Ciężarna, która pali, szkodzi nie tylko sobie: palenie w ciąży wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Dla dobra swojego dziecka powinnaś rzucić palenie najlepiej jeszcze zanim zajdziesz w ciążę. Zobacz, jakie są skutki palenia w ciąży i dlaczego warto rzucić palenie.
Spis treści
- Czy dużo kobiet pali w ciąży?
- Zgubne skutki palenia w ciąży
- Im wcześniej rzucisz palenie w ciąży, tym lepiej
- Co robić, gdy chce się palić?
Czy dużo kobiet pali w ciąży?
Wiele kobiet palących w ciąży rozstaje się z papierosami bez problemu, gdy tylko zajdą w ciążę. Jedne podejmują świadomie taką decyzję, innym papierosy nagle przestają smakować czy nawet czują do nich wstręt.
Ale nie wszystkie przyszłe mamy są takimi szczęściarami. Część z nich pali w ciąży nadal, często z dużym poczuciem winy. Statystyki pokazują, że w Polsce pali 38 proc. przyszłych mam, w USA dotyczy około 19 proc., a w Europie średnio 24 proc.
Z dziennikarskiego obowiązku przypominamy, dlaczego palenie w ciąży szkodzi. Być może zresztą wiele młodych kobiet tego nie wie?
Czytaj również: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?
Przygotowanie do ciąży: zrób to koniecznie PRZED CIĄŻĄ
Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.
Zgubne skutki palenia w ciąży
Nikotyna to jedna z najsilniej uzależniających substancji dostępnych na rynku. Nie tylko wpływa na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale może siać spustoszenie podczas życia płodowego dziecka!
Dym tytoniowy zawiera 4000 związków chemicznych, z których ponad 40 stanowią substancje rakotwórcze. Wszystkie docierają do najgłębszych zakamarków organizmu palacza, a w przypadku kobiety w ciąży – także jej dziecka. Wiele spośród szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym przenika przez łożysko i trafia wprost do krwiobiegu dziecka.
Wchłaniana wraz z dymem nikotyna zwęża w organizmie mamy naczynia krwionośne. Skutek? Łożysko jest mniej ukrwione i organizm dziecka otrzymuje przez to mniej tlenu i składników odżywczych, więc wolno rośnie i nie rozwija się prawidłowo. Noworodki, których mamy paliły w ciąży rodzą się mniejsze (diagnozuje się u nich hipotrofię) często rodzą się przedwcześnie.
Ale nawet po donoszonej ciąży taki maluch jest zwykle nieodporny na infekcje, częściej zapada na choroby układu oddechowego, a w okresie noworodkowym obciążony jest większym ryzykiem zespołu śmierci łóżeczkowej.
Takie dzieci są też bardziej nerwowe, płaczliwe, ponieważ już od urodzenia są uzależnione od papierosów. W przyszłości będą one narażone na nałogi oraz problemy z nauką czy koncentracją.
Z badań wynika również, że dziecko palaczki najprawdopodobniej samo zacznie palić już jako nastolatek i też będzie niewolnikiem nałogu. O ile w ogóle się urodzi, bo ryzyko poronienia jest trzy razy większe niż u kobiety niepalącej. Wszystkich tych konsekwencji można w dużym stopniu uniknąć, rozstając się z nałogiem.
Im wcześniej rzucisz palenie w ciąży, tym lepiej
Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś przestać palić najszybciej jak to możliwe. Rzucając palenie, na samym starcie stwarzasz swojemu dziecku znacznie lepsze szanse. Każdy moment jest dobry, ale koniec 6. miesiąca ciąży to ostatni dzwonek, aby dziecko odniosło z tego jakieś korzyści.
Jeśli uda ci się rzucić palenie w pierwszym trymestrze – ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, wcześniactwa, krwawień będzie podobne jak u kobiet nigdy niepalących! Czyż to nie jest doskonała motywacja?
A nawet jeśli porzucisz nałóg dopiero w 30. tygodniu ciąży – jeszcze jest szansa na poprawę stanu zdrowia dziecka przez ostatnie dwa miesiące przed porodem. Ale to już naprawdę ostatni moment.
Czytaj również: Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?
Czego nie robić w ciąży? Te czynności mogą zaszkodzić dziecku!
Co robić, gdy chce się palić?
- żuj gumę miętową lub ssij cukierek (bez cukru)
- gryź pokrojone w słupki: marchew, rzodkiewkę, seler, jabłko (zajmą usta i ręce)
- umyj twarz zimną wodą
- otwórz okno i odetchnij głęboko pięć razy
- wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych: zrób przysiad, pobiegaj w miejscu itp.
- zadzwoń do znajomej osoby, która rzuciła palenie
- zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 0 801 108 108, pon.–pt. 11.00–19.00 (koszt połączenia z telefonu stacjonarnego to równowartość jednego impulsu, niezależnie od czasu trwania rozmowy).