Drętwiejące ręce w ciąży: jak sobie radzić z tą przypadłością?

2022-01-14 16:03

Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Ciało kobiety w tym czasie zmienia się, a jej organizm zaczyna inaczej funkcjonować. Częstym problemem są właśnie drętwiejące ręce w ciąży. Jak sobie radzić z tą przypadłością?

ciąża brzuszek

i

Autor: Getty Images Drętwiejące ręce w ciąży - co robić?

Drętwiejące ręce w ciąży to tylko jedna z niedogodności, z jakimi kobiety mają do czynienia w tym czasie. Już we wczesnych etapach ciąży pojawiają się zmiany całego układu mięśni, stawów oraz kości. Gdzieś tam głęboko schowane są również nerwy.

Te cieniutkie "sznureczki", rozchodzące się po ciele człowieka wspólnie z całym układem ruchu, przechodzą także w okresie ciąży szereg zmian. Nie wszystkie jednak przebiegają idealnie i dość często przyszłe mamy zaczynają odczuwać szereg dolegliwości, które swoje źródło mają właśnie w nerwach.

Spis treści

  1. Skąd się bierze drętwienie rąk w ciaży?
  2. Drętwienie w ciąży - nie tylko ręce
  3. Jak sobie pomóc?
  4. Kiedy do specjalisty?
M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Skąd się bierze drętwienie rąk w ciaży?

Najczęściej są to odczucia "mrówek" chodzących po rękach (drętwienia), które w pewnych warunkach mogą przerodzić się w ból. Wrażenia te nigdy nie są punktowe lecz obejmują większy obszar (cały palec, ręka, przedramię, itp.).

Takie symptomy towarzyszą lokalnemu niedokrwieniu otoczki nerwu wynikającemu z nadmiernego rozciągnięcia lub jego miejscowego ucisku. Do sytuacji tych dochodzi w okolicach "wąskich przejść", przez które przeciskają się nerwy, zmierzając do unerwianej skóry bądź mięśnia.

Dowiedz się: Dolegliwości ciążowe: czego się spodziewać w trzecim trymestrze

Drętwienie w ciąży - nie tylko ręce

W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się, przez co część nerwów staje się bardziej narażona na powyższe sytuacje. Do zaburzeń może dochodzić w wielu częściach ciała (szyja, nadgarstki, kręgosłup lędźwiowy), ale na pierwsze miejsce wysuwa się tzw. górny otwór klatki piersiowej.

Obszar ten to okolica obojczyków i szczytu klatki piersiowej, między którymi biegnie w kierunku ręki cały pęczek nerwów.

Przeczytaj też: Ból nóg w ciąży - jak sobie pomóc?

Jak sobie pomóc?

Wraz z powiększeniem gruczołów mlekowych, zatrzymywaniem wody, rozluźnianiem więzadeł dochodzi do zmiany pozycji kręgosłupa (garbienie się) i, co za tym idzie, zmiany ustawienia łopatek oraz zwiększenia napięcia mięśni piersiowych. Wszystko to doprowadza do pojawienia się drętwień schodzących w dół kończyn górnych.

Najsilniej odczuwane są one w nocy i nad ranem, powodując nawet wybudzanie się. Na szczęście jednak stan podrażnienia nerwów jest łagodny i zwykle przechodzi z czasem samoistnie. Jeśli jednak przeszkadza w spaniu i codziennych czynnościach, bardzo dobrze jest udać się na terapię manualną okolicy "wąskiego przejścia".

Sprawdź: Przyczyny bólu w pachwinie w ciąży

Kiedy do specjalisty?

Często rozluźnienie mięśni piersiowych jest wystarczające, żeby pozbyć się symptomów. Taka terapia działa jak magia (zwykle w ciągu 1-3 spotkań). Jeśli jednak w okolicy nie ma żadnego specjalisty, można zastosować tzw. manewr odbarczenia – podparcie barku na stole tak, żeby był uniesiony w kierunku ucha.

Przy odpowiednim rozluźnieniu mięśni, objawy powinny po chwili ustąpić. Regularne powtarzanie manewru powinno pomóc długofalowo i rozwiązać kłopot drętwiejących rąk w ciąży.

Czytaj też: 11 sposobów na pleców w ciąży