INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: waginoza bakteryjna

2013-04-26 13:19

Infekcje intymne w ciąży – w zależności od rodzaju – mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, dlatego ryzyko ich wystąpienia trzeba ograniczyć do minimum, a gdy się pojawią, szybko rozpocząć leczenie. Dowiedz się więcej o waginozie bakteryjnej – groźnej w ciąży infekcji intymnej.

infekcje intymne w ciazy waginoza bakteryjna

i

Autor: _photos.com|photos.com

Bakteryjne zakażenie pochwy to infekcja intymna, którą wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych (m.in. Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis), które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu (np. na skutek stresu). Zachorowaniom sprzyja też stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, zmiany hormonalne związane z ciążą, złe nawyki higieniczne, urazy pochwy oraz zmniejszona ilość pałeczek kwasu mlekowego.
OBJAWY: wydzielina z pochwy zwykle jest biaława lub szara, ma cuchnący, rybi zapach i pH powyżej 4,5. Czasami może wystąpić świąd sromu, ale stosunkowo rzadko. Uwaga: czasami mogą nie występować żadne dolegliwości, dlatego aby rozpoznać infekcję, warto mierzyć co jakiś czas wartość pH w pochwie, umieszczając w niej tzw. papierek lakmusowy (są do kupienia w aptece).
LECZENIE: antybiotyki doustne lub dopochwowe zawierające klindamycynę i metronidazol.
Kuracja trwa zwykle ok. 7 dni. Nie wolno jej przerywać, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, bo niewyleczona infekcja może przejść w stan przewlekły. Leczenie partnera jest niepotrzebne, bo waginoza nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
CZY ZAGRAŻA CIĄŻY:  Tak, może grozić poronieniem, przedwczesnym porodem, urodzeniem dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

miesięcznik "M jak mama"