Spis treści
- Krwiomocz w ciąży: przyczyny
- Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
- Krwiomocz w ciąży: objawy
- Krwiomocz w ciąży: leczenie
Krwiomocz w ciąży może pojawić się z wielu powodów, ale nigdy nie wolno go lekceważyć. Ciąża to czas, kiedy zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale również i wewnętrzne funkcjonowanie organizmu, który dostosowuje się do nowych warunków - rozwijającego się w łonie matki płodu. Zmiany dotyczą także nerek i układu moczowego, z czego nie każda mama może sobie zdawać sprawę. Każda nerka powiększa się o około 1 cm, a przepływ krwi przez nie aż o około 70 procent. Mniejsze jest też napięcie dróg moczowych, przez co zwiększa się ucisk na macicę. Mogą więc pojawić się również różne infekcje, a przede wszystkim - ból nerek. Nic jednak nie tłumaczy krwiomoczu w ciąży, który, jak w każdym innym przypadku, jest niepokojącym objawem. Dlatego zawsze warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badania moczu, gdy spodziewamy się dziecka, co pozwoli odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe leczenie.
Przeczytaj również: Badania ogólne moczu - jak interpretować wyniki?
Krwiomocz w ciąży: przyczyny
Wystąpienie krwiomoczu w ciąży może mieć różne przyczyny. Hematuria, bo tak brzmi inna nazwa tej choroby, może pojawić się na skutek chorób nerek, których jest niemało: chodzi przede wszystkim o kamicę nerkową oraz choroby kłębuszków nerkowych i gruźlicę nerek. Krew w moczu może też wskazywać na chorobę nowotworową: rak nerek czy pęcherza moczowego jest najczęściej przypadłością osób po 50. roku życia, jednak może wystąpić też i wśród młodszych pacjentów, u których wystąpił krwiomocz. Przyczyną krwiomoczu w ciąży może być również pourazowe uszkodzenie układu moczowego i jego ostre stany zapalne. W czasie ciąży zdarzają się także plamienia z narządu rodnego, spodowodwane zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Krwiomocz występuje niekiedy również na skutek przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.
Przeczytaj również: Nietrzymanie moczu w ciąży - czy jesteś w grupie ryzyka?
Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
Krwiomocz w ciąży: objawy
Krwiomocz w ciąży, który zazwyczaj jest objawem choroby układu moczowego, sam objawia się obecnością krwi w moczu, choć nie zawsze musi ona być widoczna "na pierwszy rzut oka". Krwiomocz dzieli się bowiem na trzy rodzaje:
1. Krwiomocz makroskopowy - krew w moczu jest widoczna "gołym okiem". Mocz jest mętny, gęsty, ma czerwono-brunatną barwę. Taki kolor oznacza, że w moczu znajduje się bardzo dużo erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Czasem w krwi w moczu, jeśli jest jej dużo, mogą tworzyć się skrzepy, co z kolei powoduje problemy z oddawaniem moczu i dolegliwości bólowe.
2. Krwiomocz mikroskopowy (krwinkomocz) - obecność czerwonych krwinek w moczu można stwierdzić po użyciu mikroskopu. Warto dodać, że w krwiomoczu mikroskopowym znajduje się mniej erytrocytów niż w krwiomoczu makroskopowym.
3. Krwiomocz pozorny - występuje, gdy przyczyną zabarwienia moczu nie jest obecność w nim krwi, a spożycie np. buraków bądź rabarbaru. Na zmianę koloru moczu wpływa również przyjmowanie niektórych leków, jednak zazwyczaj nie podaje się ich kobietom w ciąży lub podaje z niezwykłą ostrożnością. Są to m. in. klemastyna, lewodopa, diklofenak, progestagen.
Nawet jeśli krwiomocz w ciąży wystąpił tylko raz lub jego barwa nie była intensywna, należy zgłosić się do lekarza.
Przeczytaj również:
Co musisz wiedzieć o badaniu moczu w ciąży?
Kolor moczu w ciąży – o czym świadczy, jak wygląda prawidłowy?
Krwiomocz w ciąży: leczenie
Leczenie krwiomoczu w ciąży zależy przede wszystkim od przyczyny tej przypadłości. Lekarz wykonuje badanie bakteriologiczne moczu, bada go pod mikroskopem, może również zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego. Jeśli przyczyną krwiomoczu w ciąży jest zapalenie układu moczowego, chora otrzymuje antybiotyki, w przypadku choroby nowtworowej i kamicy nerkowej może być konieczna operacja. Decyzja o jej przeprowadzeniu u kobiety w ciąży bądź poczekaniu do okresu po porodzie jest podejmowana przez lekarza.