Niektóre leki bez recepty mogą być zakazane w ciąży. To, że można je kupić w aptece bez recepty, a nawet na stacji benzynowej czy w sklepie nie oznacza, że są bezpieczne dla przyszłej mamy. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, że o tym, które leki możesz zażywać, zawsze powinien zdecydować lekarz. Nawet niewinne specyfiki – takie jak zioła, suplementy witaminowe, środki homeopatyczne czy niektóre leki na przeziębienie OTC, mogą okazać się groźne dla rozwoju płodu.
Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży
Leki bez recepty, których należy unikać w ciąży:
- Środki przeciwbólowe, m.in. z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym mogą w pierwszych tygodniach zwiększyć ryzyko poronienia (jedynie aspiryna jest stosowana w niektórych przypadkach, na przykład gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi).
- Leki z pseudoefedryną, m.in. na grypę czy przeziębienie, a także krople do nosa, które zawierają substancje obkurczające śluzówkę - niewskazane w pierwszym trymestrze.
- Leki przeciwkaszlowe, które mają w składzie kodeinę i guajakol - mogą spowodować uszkodzenia płodu.
- Pastylki do ssania – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.
- Tabletki z tymiankiem i podbiałem – mogą być niebezpieczne dla płodu, ponadto zbyt duże dawki zawartego w nich tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.
- Leki na trądzik z witaminą A - mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
- Maści przeciwzapalne - sporadycznie można nią posmarować niewielki stan zapalny na skórze, najlepiej jednak dopiero w drugiej połowie ciąży.
- Preparaty zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego – mogą uszkodzić wątrobę płodu.
- Paracetamol - w nadmiarze – główny składnik leków na przeziębienie, do niedawna uważany był za całkowicie bezpieczny. Jednak z badań, jakie przeprowadzili szwedzcy naukowcy wynika, że dzieci, których matki w trakcie ciąży regularnie brały leki zawierające paracetamol, częściej cierpią na astmę.
Czytaj: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży
Co zamiast leków w ciąży? Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości