Domowe sposoby na drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży i u małych dzieci

2023-10-12 13:49

Drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży to rzeczy, których nie należy lekceważyć. Podobnie jest z rankami, które przydarzają się małemu dziecku np. w czasie nauki raczkowania. Oto domowe sposoby na skaleczenia i inne drobne urazy dla odpowiednie dla ciężarnej.

Domowe sposoby na drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży i u małych dzieci

i

Autor: photos.com

Kobieta w ciąży staje się niezdarna. Wszystko przez coraz większy brzuszek, który zaburza jej równowagę ciała. Winne są też hormony, zwłaszcza relaksyna, której zadaniem jest rozluźnienie więzadeł i stawów przed porodem. Choć działanie relaksyny skierowane jest głównie na okolice miednicy, bo to przez nią ma przepchnąć się dziecko na świat, to jednak skutków rozluźnienia doświadcza całe ciało kobiety - dlatego ciężarnej ciągle wypada coś z dłoni, a nogi plączą się jak dziecku.

Jak sobie radzić ze stłuczeniami, skaleczeniami i innymi drobnymi wypadkami? na pewno z większością można poradzić sobie samemu, bez pomocy specjalisty. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, bo w okresie oczekiwania na dziecko każdy lek trzeba obejrzeć dwa razy, a ewentualne infekcje mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego lepiej ich unikać. Domowe sposoby na skaleczenia i drobne urazy na pewno przydadzą się też potem, gdy malec się urodzi, a potem zacznie samodzielnie przemieszczać się po domu.  

Spis treści

  1. Jak sobie radzić ze skaleczeniami w ciąży?
  2. Otarcia skóry, np. przy upadku
  3. Siniaki i krwiaki w ciąży
  4. Oparzenia w czasie oczekiwania na dziecko
  5. Ukąszenia przez owady
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Jak sobie radzić ze skaleczeniami w ciąży?

Skaleczenia płytkie i powierzchowne urazy skóry możesz opatrzyć sama. Oto co powinnaś zrobić:

  • przez krótki czas pozwól, aby ranka krwawiła – krew wypłucze brud i drobne zanieczyszczenia, przy okazji -pozbędziesz się części zarazków
  • skaleczenie przemyj, najlepiej zimną bieżącą wodą
  • zdezynfekuj brzegi ranki jodyną lub spirytusem lub przetrzyj okolice ranki jednorazowymi płatkami, nasączonymi spirytusem
  • załóż na ranę jałowy opatrunek z gazy lub plaster z opatrunkiem

Otarcia skóry, np. przy upadku

Niewielkie i powierzchowne są niegroźne dla skóry, ale warto zawsze sprawdzić, czy nie zagroziły nienarodzonemu dziecku. Otarcia skóry trzeba je odpowiednio opatrzyć:

  • staraj się dokładnie oczyścić otarte miejsce z wszelkich zabrudzeń, przemyj je bieżącą wodą lub wodą utlenioną.
  • otarcie osusz jałową gazą i zdezynfekuj skórę wokół niego.
  • otarcia najlepiej się goją, gdy dociera do nich powietrze – zastosuj opatrunek w sprayu lub, jeżeli jest to konieczne, przyłóż jałowy gazik i zaklej plastrem.

    Siniaki i krwiaki w ciąży

    Powstają zwykle pod wpływem urazu, dochodzi wtedy do podskórnego wylewu. Mimo, że na ogół nie są niebezpieczne, bywają bolesne. W razie uderzenia:

    • przyłóż zimny okład – złagodzi ból i zmniejszy obrzęk.
    • możesz do tego celu użyć woreczka z lodem (ale nie przykładaj go dłużej niż przez 10 minut).

    Oparzenia w czasie oczekiwania na dziecko

    Te niewielkie, obejmujące tylko naskórek, możesz leczyć sama. Powierzchownym oparzeniom towarzyszy lekkie zaczerwienienie i uczucie pieczenia.

    • jak najszybciej schłodź miejsce oparzenia czystą bieżącą chłodną wodą, kierując strumień powyżej urazu.
    • natychmiast zdejmij wszelkie ozdoby w miejscu oparzenia (np. pierścionki, obrączkę, bransoletkę, zegarek).
    • schładzaj ranę do wystudzenia, nie krócej niż 15 minut.

    Ukąszenia przez owady

    Pojedyncze użądlenia i ukąszenia owadów na ogół nie są niebezpieczne. Mimo to, nawet jeśli nie jesteś uczulona, nie lekceważ takich sytuacji. Reakcja alergiczna czasem pojawia się u osób, które wcześniej nie miały takich problemów.

    Niebezpieczne są użądlenia w okolicy szyi, języka, wewnętrznej części podniebienia oraz policzków – w takich przypadkach zawsze należy skontaktować się z lekarzem.W przypadku zwykłych użądleń lub ukąszeń należy:

    • delikatnie usunąć żądło.
    • zastosować zimny okład.

    miesięcznik "M jak mama"