Jak ciąża wpływa na wzrok: czy pogarsza wzrok?

2014-04-30 15:50

Ciąża a wzrok: wyjaśniamy jak ciąża wpływa na wzrok, czy może nastąpić pogorszenie wzroku. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś problemów z oczami, w ciąży mogą się one pojawić. Na szczęście, zwykle są przejściowe. Zobacz, czego możesz się spodziewać i czy jako przyszła mama powinnaś teraz szczególnie uważać na swój wzrok.

jak ciaza wplywa na wzrok

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak ciąża wpływa na WZROK

Spis treści

  1. Wzrok w ciąży
  2. Dolegliwości w ciąży: wzrok i oczy
  3. Jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku w ciąży
  4. Jeśli chorujesz przewlekle w ciąży: co ma wpływ na oczy i wzrok

Na pytanie: czy ciąża pogarsza wzrok, nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi.  Najkrócej brzmi ona bowiem: tak, jest to możliwe. Ciąża a wzrok: wyjaśniamy jakie mogą pojawić się dolegliwości i zagrożenia.  Ale czy problemy ze wzrokiem w ciąży się pojawią, to sprawa bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od dotychczasowego stanu zdrowia kobiety. U przyszłych mam, które nie miały dotąd żadnych kłopotów ze wzrokiem, prawdopodobnie nic się nie będzie działo, a nawet jeśli pojawią się jakieś zmiany czy dolegliwości, będą one przejściowe i znikną samoistnie po urodzeniu dziecka. W innej sytuacji są kobiety ze stwierdzoną wadą wzroku, noszące okulary, a zwłaszcza soczewki kontaktowe. Jeszcze osobną kategorię stanowią kobiety chorujące na choroby przewlekłe, które w czasie ciąży w sposób szczególny oddziałują na narząd wzroku, np. cukrzycę (ale nie tę związaną z ciążą). Stosując taki podział, przygotowaliśmy najważniejsze informacje i rady dla ciężarnych z poszczególnych grup dotyczące wzroku. Przeczytaj, czego możesz się spodziewać i co powinnaś zrobić, gdy zauważysz u siebie jakieś niepokojące zmiany w ciąży związane ze wzrokiem.

Wzrok w ciąży

Większość kobiet, które nie narzekają na kłopoty ze wzrokiem i których ciąża przebiega prawidłowo, nie zauważa w ciąży żadnych zmian. Jednak mogą one wystąpić, bo hormony ciążowe wpływają także na narząd wzroku. Zmiany w narządzie wzroku u ciężarnych można podzielić na zmiany fizjologiczne oraz patologiczne. Zmiany poziomu estrogenów powodują zatrzymanie wody w tkankach bogatych w kolagen, a to wpływa na stan rogówki, twardówki i soczewki oka. Jest to zjawisko fizjologiczne w ciąży, ale może prowadzić do zaburzeń refrakcji, czyli zmian w układzie optycznym oka. Zatrzymanie wody w rogówce może spowodować astygmatyzm lub przejściową krótkowzroczność. Astygmatyzm pojawia się zwykle bardzo wcześnie – na początku ciąży, a krótkowzroczność – między 31. a 41. tygodniem ciąży. Astygmatyzm sprawia, że widziany obraz jest nieostry, rozmyty, zamglony. Osoba krótkowzroczna natomiast widzi wyraźnie obiekty położone blisko, a dalsze wydają się jej rozmazane i trudne do rozróżnienia. Oba te objawy są przejściowe i niegroźne.

Dolegliwości w ciąży: wzrok i oczy

W ciąży może ci dokuczać uczucie suchości oka, co jest związane ze zmniejszonym wytwarzaniem łez. U kobiet w ciąży częściej pojawiają się też zaburzenia widzenia zmierzchowego (potocznie: kurza ślepota). Możliwe są również nieznaczne zmiany w polu widzenia (zmniejszenie obwodowego pola widzenia). Cofają się one w ciągu kilku dni po porodzie i nie wywołują żadnych dolegliwości.

Rady dla kobiet w ciąży:

  • nie martw się tym, że widzisz mniej wyraźnie, obraz jest lekko rozmyty – to minie
  • stosuj w ciąży krople nawilżające do oczu („sztuczne łzy”), gdy czujesz dyskomfort z powodu suchości oczu
  • jeśli masz zmniejszone pole widzenia, zrezygnuj z prowadzenia samochodu
  • idź do okulisty, jeśli zmiany dotyczące wzroku cię niepokoją, są dokuczliwe lub nie ustąpiły po urodzeniu dziecka.

Jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku w ciąży

Jeśli masz wadę wzroku, tym bardziej możesz się spodziewać pewnych zmian w ciąży. Ale zwykle są one także przejściowe. Większy stopień uwodnienia oka może powodować w ciąży pogłębienie krótko- lub dalekowzroczności. Jednak lekarze odradzają teraz zmianę okularów czy szkieł kontaktowych, ponieważ po porodzie zazwyczaj wszystko wraca do stanu sprzed ciąży. Problemem może stać się noszenie szkieł kontaktowych. U około 25 proc. noszących je kobiet w ciąży występuje nietolerancja szkieł kontaktowych. Skarżą się na dyskomfort, odczuwanie obecności soczewki na oku oraz konieczność skrócenia czasu ich noszenia. Przyczyną jest powiększenie grubości rogówki oraz zmniejszenie ilości wydzielanych łez. Nietolerancja soczewek kontaktowych ustępuje samoistnie po porodzie lub w okresie karmienia piersią. Kobiety w ciąży z wysoką krótkowzrocznością, (powyżej –8 dioptrii) powinny najpóźniej do końca drugiego trymestru ciąży poddać się badaniu oceniającemu stan siatkówki. Od tego bowiem zależeć będzie rodzaj porodu (drogami natury czy operacyjny). Kobiety w ciąży z jaskrą mogą wymagać zmiany leczenia, bo większość leków przeciwjaskrowych nie może być przyjmowana w czasie ciąży.

Wady wzroku w ciąży: rady dla ciebie

  • regularnie odwiedzaj okulistę, pierwszą wizytę zaplanuj jeszcze w I trymestrze ciąży
  • gdy soczewki kontaktowe sprawiają ci dyskomfort w ciąży, noś je maksymalnie 6–8 godzin na dobę, a w przypadku nasilonych dolegliwości – zamień na okulary
  • laserowa korekcja wzroku jest w ciąży niewskazana
  • jeśli masz wysoką krótkowzroczność, poddaj się badaniu dna oka w ciąży
  • gdy chorujesz na jaskrę, powiedz o ciąży okuliście, bo być może trzeba będzie zmienić leki; ciąża łagodzi jaskrę, bo ciśnienie wewnątrzgałkowe obniża się o ok. 10 proc.

Jeśli chorujesz przewlekle w ciąży: co ma wpływ na oczy i wzrok

Istnieją choroby, które w ciąży mają bezpośredni wpływ na oczy, choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Szczególnie muszą się mieć na baczności kobiety w ciąży chore na cukrzycę, bo w ciąży może nastąpić znaczny rozwój tej choroby. Niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do dużych zmian w obrębie siatkówki. Retinopatia cukrzycowa oznacza uszkodzenie małych naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę, co grozi nawet utratą wzroku. Ryzyko wystąpienia retinopatii wzrasta po 5 latach od zachorowania. Dlatego każda ciężarna z cukrzycą powinna być poddana kontroli okulistycznej jeszcze przed zajściem w ciążę oraz co miesiąc przez cały okres ciąży. Każda zmiana powinna być poddana fotokoagulacji laserowej. Także kobiety w ciąży z chorobami nerek powinny pozostawać pod stałą opieką okulisty w okresie ciąży. Przyczyną zaburzeń widzenia w ciąży może być też nadciśnienie tętnicze. Nieleczone, prowadzi do stanu przedrzucawkowego, którego oznakami są: podwójne widzenie, nieostry obraz, mroczki przed oczami. Jeśli takie objawy utrzymują się dłużej niż dwie godziny, szybko skontaktuj się z lekarzem.

Rady dla kobiet w ciąży z cukrzycą:

  • bądź pod stałą opieką okulisty, konsultuj z lekarzem wszelkie niepokojące objawy
  • dokładnie kontroluj w ciąży poziom glukozy, nie dopuszczaj do jego wahań
  • kontroluj w ciąży stan siatkówki: zrób badanie dna oka jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w czasie ciąży
  • przez rok po porodzie poddawaj się badaniom okulistycznym, bo tyle czasu mogą utrzymywać się zmiany pociążowe.
miesięcznik "M jak mama"