Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

2012-09-19 12:06

Gdy dopadnie cię gorączka w ciąży, masz ograniczone możliwości walki z podwyższoną temperaturą. Niektórych leków na gorączkę nie można brać w ciąży. Są jednak sposoby na zbicie gorączki, które możesz stosować również w ciąży.

Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

i

Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

Spis treści

  1. Gorączka w ciąży: jakie leki na gorączkę można brać w czasie ciąży, a jakich trzeba unikać
  2. Zobacz 10 naturalnych antybiotyków
  3. Leki w ciąży - ostrożności nigdy za wiele
  4. Gorączka w ciąży: domowe sposoby na gorączkę

Gorączka w ciąży: jakie leki na gorączkę można brać w czasie ciąży, a jakich trzeba unikać

Gdy czujesz, że łapie cię gorączka, masz dreszcze i fatalnie się czujesz, wypij coś chłodnego, aby ochłodzić organizm od wewnątrz. Połóż się i odpoczywaj. Jeśli mimo to temperatura narasta i przekracza już 38,5ºC (mierzona pod pachą), i chciałabyś sięgnąć po preparat paracetamolu (Apap, Codipar, Calpol, Efferalgan, Panadol) – zachowaj szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutut Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie paracetamolu w ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa.

W II trymestrze możesz sięgnąć także po preparat ibuprofenu (Ibuprom, Nurofen, Mig, Ibalgin, Ibum). Dodatkową zaletą ibuprofenu, której pozbawiony jest paracetamol, jest działanie przeciwzapalne. Jednak należy go unikać w I i III trymestrze, podobnie jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ostatnich miesiącach ciąży może powodować niekorzystne zmiany w układzie krążenia dziecka, zmniejszać objętość wód płodowych, a także przedłużać czas trwania ciąży i porodu.

O zażyciu ibuprofenu w tym okresie ciąży powinien zdecydować lekarz, po rozważeniu korzyści i ryzyka wynikającego z jego zastosowania.

W czasie ciąży nie możesz zażywać metamizolu. Unikaj także aspiryny (czyli kwasu acetylosalicylowego) i jej pochodnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy zaleci je lekarz. Niewłaściwie zastosowane, leki te mogą zwiększyć ryzyko skazy krwotocznej u noworodka (czyli zaburzeń krzepnięcia krwi), spowolnić przyrost masy ciała dziecka, a także przyczynić się do przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla (elementu układu krążenia u płodu).

Zobacz 10 naturalnych antybiotyków

Dobrze wiedzieć

Leki w ciąży - ostrożności nigdy za wiele

Idealnie byłoby, gdyby w ciąży nie były potrzebne żadne leki. Ale czasem bywają konieczne. Staraj się ich unikać szczególnie w I trymestrze ze względu na kształtujące się dopiero narządy dziecka. Dla bezpieczeństwa zawsze w czasie infekcji sięgaj po leki jednoskładnikowe, a unikaj złożonych, w których składzie jest kilka substancji. Niektóre z nich, np. pseudoefedryna (na katar) lub dekstrometorfan (na kaszel) nie są w ciąży zalecane.

Gorączka w ciąży: domowe sposoby na gorączkę

Skutecznym domowym sposobem na gorączkę są zabiegi ochładzające. Wspomagają one działanie leków na gorączkę, a w przypadku niewysokiej gorączki nawet mogą je zastąpić. Ubierz się lekko, aby strój nie utrudniał parowania i ucieczki ciepła do otoczenia. Gorączkę złagodzą chłodne napoje i zimne okłady na skronie i czoło. W ostateczności temperaturę obniży chłodna kąpiel lub prysznic. Uwaga! Woda kąpieli powinna być jedynie o 1–2 stopnie niższa od temperatury ciała, a nie zimna. Pamiętaj jednak, aby chłodną kąpiel brać dopiero po zażyciu paracetamolu, w przeciwnym razie grozi ci jeszcze gorsze samopoczucie, silniejsze dreszcze i uczucie chłodu. Lek ten przestawia bowiem ośrodek regulujący temperaturę ciała na niższe wartości.

miesięcznik "M jak mama"