Spis treści
Czy w ciąży można jeść truskawki? To pytanie zasadne, ponieważ z jednej strony czytasz poradniki, by z truskawkami w ciąży być ostrożnym, bo mogą powodować uczulenie itd. - z drugiej, żeby jeść to, na co masz ochotę. Kogo słuchać? Prawda, jak zwykle, leży po środku.
Truskawki jedzone z rozsądkiem i umiarem, podobnie jak i inne produkty, na pewno ci nie zaszkodzą. Pod warunkiem, że sama nie masz na nie uczulenia. Zawsze jeżeli masz wątpliwości co do swojej diety, staraj się poradzić swojego lekarza.
Czytaj: Owoce sezonowe w ciąży: które owoce sezonowe można i warto spożywać?
Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą
Witamina C w ciąży - zalety przyjmowania
Truskawki w ciąży są zdrowe
Świeże owoce, zwłaszcza czarne porzeczki, maliny, truskawki, cytrusy, kiwi to bogate źródło witaminy C, która wspomaga odporność, zwalcza wolne rodniki i pomaga organizmowi przyswajać żelazo z innych produktów (mięsa, nasion strączkowych, buraków). Powinny być więc składnikiem diety każdej ciężarnej.
Owoce to dla ciebie idealny deser czy szybka przekąska. Warto wiedzieć: owoce są bogate w łatwo przyswajalne cukry proste, toteż szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i zaspokajają głód, ale nie sycą na długo.
Jeśli masz nadwagę lub cukrzycę, powinnaś ograniczać ich spożycie. Wtedy lepszym źródłem witaminy C będą warzywa: papryka, natka pietruszki, brukselka, kapusta.
Znamiona truskawkowe to nie wina owoców
Być może spotkałaś się z przesądem, że jedzenie truskawek w ciąży powoduje powstanie u dziecka tzw. znamion truskawkowych. Znamiona te rzeczywiście przypominają nieco truskawki – są to czerwone, twarde, wystające bąble – ale poza tym nie mają z nimi nic wspólnego!
Te znamiona to naczyniaki, czyli powiększone naczynia krwionośne. Występują u ok. 10 proc. noworodków i znikają same po upływie 4–5 miesięcy.
Czytaj również: 15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie
Znamiona u dzieci. Galeria najczęściej występujących znamion niemowlęcych