Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?

2020-07-03 12:46

Są przyszłe mamy, które unikają ginekologów i nie zgłaszają się na obowiązkowe wizyty w przychodni. Czy chodzenie do lekarza w okresie ciąży jest konieczne? Dlaczego warto monitorować ciążę?

Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?

i

Autor: Getty images

Kobieta w ciąży powinna chodzić do lekarza i regularnie wykonywać zlecone przez niego badania. Wydaje się, że to truizm, tymczasem coraz więcej przyszłych mam nie kontroluje zdrowia swojego ani maluszka.

Powodów jest kilka, np. to, że do lekarza przyjmującego w ramach NFZ trudno się dostać, a prywatne wizyty są zbyt kosztowne. Jednak ich główny argument jest taki, że badania w trakcie oczekiwania na dziecko uważają za niepotrzebne i bezcelowe! Czy rzeczywiście monitorowanie ciąży jest zbędne, też trzeba chodzić do lekarza w ciąży?

Spis treści

  1. W ciąży trzeba się badać
  2. Ciężarna potrzebuje regularnej kontroli
  3. Jak wygląda opieka nad ciężarna w Polsce?

W ciąży trzeba się badać

Przeciwniczki prowadzenia ciąży przez ginekologa twierdzą, że ciąża to nie choroba i że kiedyś opieka położnicza przecież nie istniała, a ludzie i tak się rozmnażali. To prawda – przed wiekami kobiety rodziły bez lekarza. Nieprawdą jest jednak, że działo się to bez problemów.

Nie ma wprawdzie dokładnych statystyk, bo zgony noworodków nie były kiedyś odnotowywane, ale wiadomo, że w XIX-wiecznej Polsce śmiertelność dzieci do lat 5 wynosiła prawie 50 proc.! Często umierały też kobiety – w XVII wieku w Europie było ok. 125 zgonów na tysiąc rodzących.

Można by powiedzieć, że przyczyną takiego stanu nie był wyłącznie brak opieki medycznej w trakcie ciąży, ale w ogóle niski poziom ówczesnej medycyny, gdyby nie nowe statystyki dotyczące np. Wielkiej Brytanii i Danii.

Śmiertelność okołoporodowa wynosi tam aż (odpowiednio) 2,6 i 3,2 proc., czego powodem jest stosunkowo słaba opieka nad kobietami w ciąży – brak specjalisty ginekologa w systemie opieki w Wielkiej Brytanii czy ograniczona dostępność do placówek ze względu na niskie zaludnienie w Danii.

Ciężarna potrzebuje regularnej kontroli

Regularna kontrola zdrowia kobiety i monitoring rozwoju płodu jest warunkiem szczęśliwego zakończenia ciąży. Dzięki coraz lepszej opiece położniczej w Polsce spadła znacząco śmiertelność kobiet (teraz to ok. 4,4 promila na tysiąc rodzących) i noworodków (ok. 5,7 promila).

To zasługa badań kontrolnych i opieki ginekologa, ale również coraz popularniejszych nowoczesnych systemów kontrolowania ciąży (np. domowe KTG, pakiety medyczne dla ciężarnych), szkół rodzenia i większej świadomości wśród pacjentek.

czytaj: Kalendarz badań w ciąży [PDF do wydruku]

Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?

Jak wygląda opieka nad ciężarna w Polsce?

W naszym kraju ciężarna powinna się zgłosić do lekarza najpóźniej w 10. tygodniu ciąży (to warunek otrzymania karty ciążowej i becikowego), a następnie odwiedzać go co miesiąc. W trakcie wizyty lekarz bada pacjentkę ginekologicznie, waży i mierzy jej ciśnienie, zleca też badania.

Standardy opieki okołoporodowej zalecają, aby (do 40 tygodnia ciąży) przyszła mama przynajmniej 5 razy wykonała badanie morfologiczne krwi, siedem razy – badanie moczu, 4 razy USG i wiele innych badań (np. cytologia, badanie czystości pochwy itd.). Bardzo istotne jest badanie stężenia glukozy we krwi po podaniu glukozy, które wykonuje się między 21. a 26. tygodniem.

Wszystkie te badania mają na celu szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki kontroli krwi i moczu diagnozuje się, a potem leczy anemię, cukrzycę ciążową czy nadciśnienie indukowane ciążą.

Podczas badania ginekologicznego lekarz ma szansę wykryć problemy ze skracającą się szyjką, a podczas badania ultrasonograficznego lub badań prenatalnych – wady wrodzone, z których część można leczyć jeszcze w okresie płodowym.

Niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka jest nawet zbyt duża masa ciała kobiety, która niezauważona w porę może utrudnić poród, zwiększać ryzyko cukrzycy i nadciśnienia.

Czytaj: Ciąża prywatnie. Jak wygląda i ile kosztuje prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie?

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży? 5 porad