Czy mięśniaki macicy są zagrożeniem dla ciąży?

2022-03-09 15:51

Mięśniaki w ciąży mogą stanowić zagrożenie i zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Ale nie wpadaj od razu w panikę. W praktyce mięśniaki macicy w ciąży oznaczają po prostu częstsze wizyty u ginekologa. Gdyby mięśniaki miały być niebezpieczne dla ciąży, lekarz podejmie odpowiednie działania.

Mięśniaki w ciąży

i

Autor: photos.com Mięśniaki w ciąży

Mięśniaki w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla ciąży, dlatego będziesz musiała pozostawać pod czujnym okiem ginekologa. Mięśniaki macicy w ciąży potrafią sprawić kłopot, więc gdy osiągają duże rozmiary, muszą zostać usunięte operacyjnie.

Wcześniej można z nimi walczyć podając odpowiednie leki. Sprawdź, jakie są rodzaje mięśniaków, jaki mają wpływ na ciążę i jak można je leczyć?

Spis treści

  1. Rodzaje mięśniaków w ciąży
  2. Objawy mięśniaków w ciąży
  3. Czy mięśniaki są niebezpieczne w ciąży?
  4. Opieka medyczna kobiety z mięśniakami w ciąży
  5. Poród kobiety z mięśniakami w ciąży
Mięśniaki macicy

Rodzaje mięśniaków w ciąży

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej w ekstremalnych przypadkach. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm.

Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.

W zależności od miejsca usytuowania, rozróżnia się różne rodzaje mięśniaków:

  • podsurowicówkowe – znajdują się na zewnątrz trzonu macicy i rozrastają się w kierunku błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej. Mięśniaki macicy mogą gwałtownie rosnąć, dlatego należy je kontrolować.
  • śródścienne – rozwijają się w ścianie macicy, powodując jej powiększanie. Mięśniaki macicy śródścienne mogą wywoływać nieprawidłowe krwawienia, plamienia i uciskać na odbytnicę, powodując duże dolegliwości bólowe. Jeśli guz jest duży, można go usunąć laparoskopowo lub operacyjnie.
  • podśluzówkowe – powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej, która wyścieła jamę macicy. Guzy podśluzówkowe rosną do jamy macicy i przypominają balonik. W przypadku dużego guza może być konieczne usunięcie trzonu macicy.
  • uszypułowane – połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej (wyglądają jak balonik na sznurku), mogą rozwijać się na zewnątrz i w kierunku jamy macicy.

Czytaj również: Macica w ciąży: jak się zmienia?

Torbiel na jajniku: przyczyny, objawy, leczenie cysty jajnika

Objawy mięśniaków w ciąży

Małe mięśniaki zwykle nie dają żadnych dolegliwości. Często nawet duże guzy nie dają o sobie znać. Dlatego wiele kobiet dowiaduje się o mięśniakach przypadkiem.

Niewielkie guzki, które nie powodują żadnych dolegliwości, z reguły nie wymagają leczenia. Trzeba jednak obserwować, czy i jak szybko rosną. Gdy mięśniaki powiększają się i wywołują niewielkie dolegliwości, podaje się leki. Jeżeli guzy są duże, szybko rosną albo dają uporczywe objawy, konieczna jest operacja.

Metoda zabiegu zależy od wieku i stanu zdrowia kobiety oraz wielkości mięśniaków. Ale w ciąży mięśniaków się nie leczy.

Dobrze wiedzieć

Mięśniaki, gdy planujesz ciążę

Jeżeli guzki są małe, nie dają dolegliwości, ich położenie nie zagraża ciąży, można rozważyć z lekarzem, czy zajść w ciążę, nie zważając na mięśniaki. Najczęściej jednak najpierw trzeba się ich pozbyć.

Jeżeli kobieta chce mieć dzieci (niezależnie od tego, czy rodziła, czy nie), wykonuje się operację oszczędzającą, czyli wyłuszcza się mięśniaki, zachowując całą macicę. Po tym zabiegu zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, by uniknąć nawrotu schorzenia.

Jeśli dojdzie do otwarcia jamy macicy, trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie się operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i można zajść w ciążę. Wtedy poród następuje zawsze poprzez cesarskie cięcie.

Czy mięśniaki są niebezpieczne w ciąży?

Mięśniaki macicy mają, niestety, tendencję do powiększania się podczas ciąży. Ale to, że rosną, nie musi jeszcze oznaczać komplikacji. Często przybierają na wielkości razem z dzieckiem i nie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju płodu ani w porodzie. Trzeba jednak je obserwować, bo bywają niebezpieczne dla mamy i dla dziecka.

