Smaki w ciąży zmieniają się. Kiedyś nie lubiłaś śledzi, a w okresie oczekiwania możesz jeść je na okrągło. Uwielbiałaś kawę - teraz odrzuca cię na sam jej zapach. Badania pokazują, że wiele kobiet w ciąży zaczyna zajadać się ostrymi potrawami i wybiera pikantne dania, których dotąd nie lubiły.
Kubki smakowe mogą w okresie oczekiwania na dziecko płatać figle, dlatego jeśli twoimi ulubionymi przyprawami są teraz papryczki jalapeno, curry, chilli i czarny pieprz, pewnie zastanawiasz się, czy nie wpływa to jakoś na zdrowie i rozwój twojego dziecka. Zaraz to wyjaśnimy.
Spis treści
- Dlaczego masz ochotę na ostre smaki?
- Czy pikantne potrawy wpływają na zdrowie dziecka?
- Dlaczego warto uważać na ostre dania?
- Korzyści z jedzenia pikantnych przypraw podczas ciąży
Dlaczego masz ochotę na ostre smaki?
Zachcianki i zaburzenia smakowe (dysgeusia) są typowe dla okresu ciąży. Istnieje spora grupa przyszłych matek, które lubią pikantne potrawy.
W internecie krąży wiele teorii na temat tego, że zamiłowanie do ostrych smaków zwiastuje narodziny chłopca lub czy świadczy o jakiś brakach w diecie. To nieprawda. Powód, dla którego pragnie się określonych smaków nie jest do końca znany, ale prawdopodobnie jednak odpowiedzialne za to są jak zwykle hormony.
Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie, mogą wywołać nagłą niechęć do jedzenia, które zwykle lubiły lub zamiłowanie do dań, których dotąd nawet nie próbowały.
Czytaj również: Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży
Zioła i przyprawy w diecie dziecka - czy wolno je podawać?
Czy pikantne potrawy wpływają na zdrowie dziecka?
Smaki z jedzenia, które spożywa mama, przenikają do płynu owodniowego. Według publikacji ostre przyprawy mogą zmienić w niewielkim stopniu jego smak, ale nie na tyle, by spowodowało to jakieś problemy u połykających wody płodowe dzieci. Według specjalistów, jedzenie pikantnych potraw w czasie ciąży nie ma więc negatywnego wpływu na nienarodzone maluchy.
Przeciwnie, spożywanie różnych smaków przez ciężarną kobietę może w przyszłości przynieść im wiele korzyści. Niektóre badania sugerują, że spożywanie wielu różnych smaków podczas ciąży i karmienia piersią zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko zaakceptuje te smaki później!
Dlaczego warto uważać na ostre dania?
Chociaż płód w brzuchu nie zważa na pikantne dnia, to jednak mogą one wywołać problemy u przyszłej mamy. Nadmiar "ostrości" może uszkodzić kubki smakowe i spowodować kłopoty trawienne.
Wiadomo, że konsekwencją jedzenia pikanych potraw jest zgaga. To dolegliwości, które dokucza większości kobiet w ciąży, dlatego czasem nie warto potęgować jej jeszcze przez nieodpowiedni dobór menu.
Ostre przyprawy mogą też spowodować niestrawność. W miarę zaawansowania ciąży perystaltyka jelit zwalnia, co sprzyja problemom żołądkowym. Ostre potrawy nasilają te dolegliwości, dlatego zaleca się jedzenie ich z umiarem. Obserwacje pokazują również, że ostre dania zwieszają częstotliwość wystąpienia młodości ciążowych.
Korzyści z jedzenia pikantnych przypraw podczas ciąży
Jeśli jednak nie masz problemów żołądkowych z powodu zjedzenia pikantnej zupy czy pizzy z chilli, możesz sięgać po te dania bez obaw. Specjalista twierdzą, że dodatki, takie jak czarny pieprz czy pieprz cayenne mają wiele korzyści zdrowotnych.
Wykazano, że obniżają poziom cholesterolu, przez co wspomagają pracę serca. To jednak nie wszystko. ostre przyprawy zwiększają odporność organizmu, a ta w czasie ciąży jest znaczenie osłabiona, wspomagają również trawienie - a to, jak już wiemy, również jest upośledzone z powody zmian hormonalnych.
Pieprz cayenne, chilli czy czarny pieprz pomagają zwalczać kaszel i przeziębienia, a jako przeciwutleniacze, zapobiegają procesom starzenia i powstawania komórek nowotworowych.