Kłucie w pochwie w ciąży: przyczyny i leczenie

2016-04-15 15:46

Kłucie w pochwie to jedna z ciążowych dolegliwości. Poznaj przyczyny i leczenie kłucia w pochwie w ciąży. Kiedy jest to normalny objaw ciążowy a kiedy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego?

pochwa, ciąża, ból

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kłucie w pochwie jest groźne, gdy towarzyszy mu duża bolesność.

Spis treści

  1. Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy jest to normalne?
  2. Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy powinno niepokoić?
  3. Kłucie w pochwie: leczenie

Uczucie kłucia w pochwie często towarzyszy kobietom na różnych etapach ciąży. O ile w niektórych przypadkach – jest to objaw całkiem normalny, wynikający ze zmian, które zachodzą w organizmie ciężarnej, o tyle w pewnych sytuacjach ból kłujący w pochwie może być niepokojący i należy zgłosić go lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy jest to normalne?

Według lekarzy ginekologów kłucie w pochwie w ciąży na pewnych etapach jest czymś naturalnym. Zwykle wiąże się ono ze skurczami przepowiadającymi, które przygotowują narządy rodne do porodu. Szczególnie na ostatnim etapie ciąży – w okolicach 37. tygodnia taki ból może występować nawet często. To efekt rozciągania się i obkurczania narządów – taka wielka próba przed samym porodem. Dodatkowym bodźcem, który może nasilać ból, jest obniżona główka dziecka napierająca na szyjkę macicy.

Jeśli kłucie pojawia się w czasie trwania ciąży, nie musi być od razu czymś niepokojącym. Powodem bólu może być bowiem rozluźnianie się łączeń kości miednicy, na skutek rosnącego dziecka. To zjawisko częściej występuje u kobiet, które będą rodzić po raz kolejny. Zwykle pomaga założenie pasa ciążowego, który podtrzyma brzuch i ulży w bólu. Kłucie w pochwie ma prawo pojawić się również na samym początku ciąży, co jest następstwem zapłodnienia i oznaką zagnieżdżania się zarodka.

Krwawienia w ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy powinno niepokoić?

Czerwona lampka powinna się zapalać zawsze, kiedy zachodzi duża bolesność. Jeśli kłucie w pochwie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wywołuje duże cierpienie – wcale nie musi być zwykłym objawem ciąży. Zamiast się męczyć, kobieta powinna zgłosić się z silnym bólem na izbę przyjęć w szpitalu. Ponadto, zawsze należy zwracać uwagę na inne objawy, które towarzyszą kłuciu w pochwie. Jeśli występują równocześnie z bólem, jest to sytuacja niepokojąca. Na tyle, by natychmiast udać się do szpitala. Objawy, które powinny niepokoić przyszłą mamę to: gorączka, silne mdłości, krwawienie z dróg rodnych, omdlenia, intensywne bóle brzucha i podbrzusza. W takich sytuacjach kłucie w pochwie w ciąży może np. oznaczać niewydolność szyjki macicy czy ryzyko przedwczesnego porodu.

Odrębnym problemem, na który może wskazywać uczucie kłucia w pochwie są wszelkie infekcje dróg moczowych. To częsta dolegliwość przyszłych mam. Zwykle kłuciu towarzyszą inne objawy stanu zapalnego np. ból przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, częste oddawanie moczu czy intensywny nieprzyjemny zapach moczu. Kłucie może też być oznaką infekcji pochwy, poza świądem i żółtawymi upławami.

Kłucie w pochwie: leczenie

Jeśli przyszła mama narzeka na ból pochwy w ciąży, a nie odczuwa innych objawów, może zgłosić tę dolegliwość swojemu ginekologowi podczas kontrolnej wizyty. W przypadku, gdy jednak pojawiają się objawy lub kłucie jest silne, nie można zwlekać z wizytą i wówczas najlepiej udać się bezpośrednio na izbę przyjęć szpitala położniczego. Leczenie tej dolegliwości zależy od jej przyczyny. Zwykle samego, naturalnie występującego uczucia kłucia w pochwie się nie leczy. Ciężarna może uśmierzać ból np. nospą lub ciepłą kąpielą. Jeśli jednak kłucie w pochwie oznacza stan zapalny - lekarz jest niezbędny, by zalecić właściwe leczenie (najczęściej antybiotykoterapię). W przypadku problemów z szyjką macicy czy innych komplikacji, które niosą ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu – kobieta może zostać skierowana na oddział ginekologiczny i tam być odpowiednio leczona. W takich przypadkach kobiecie zaleca się leżenie do końca ciąży.