Ser pleśniowy w ciąży: czy w ciąży można jeść ser pleśniowy?

2021-07-20 9:18

Niektóre ciężarne zastanawiają się, czy można jeść ser pleśniowy w ciąży? Zakaz jedzenia serów pleśniowych pojawia się niemal w każdym artykule na temat odżywiania kobiet w ciąży. Tak naprawdę jest on jednak uzasadniony tylko w przypadku części serów pleśniowych, a nie absolutnie wszystkich.

Ser plesniowy w ciazy

i

Autor: _photos.com|photos.com Czy w CIĄŻY można jeść SER PLEŚNIOWY?

Czy jedzenie serów pleśniowych w ciąży może stwarzać zagrożenie dla zdrowia mamy lub płodu? Tak, ale dotyczy to tylko niektórych serów - nie wszystkie stanowią zagrożenie dla ciąży.

Skąd w takim razie teoria, mówiąca o tym, że sery pleśniowe są szkodliwe dla zdrowia nienarodzonego dziecka? Chodzi o odzwierzęcą bakterię Listeria monocytogenes (wywołująca listeriozę), która jest obecna w serach pleśniowych, ale nie nie tylko w nich.

Ryzyko to dotyczy wszelkich produktów odzwierzęcych niepoddanych obróbce termicznej, a więc surowego mleka i jego przetworów, jajek, surowego mięsa oraz wędlin tzw. dojrzewających. Czy zatem w ciąży wolno jeść sery pleśniowe?

Spis treści

  1. Jakich serów pleśniowych nie jeść w ciąży?
  2. W ciąży można jeść sery z mleka pasteryzowanego
  3. Nie musisz rezygnować w ciąży z serów pleśniowych
  4. Jedz, ale z umiarem
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Jakich serów pleśniowych nie jeść w ciąży?

Bakterie Listeria monocytogenes może znajdować się m.in. w serach pleśniowych wytwarzanych z surowego, niepasteryzowanego mleka. W ten tradycyjny sposób wytwarza się część serów pleśniowych np. we Francji i stamtąd prawdopodobnie pochodzi uzasadniony zakaz ich spożywania w ciąży.

Zagrożenie stanowić może zarówno francuski brie czy camembert, jak i twarde sery przerośnięte szlachetną niebieską pleśnią. Oczywiście dotyczy to także francuskich produktów z mleka surowego sprzedawanych w Polsce.

Czytaj: Toksoplazmoza - objawy i leczenie toksoplazmozy w ciąży [WYWIAD]

 Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść

W ciąży można jeść sery z mleka pasteryzowanego

Jednak trzeba wiedzieć, że bakterie listerii giną w wysokiej temperaturze. A więc mleko pasteryzowane, czyli ogrzewane do temperatury 70–100°C, tych bakterii już nie zawiera. A to właśnie z pasteryzowanego mleka produkuje się miękkie sery pleśniowe w Polsce.

Na przykład najpopularniejsze na naszym rynku serki brie i camembert marki Turek możesz jeść w ciąży bez obaw, bo są w stu procentach bezpieczne. Potwierdza to przedstawiciel mleczarni TUREK Agnieszka Kukuła-Wasilewska:

Nasze sery pleśniowe produkowane są wyłącznie z mleka poddanego pasteryzacji, a co więcej, każdą ich partię po wyprodukowaniu kontrolujemy na obecność Listeria monocytogenes. W produkcie, który opuszcza nasz zakład, nie ma wspomnianych bakterii. Zapewniam, że sery Turek mogą bezpiecznie jeść kobiety w ciąży.

Nie musisz rezygnować w ciąży z serów pleśniowych

Podobne, choć nieco mniej rygorystyczne procedury obowiązują we wszystkich zakładach mleczarskich w Polsce. Ryzykowne są natomiast sery wytwarzane bezpośrednio przez gospodarstwa rolne, dlatego nie powinnaś kupować serów pochodzących z niewiadomego źródła.

Przypominamy, że obróbka termiczna eliminuje listerie z każdego produktu, a więc nawet kawałek sera z mleka niepasteryzowanego po usmażeniu lub zagotowaniu (np. jako składnik sosu) przestaje być groźny.

A zatem: jeśli uwielbiasz sery z pleśnią, nie musisz z nich w ciąży rezygnować. Pod warunkiem że będziesz ostrożna: jedz tylko sery ze znanego źródła, wytwarzane z pasteryzowanego mleka, a poza tym nie przesadzaj z ilością, bo oprócz cennego wapnia zawierają one również sporo kalorii.

Dobrze wiedzieć

Jedz, ale z umiarem

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, ginekolog położnik, Szpital im. ks. A. Mazowieckiej w Warszawie

Jak w każdej sprawie, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Kupując produkt spożywczy, po pierwsze przeczytaj datę ważności, skład i sposób przygotowania produktu. Po drugie, unikaj wyrobów potencjalnie szkodliwych.

Jeśli informacje o produkcie są niepełne lub masz problem ze zrozumieniem opisu – lepiej zrezygnuj i wybierz coś innego. W przypadku serów pleśniowych oczywiście nie stanowią one zasadniczego elementu naszej diety, ale są cennym dodatkiem smakowym.

Przygotowane z pasteryzowanego mleka powinny być bezpieczne i możesz po nie śmiało sięgać, pamiętając, że jak większość serów, także sery pleśniowe zawierają przynajmniej kilkanaście procent tłuszczu i nierzadko inne substancje (np. środki konserwujące). Jedz je zatem z umiarem.

Czytaj również: Jedzenie grzybów w ciąży. Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby?

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

miesięcznik "M jak mama"