Odpowiednie dawkowanie witaminy D3 w ciąży zapewnia mamie zdrowie, a dziecku - prawidłowy rozwój. To ważne, bo w naszym klimacie witaminy D ciągle nam brakuje.
Czytaj: Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?
Spis treści
- Dawkowanie witaminy D3 w ciąży
- Co oznacza niedobór witaminy D3 w ciąży?
- Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 w ciąży?
- Czym grozi niedobór witaminy D w ciąży?
- Preparaty z D3 dla przyszłej mamy
- Nadmiar witaminy D3 w ciąży
- Skąd czerpać witaminę D w ciąży?
Dawkowanie witaminy D3 w ciąży
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wszystkie ciężarne żyjące w Polsce powinny otrzymywać witaminę D3 jeszcze w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Oto dawki i normy witaminy D 3 w ciąży:
- Dawka dla kobiet w wieku rozrodczym to ok. 800 IU na dobę (normy dla dorosłych mieszkańców Europy Środkowej, w tym także Polski, przewidują dawki od 800-2000 IU w zależności od masy ciała).
- Kobiety, które są już w ciąży, a także te, które po porodzie karmią piersią powinny otrzymywać dziennie 1500-2000 IU. Suplementację powinno się rozpoczynać od momentu stwierdzenia ciąży, a najpóźniej w 2 trymestrze.
Co oznacza niedobór witaminy D3 w ciąży?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Cork w Irlandii, aż u ponad 91% przebadanych kobiet w ciąży, stwierdzono znaczny niedobór witaminy D. Zaskakuje też niska świadomość konsekwencji, które mogą wynikać z niedoboru witaminy D - a przecież mówimy o zagrożeniu zdrowia czy nawet życia mamy i dziecka.
W trakcie suplementacji w ciąży należy pamiętać, że stężenie witaminy D u płodu jest o 20% niższe niż u matki, dlatego jej niedobór przenosi się z mamy na dziecko wertykalnie.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 w ciąży?
Objawy niedoboru witaminy D w ciąży to:
- bóle kostno-mięśniowe,
- choroby przyzębia,
- utrata apetytu,
- biegunka,
- bezsenność,
- zaburzenia widzenia,
- niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle.
Czym grozi niedobór witaminy D w ciąży?
Niedobór witaminy D w ciąży ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także rozwój płodu. Wpływa zarówno na zdrowie kobiety, jak i jej nienarodzonego dziecka.
- Przyszła mama
Kobiety z dużymi niedoborami witaminy D są narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej, rzucawki, stanu przedrzucawkowego czy bakteryjnego zapalenia pochwy.
Niedobór witaminy D może oznaczać konieczność cesarskiego cięcia i powodować komplikacje związane z utrzymaniem procesów rozwojowych płodu.
- Dziecko
Również same noworodki obciążone niedoborem witaminy D są zagrożone ryzykiem wystąpienia hipokalcemii (niskiego stężenia wapnia w surowicy krwi), niskiej masy urodzeniowej czy nieprawidłowego rozwoju układu kostnego i budowy ciała.
Istnieją także dowody wskazujące, że witamina D odpowiada za rozwój mózgu rozwój mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka. Jej niedobór może więc oznaczać zmiany strukturalne i funkcjonalne mózgu, skutkujące długofalowymi zaburzeniami w zachowaniu malucha w późniejszym okresie.
Czytaj: Witamina D3 dawkowanie dla dzieci [NOWE ZALECENIA]
Prawdy i mity o DHA. Co musisz wiedzieć o tym kwasie tłuszczowym w ciąży?
Preparaty z D3 dla przyszłej mamy
Suplementacja witaminy D3, podobnie jak innych suplementów w ciąży, powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza. Na rynku dostępne są rożne preparaty zawierające witaminę D w postaci kapsułek miękkich, tabletek powlekanych, kropli, kropli wyciskanych z kapsułki, a także tabletek do żucia i aerozolu.
Ważne, aby przyjmowanie preparatów z witaminą D3 zsynchronizować z przyjmowaniem suplementów ciążowych, które zwykle zawierają również tę substancje. Warto pamiętać, że maksymalna dopuszczalna dawka witaminy D3 to 4000 IU na dobę.
Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D
Za co odpowiada witamina D w organizmie?
Kalcytriol (witamina D) odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia i fosforu w surowicy krwi i oddziałuje na układ kostny, przewód pokarmowy i nerki. Witamina D zwiększa jelitowe wchłanianie wapnia i fosforu, zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem oraz uwalnia je z kości w wypadku znacznego niedoboru.
Ponadto odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kości i zębów oraz właściwą mineralizację i gęstość kości, utrzymanie prawidłowej masy i siły mięśni, zwłaszcza serca, stymulację działania i rozmnażania się komórek układu odpornościowego. Optymalizuje również działanie systemu nerwowego i umożliwia regenerację neuronów i sprawne przewodzenie impulsów nerwowych.
Nadmiar witaminy D3 w ciąży
O ile niedobór witaminy D3 w ciąży może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, a także na zdrowie przyszłej mamy, o tyle jej nadmiaru nie powinnyśmy się obawiać. Po pierwsze: nadmiar naturalnie wytworzonej przez organizm witaminy D3 raczej nie grozi przyszłym polskim mamom ze względu na położenie geograficzne naszego kraju.
Podobnie rzecz się ma z dostarczeniem jej w nadmiernej ilości z pokarmem − aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę z diety musiały trzeba zjadać np. kilkanaście jajek dziennie.
Witaminę można jednak przedawkować przyjmując nieprawidłowe ilości suplementów. Dlatego należy regularnie kontrolować poziom D3 we krwi, warto też znać objawy takiego stanu, aby w wypadku hiperwitaminozy szybko zareagować.
Nadmiar witaminy D3 w organizmie może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego:
- nudności,
- wymioty,
- biegunki lub zaparcia,
- brak apetytu i spadek masy ciała,
- łatwe męczenie się,
- nadmierne pocenie,
- wzmożone oddawanie moczu,
- nadmierne pragnienie
- senność,
- osłabienie
- bóle głowy i oczu.
Czytaj: Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?
WITAMINY I MINERAŁY W CIĄŻY: Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 1 trymestrze ciąży?
Skąd czerpać witaminę D w ciąży?
Witamina D3, nazywana jest także witaminą słońca, gdyż powstaje między innymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, na skutek syntezy skórnej. 90% zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywane w ten sposób. Położenie geograficzne Polski ogranicza jednak okres aktywnej syntezy tej witaminy. Zachodzi ona od końca kwietnia do początku września tylko w słoneczne dni, w godzinach od 10:00 do 15:00.
Warto więc korzystać z pięknej pogody i spędzać czas na świeżym powietrzu. Z drugiej strony jednak należy w ciąży uważać na nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe, ze względu na możliwe poparzenia. Stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym wiosną i latem blokuje wytwarzanie tej substancji, więc nie jest niestety dobrym rozwiązaniem.
Pozyskanie więc odpowiedniej dawki witaminy D potrzebnej do właściwego funkcjonowania, wymaga codziennego przebywania na słońcu przez około 15-20 minut z odsłoniętą powierzchnią ciała na poziomie co najmniej 18%.
Drugim istotnym źródłem dostarczania witaminy D jest odpowiednia dieta w ciąży. Przy zdiagnozowanej jednak w populacji skali jej niedoborów, aby zapewnić organizmowi jej odpowiednie stężenie, musielibyśmy zjadać codziennie kilkadziesiąt jajek lub wypijać kilkanaście litrów mleka.
Głównymi źródłami pokarmowymi witaminy D3 są tran, ryby ‒ węgorz, łosoś, tuńczyk, makrela, śledź i sardynki, żółtka jaj oraz wątroba. Jednak z pożywieniem dostarczamy organizmowi tylko niewielki procent zapotrzebowania na ten związek. Powstałe więc deficyty witaminy D powinny być uzupełniane poprzez dodatkową suplementację, odpowiednio dostosowaną do wieku oraz stanu, w jakim obecnie się znajduje się nasz organizm (np. ciąża, laktacja).