane w ciąży. Dlatego firmy farmaceutyczne wymyśliły smakowe roztwory glukozy o aromacie cytrynowym lub pomarańczowym.
Doustny test obciążenia glukozą (ang. OGTT), tzw. polega na 3-krotnym pomiarze stężenia glukozy we krwi żylnej. Badanie powinno być wykonywane w godzinach porannych. Najpierw pobierana jest krew na czczo, a następnie kobieta ciężarna wypija 75-gramowy roztwór glukozy. Cukier ten jest rozpuszczony w 200-300 ml wody.
Ważne, aby wypić cały roztwór w ciągu 5 minut. Po godzinie oraz dwóch godzinach od wypicia glukozy znów pobierana jest krew w celu zbadania stężenia cukru. Jeśli w którymkolwiek pomiarze glikemia będzie nieprawidłowa, stwierdza się cukrzycę ciążową.
Między kolejnymi pomiarami kobieta ciężarna powinna przebywać w poczekalni w pozycji siedzącej wstrzymując się przez ten czas od jedzenia i picia czegokolwiek. Dla wielu przyszłych mam badanie to wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak nudności czy nawet wymioty po wypiciu roztworu. Niekiedy dochodzi również do omdleń.
Czy glukoza smakowa wpływa na wynik badania?
W ostatnim czasie, w odpowiedzi na pojawiające się liczne obawy przyszłych mam dotyczące wypicia mdłej słodkiej glukozy, producenci zaproponowali nowe rozwiązanie. Jest nim możliwość kupienia gotowej glukozy smakowej, która dla wielu osób jest łatwiejsza do przyswojenia niż czysta glukoza.
Do wyboru są między innymi glukoza pomarańczowa, cytrynowa czy też malinowa. Bardzo ważne jest, aby w takiej sytuacji kupić certyfikowany produkt, odpowiednio przebadany i sprawdzony przez producenta, dzięki czemu nie powinien wpłynąć on na wynik badania.
Warto jednak zapytać w swojej przychodni czy można wypić glukozę smakową, ponieważ nie wszędzie personel wyraża na to zgodę. Ponadto, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie określiło jednoznacznie swojego stanowiska na temat stosowania glukoz smakowych, dlatego, w zależności od przychodni, podejście do tej kwestii może się różnić.
Należy też pamiętać, że jest to badanie obowiązkowe, umożliwiające wykrycie cukrzycy wśród ciężarnych, która może nieść za sobą groźne powikłania zarówno dla mamy jak i rozwijającego się dziecka. Nie ma sensu nadmiernie stresować się czy też negatywnie nastawiać się przed badaniem, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na OGTT.
Czy można dodawać do glukozy sok z cytryny?
Kiedy na rynku nie było dostępnych smakowych rodzajów glukozy, dużo kobiet za radą koleżanek, a czasami też lekarzy, wciskało do roztworu kilka kropel cytryny. Miała ona za zadanie maskować w pewnym stopniu bardzo słodki smak glukozy. Dodanie soku z cytryny według wielu ekspertów nie ma wpływu ani na wynik badania, ani na metabolizm glukozy. Zależy to również od metody wykorzystywanej w danym laboratorium.
Wydaje się, że jest to dobry sposób na pokonanie pojawiających się nudności i wymiotów spowodowanych wypiciem czystego roztworu glukozy. Najlepiej jednak zapytać lekarza jakie jest jego zdanie oraz czy jest jakaś różnica między wypiciem w badaniu glukozy z dodatkiem soku z cytryny a glukozy smakowej, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej nie ma co do tego jednoznacznych odgórnych rekomendacji.
Czytaj: Hipoglikemia u noworodka: przyczyny, objawy leczenie
Cukrzyca ciążowa - dieta. Jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]
Normy poziomu cukru we krwi - kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową
Jak przygotować się do wypicia glukozy smakowej?
W przypadku, gdy dana przychodnia nie zapewnia roztworu glukozy do picia, należy kupić ją samodzielnie w aptece. Kobieta ciężarna nie powinna jeść ani pić około 8 godzin przed badaniem. Istotne jest, że w przypadku dłuższej przerwy od ostatniego posiłku poziom glikemii we krwi może być podwyższony, lecz nie z powodu cukrzycy, a nadmiernego głodzenia.
Ponadto przez minimum 3 dni przed doustnym testem obciążenia glukozą należy stosować dietę o normalnej zawartości węglowodanów. Na badanie kobieta ciężarna powinna przyjść wypoczęta oraz wyspana.
Kiedy wykonać test obciążenia glukozą w ciąży?
Doustny test obciążenia glukozą, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, powinna wykonać każda kobieta ciężarna między 24. a 26. tygodniem ciąży. Do niedawna podawano, że test powinien być zrobiony między 24. a 28. tygodniem.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przyszła mama musi mieć wykonaną krzywą cukrową wcześniej. Zgodnie z wytycznymi, podstawowe badanie poziomu glukozy we krwi na czczo ma wykonywane każda ciężarna na początku ciąży, czyli zazwyczaj do 10. tygodnia ciąży.
Jeśli stężenie glukozy na czczo we wczesnym okresie ciąży wynosi poniżej 92 mg/dl i obecny jest min. 1 czynnik ryzyka cukrzycy ciążowej, należy wykonać niezwłocznie OGTT i powtórzyć badanie między 24. a 26. tygodniem.
Podobnie jest w przypadku, gdy stężenie glukozy na czczo we wczesnej ciąży wynosi pomiędzy 92 a 125 mg/dl. Wtedy również niezwłocznie należy wykonać doustny test obciążenia glukozą nie czekając do 24. tygodnia.
Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej
- Nadwaga/otyłość (BMI≥ 30 kg/m2)
- Wiek > 35 lat
- cukrzyca w poprzednich ciążach
- wiele porodów
- urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg
- PCOS - zespół policystycznych jajników
- cukrzyca typu 2. w rodzinie
- urodzenie dziecka z wadą rozwojową
Po co wykonuje się test obciążenia glukozą?
Celem doustnego testu obciążenia glukozą jest sprawdzenie, czy nasza trzustka działa odpowiednio i wytwarza prawidłową ilość insuliny w odpowiedzi na podanie glukozy. Insulina bowiem jest hormonem produkowanym przez wyspy trzustkowe, a jej zadaniem jest między innymi obniżanie poziomu glukozy we krwi.
W ciąży dochodzi do fizjologicznego wzrostu zapotrzebowania na insulinę. Jeśli zaś wzrost jej produkcji jest zbyt mały w stosunku do zapotrzebowania, mamy do czynienia z insulinoopornością, a co za tym idzie z cukrzycą ciążową (GDM).
Powikłania cukrzycy ciążowej - dlaczego badania z roztworem glukozy jest konieczne
U kobiety chorującej na cukrzycę ciążową dochodzi do częstszych zakażeń dróg moczowo-płciowych. Wzrasta też ryzyko porodu przedwczesnego oraz pojawienia się cukrzycy typu 2. po porodzie. U płodu w przebiegu GDM dochodzi do hiperinsulinemii, która przyczynia się do nadmiernego wzrostu tkanki tłuszczowej.
Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę ciążową często rodzą się z nadmierną masą ciała, co niesie za sobą kolejne powikłania. Należą do nich m.in. dystocja barkowa czy ryzyko zespołu metabolicznego w przyszłości. U takich dzieci dochodzi także do hipoglikemii po urodzeniu, a niekiedy zaburzeń oddychania.
Czytaj również: Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża
Jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej? Pomiary, normy poziomu cukru