Kosmetyki mogą zmieniać poziom hormonów w ciąży. Sprawdź, co może ci zaszkodzić

2021-12-17 9:56

Według badań, chemikalia zawarte w produktach do pielęgnacji ciała wpływają na poziomy hormonów podczas ciąży. Dlatego wybór kosmetyków w okresie oczekiwania na dziecko jest naprawdę istotny. Sprawdź, których składników unikać!

Kosmetyki mogą zmieniać poziom hormonów w ciąży.

i

Autor: Getty images Sprawdź, co może ci zaszkodzić

Niestety, kolejne badania potwierdzają, że składniki preparatów nakładanych na skórę, przechodzą do organizmu i mogą mu szkodzić swoim składem. Najgorzej jest, gdy mamy do czynienia z kobietami w ciążychemikalia zawarte w kosmetykach mogą wpływać na poziomy hormonów, co może być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Spis treści

  1. Kosmetyki wpływają na gospodarkę hormonalną
  2. Które składniki są bezpieczne w ciąży, a których unikać?  
  3. Jakie kosmetyki warto kupować w ciąży?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Kosmetyki wpływają na gospodarkę hormonalną

Badania, o których mowa przeprowadzono na Rutgers University w New Jersey. Wykazały one, że produkty do pielęgnacji ciała i urody zawierają niekiedy składniki, które zaburzają gospodarkę hormonalną. To ftalany, parabeny, fenole i toksyczne metale. 

Substancje te oddziałują na hormony,  wpływając na ich syntezę, regulację, transport czy metabolizm, co jest szczególnie niebezpieczne podczas ciąży.

Naukowcy z USA zbadali związek między stosowaniem kosmetyków przez ciężarne kobiety a ich poziomem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu oraz hormonów tarczycy.  

Brano pod uwagę ich dane demograficzne, zawód, styl życia i stosowanie produktów higieny osobistej, takich jak perfumy, balsamy, kosmetyki, lakiery do paznokci, kremy do golenia, płyny do płukania ust, szampony i inne produkty do włosów, np. farby rozjaśniające, pianki. 

Okazało się, że stosowanie produktów do włosów, zwłaszcza farb, rozjaśniaczy, czy pianek wpływa na obniżenie poziomu hormonów płciowych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ciąży i rozwoju płodu

Zaburzenia wywołane chemikaliami mogą przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka czy do wystąpienia porodu przedwczesnego. Zdaniem naukowców mogą mieć również dalekosiężne skutki, jak rozwój nowotworów w wieku dorosłym.  

Czytaj równieżBezpieczne kosmetyki w ciąży: jak wybrać dobre kosmetyki dla przyszłej mamy?

Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę

Które składniki są bezpieczne w ciąży, a których unikać?  

Jeśli jesteś w ciąży i sięgasz po jakiś kosmetyk, sprawdź dokładnie jego skład. Oto lista substancji, których powinnaś unikać dla bezpieczeństwa nienarodzonego maluszka. 

Składniki niebezpieczne dla ciąży

  • Kwasy AHA i BHA. Złuszczają skórę i mogą otworzyć ją na penetrację innych, szkodliwych substancji. 
  • Nadtlenek benzoilu. Stosowany na zmiany skórne, Badania pokazują, że stanowi zagrożenie dla płodu i nie należy go stosować w czasie ciąży.
  • Dihydroksyaceton. Znajduje się w wielu samoopalaczach i nie są zalecane do stosowania w czasie ciąży. To substancja chemiczna, która może być szkodliwa.
  • Formaldehyd. Ta substancja chemiczna, znajdująca się w niektórych produktach do włosów, lakierach - wywoluje problemy z układem oddechowym, a nawet nowotwory.
  • hydrochinon. Wchodzi w skład kremów rozjaśniających przebarwienia , jest wchałaniany przez skórę i może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
  • Parabeny i ftalany. Te substancje chemiczne, które można znaleźć we wszystkich kosmetykach od produktów do mycia włosów po kremy. Substancje te sa szkodliwe , bo wpływają na gospodarkę hormonalną i układ rozrodczy.
  • Retinoidy. Pochodne witaminy A stosowane w leczeniu trądziku i likwidowania zmarszczek .Mogą wpływać na większe ryzyko wad wrodzonych płodu.

Składniki, których lepiej unikać

  • Chlorek glinu. Stosowany w antyperspirantach. Zdaniem niektórych może powodować raka, nie ma badań, które potwierdzają, że przechodzi np., do mleka matki.  
  • Bakuchiol. To naturalny retinol. Chociaż eksperci odradzają stosowanie retinolu podczas ciąży, to jedna nie ma dowodów, czy bakuchiol również jest szkodliwy.  
  • Olejki eteryczne. Niektóre olejki są bezpieczne i łagodzą nawet dolegliwości ciążowe, ale są i takie, których lepiej unikać w ciąży, np. szałwia muszkatołowa, jałowiec i tymianek.
  • Oksybenzon. Znajduje się w filtrach przeciwsłonecznych, trwaja badania, ponieważ skłądnik ten jest podejrzewany o  wywoływanie zaburzeń hormonalnych i zwiększanie ryzyka raka.  Do póki wyniki nie zostaną opublikowane, lepiej go unikać
  • Kwas salicylowy. Należy go unikać w czasie ciąży i karmienia piersią w stężeniach przekraczających 2 procent.

Składniki bezpieczne dla ciąży

  • Kwas azelainowy. Ten przeciwbakteryjny składnik stosowany w  leczeniu trądziku, zmniejsza zaczerwienienia i pigmentację. 
  • Olej z pestek winogron. Często spotykany w serum do twarzy i olejkach do ciała- może być stosowany miejscowo podczas ciąży i karmienia piersią. 
  • Kwas hialuronowy. Ujędrnia i nawilża skórę i jest całkowicie bezpieczny w okresie ciąży i karmienia piersią. 
  • Kwas mlekowy. Znajduje się w wielu kosmetykach i nie stanowi zagrożenia dla mamy ani rozwijającego się dziecka.
  • Niacynamid. To  forma witaminy B3 łagodząca zaczerwienienia i stan zapalny skóry. Bezpieczna dla płodu.
  • Dwutlenek tytanu. Jako główny składnik aktywny wielu mineralnych filtrów przeciwsłonecznych może być stosowany w okresie ciąży i połogu.
  • Witamina C. Rozjaśnia przebarwienia i  zwiększa produkcję kolagenu.
  • Tlenek cynku. Główny składnik mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, które można stosować podczas ciąży. Cynk znajdziesz również w produktach  do makijażu.

Jakie kosmetyki warto kupować w ciąży?