Wiadomo, że to co je przyszła mama, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję dziecka, a więc także na prawdopodobieństwo wystąpienia u niego alergii. Dlatego jeśli jesteś w ciąży staraj się dostarczać sobie i maleństwu wszystkich składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Pilnuj, by twoja dieta była racjonalna, dobrze zbilansowana i tylko trochę bardziej kaloryczna niż przed ciążą. Staraj się także regularnie spożywać posiłki – powinno ich być pięć dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja Ostatni posiłek powinnaś zjadać 2–3 godziny przed pójściem spać.
Udowodniono, że spożywanie morskich ryb i oleju z orzechów włoskich przez kobiety w ciąży zmniejsza ryzyko późniejszego wystąpienia alergii u ich dzieci. Okazuje się bowiem, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte m.in. w orzechach i rybach morskich pomagają, by układ immunologiczny dziecka rozwinął się i dojrzał szybciej, co skutkuje wyższą odpornością i mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów alergicznych.
Dieta w ciąży – co jeść, by ustrzec dziecko przed alergią?
Dotychczas uważano, że dieta kobiety w ciąży wykluczająca produkty potencjalnie uczulające, może uchronić, lub przynajmniej zmniejszyć nasilenie objawów alergii u dziecka. Jednak badania dowodzą, że stosowanie diety eliminacyjnej przez kobietę ciężarną prawdopodobnie wcale nie zmniejsza ryzyka wystąpienia objawów alergii, za to może mieć niekorzystny wpływ na stan odżywienia zarówno matki, jak i płodu. Dlatego w ciąży staraj się odżywiać racjonalnie i nie stosuj profilaktycznie diety eliminacyjnej.
Jeśli czegoś powinnaś unikać, to produktów wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne barwniki, antyutleniacze, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu. Nadmiar tych składników chemicznych może w dużej mierze przyczynić się do powstania skłonności do alergii u dziecka.