Leki na DEPRESJĘ W CIĄŻY mogą wywoływać zaburzenia metaboliczne u dziecka

2014-07-04 13:48

Z najnowszych badań wynika, że przyjmowanie leków na depresję w ciąży może wywoływać zaburzenia metaboliczne u dziecka. Dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży leki na depresję, mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i częściej chorują na otyłość, cukrzycę typu 2 i stłuszczenie wątroby.

Depresja w ciąży

i

Autor: mjakmama24.pl 10-15 procent kobiet w ciąży przyjmuje leki na depresję.

Spis treści

  1. Depresja w ciąży: nie lecz jej na własną rękę
  2. Depresja w ciąży: wpływ leków na zdrowie potomków

Od kilkunastu do kilkudziesięciu procent kobiet cierpi na depresję w ciąży. Około 10-15 procent z nich przyjmuje leki na depresję. I choć nieznany jest ich dokładny wpływ na rozwój płodu, z badań kanadyjskich naukowców wynika, że mogą one w przyszłości powodować zaburzenia metaboliczne u dziecka.

Depresja w ciąży: nie lecz jej na własną rękę

Coraz więcej dzieci na świecie cierpi na otyłość i cukrzycę. W większości to skutki spowodowane złym odżywianiem, spożywaniem fast foodów i słodyczy oraz brakiem aktywności fizycznej. Z badań jednak wynika, że mogą się do tego przyczyniać również środki farmakologiczne stosowane na depresję w ciąży. "Nasze badania wykazały, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych może również przyczyniać się do epidemii otyłości i cukrzycy na świecie" – mówi prof. Alison Holloway.

Depresja w ciąży: wpływ leków na zdrowie potomków

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na samicach szczurów. Podawali im placebo oraz lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów zawierający fluoksetynę, składnik, znajdujący się w Prozacu. Otrzymywały je przed ciążą, w trakcie oraz po porodzie. Wynik badania był zaskakujący: potomstwo samic, które otrzymywały lek na depresję w ciąży, częściej cierpiało na stany zapalne wątroby i miało wyższe poziomy trójglicerydów. Wysoki był również poziom cholesterolu.