Jak gotować, aby nie przytyć w ciąży zbyt dużo?

2022-02-11 14:33

W ciąży zbyt szybko przybywa ci kilogramów i masz wrażenie, że nad tym nie panujesz? Zmień sposób gotowania. Zdrowa dieta w ciąży to nie jedzenie "za dwoje", ale "dla dwojga". Wypróbuj nasze patenty.

Jak gotować, aby nie przytyć w ciąży zbyt dużo?

i

Autor: Getty images Jak gotować, aby nie przytyć w ciąży zbyt dużo?

W diecie ciężarnej oliwa i oleje roślinne powinny mieć przewagę, natomiast ilość tłuszczów zwierzęcych warto ograniczać (wyjątkiem są tłuste morskie ryby, źródło kwasów omega-3, niezbędnych dla rozwoju dziecka).

Co to znaczy? Unikaj tłustych mięs i wędlin, słoniny, wyeliminuj smalec. Po to, by twoja dieta była zdrowa, a nadmiar tłuszczu nie powodował nadmiernego tycia, warto też zmodyfikować nawyki żywieniowe – tak, by nie dodawać tłuszczu do potraw tam, gdzie nie jest to konieczne. Uważaj także na cukier, zwłaszcza węglowodany proste. To prosta droga do niekontrolowanego tycia, które w ciąży wcale nie jest wskazane.

Czytaj także: Produkty zakazane w ciąży - zobacz, czego nie powinnaś jeść

Spis treści

  1. Jak gotować w ciąży?
  2. W ciąży jedz mniejsze porcje
  3. Zamiast smażyć - piecz
10 owoców i warzyw, które służą ciąży

Jak gotować w ciąży?

To prawda, że schab to najchudszy kawałek wieprzowiny. Co z tego, jeśli na talerzu ląduje w postaci panierowanego kotleta, nasiąkniętego tłuszczem ze smażenia? Lepiej upiec go w piekarniku – zawinięty w folię aluminiową lub specjalny rękaw do pieczenia.

Schabowa pieczeń wystarczy na kilka obiadów – pokrojoną w plastry, możesz odgrzać na parze lub w sosie z pieczenia. Doskonały jest także na zimno, jako wędlina do chleba. Chrupiąca smażona ryba jest pyszna, ale ciężkostrawna. Idealnym sposobem przyrządzania delikatnego mięsa ryb jest gotowanie na parze; jeśli filet upieczesz w rękawie foliowym – z dodatkiem przypraw, warzyw, plasterka cytryny – będzie nie tylko soczysty i lekkostrawny, lecz także cudownie aromatyczny. Jeśli natomiast nie uznajesz ryby innej niż smażona, zafunduj sobie grillową teflonową patelnię. Można na niej smażyć na minimalnej ilości tłuszczu – wystarczy ją posmarować cieniutką warstwą oleju.

Czytaj też: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź, ile powinnaś przytyć

W ciąży jedz mniejsze porcje

Pamiętaj, by w ciąży nie jeść zbyt dużych porcji - powiększająca się macica naciska na żołądek, a tobie może towarzyszyć zgaga w ciąży. Dlatego lepiej jeść częściej, za to zdecydowanie mniejsze porcje.

Zamiast smażyć - piecz

Lubisz piec ciasta i ciasteczka? Tu także można wyeliminować zbędny tłuszcz. Zamiast smarować formę lub blachę tłuszczem i wysypywać bułką tartą, by ciasto łatwo odchodziło od blachy, wyłóż ją papierem do pieczenia. Warto także zainwestować w specjalne formy do pieczenia, wyłożone warstwą teflonu – są droższe niż tradycyjne blaszki, ale nie wymagają smarowania tłuszczem. Zapomnij też o smażonych w głębokim tłuszczu frytkach. Na rynku są już frytki, które piecze się w piekarniku – trzeba tylko wyłożyć blachę papierem do pieczenia.

  • Folia aluminiowa – do pieczenia mięs i warzyw w piekarniku, odporna na wysoką temperaturę (do 220oC). Uwaga: produkty przeznaczone do pieczenia zawijaj tak, by matowa strona folii była na zewnątrz. Matowa strona przepuszcza ciepło, a błyszcząca – chroni przed nim.
  • Folia do grilla – grubsza i szersza niż tradycyjna folia aluminiowa, bardziej wytrzymała, doskonała zwłaszcza do pieczenia szaszłyków, ryb, delikatnych mięs, warzyw i owoców.
  • Rękaw do pieczenia z przezroczystej, żaroodpornej folii – odcinasz kawałek takiej długości, jaki jest ci potrzebny, i po włożeniu produktów zamykasz rękaw z obu stron żaroodpornymi klipsami.
  • Torebki do pieczenia – z otworem z jednej strony, który po włożeniu produktów zamykasz klipsem.
  • Papier do pieczenia – pokryty obustronną warstwą silikonu, dzięki czemu nie przywiera do formy i po upieczeniu łatwo odchodzi od ciasta.
  • Teflonowe i grillowe patelnie – pokryte specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu produktów.
  • Parowar i szybkowar, wkładki do gotowania na parze – pozwalają przyrządzać na parze mięso, ryby, warzywa, ryż.

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?