Mogą przeszkodzić we właściwym rozwoju maleństwa, wywołać przedwczesne skurcze macicy oraz uniemożliwić poród siłami natury.

  • Mięśniaki podśluzówkowe - sprawiają  najwięcej kłopotów. W zależności od wielkości oraz umiejscowienia te mięśniaki macicy mogą być niebezpieczne w ciąży. Powiększając się w kierunku jamy macicy, zniekształcają ją i zajmują miejsce przeznaczone dla dziecka. Jest mu za ciasno, dlatego może się wolniej rozwijać, zabierając mu miejsce i prowadząc do tzw. hipotrofii płodu, czyli sytuacji, w której dziecko w kolejnych tygodniach ciąży jest mniejsze niż powinno. W efekcie urodzi się mniejsze i słabsze. Tak usytuowane mięśniaki czasem powodują przedwczesną kurczliwość macicy, co grozi poronieniem lub wcześniejszym porodem.
  • Mięśniaki podsurowicówkowe - są mniejszym zagrożeniem dla dziecka. Rozrastają się w kierunku jamy brzusznej, ale nie przeszkadzają w rozwoju płodu i najczęściej nie stanowią żadnej przeszkody do posiadania potomstwa. Nie zajmują miejsca dziecku, dlatego płód może się prawidłowo rozwijać. Zdarza się jednak, że mięśniaki usadowione pod surowicówką albo w ścianie macicy w trakcie ciąży zmieniają swoją lokalizację i uwypuklają się do środka jamy macicy. Wtedy mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu.
  • Mięśniaki śródścienne - nie zagrażają dziecku. Czasem duży mięśniak podsurowicówkowy lub śródścienny zlokalizowany na tylnej ścianie macicy uciska na odbytnicę, powodując ból. Gdy wklinuje się w jelito, utrudnia wypróżnianie. Prowadzi to do przewlekłych zaparć, a w skrajnych przypadkach do niedrożności jelit. Wówczas jedynym wyjściem jest dieta płynna. Trzeba też jak najwięcej pić, żeby pokarm mógł bez zakłóceń wędrować przez cały przewód pokarmowy. 
  • Mięśniaki uszypułowane - nie zaburzają rozwoju płodu, ale czasem stanowią przeszkodę dla porodu naturalnego.

Czytaj: Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej?

Mięśniaki macicy a ciąża. Jak wpływają na płodność kobiety?

Opieka medyczna kobiety z mięśniakami w ciąży

Musisz liczyć się z tym, że w czasie ciąży zostaniesz skierowana na ok. 3-dniową obserwację w szpitalu, żeby lekarze mogli dokładnie ocenić stan twój i dziecka za pomocą USG i KTG. Czasem ciężarnym podaje się domięśniowo leki sterydowe, które przyspieszają rozwój płuc malucha, tak by w razie wcześniejszego porodu zmniejszyć ryzyko zaburzeń układu oddechowego. 

Jeżeli grozi ci przedwczesny poród, zawczasu uzgodnij ze swoim lekarzem, gdzie powinnaś rodzić. Musi to być szpital, w którym jest oddział dla wcześniaków, bo twoje maleństwo być może będzie wymagało szczególnej opieki.

Poród kobiety z mięśniakami w ciąży

A co z porodem? W przypadku drobnych mięśniaków możliwy jest poród siłami natury. Ale jeżeli mięśniaki są usytuowane nisko, w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, mogą zagrodzić maluchowi drogę na świat. Lekarz podejmuje wtedy zwykle decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Wskazaniem do cesarki mogą też być mięśniaki duże – niezależnie od tego, gdzie są położone – oraz uszypułowane. Nie broń się przed cesarskim cięciem, licząc na to, że może jakoś urodzisz. Lepiej od razu zdecydować się na operację, niż narażać dziecko i siebie na komplikacje, które mogą się pojawić w trakcie porodu siłami natury.

Mięśniaków z zasady nie usuwa się w czasie cesarskiego cięcia. Wyjątek stanowią guzki, które leżą w linii cięcia i przeszkadzają w zamknięciu macicy, oraz mięśniaki uszypułowane, swobodnie poruszające się w jamie brzucha.

W pozostałych przypadkach zabieg ich usunięcia (laparoskopia lub tradycyjna operacja) można wykonać najwcześniej 6 tygodni po porodzie. Nie zawsze jest to konieczne, ponieważ po urodzeniu dziecka mięśniaki same się zmniejszają. Ale jeśli planujesz kolejną ciążę, będziesz musiała się ich pozbyć.

Czytaj: Cesarskie cięcie - czy dzieci urodzone przez cc różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?

miesięcznik "M jak mama"

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: