Nawet jeśli dotąd nie przepadałaś za piciem wody, w ciąży powinno to stać się twoim nawykiem. Woda jest bowiem teraz niezbędna, aby wasze organizmy – twój i dziecka – funkcjonowały prawidłowo. Jeśli będziesz pić za mało wody, konsekwencje mogą być nie tylko przykre, ale i szkodliwe: niedobór płynu owodniowego, zaparcia, infekcje dróg moczowych, odwodnienie etc. Pamiętaj, aby ilość wypijanej wody w ciąży dostosować do masy ciała i pogody: im więcej ważysz i im bardziej gorąco jest na dworze, tym więcej potrzebujesz płynów.
Picie wody w ciąży: jaka jest najlepsza?
Jednak woda wodzie nierówna – nie każda nadaje się dla przyszłych mam. Dlatego bardzo starannie wybieraj tę, którą będziesz pić w ciąży. I smak nie jest tu bynajmniej najważniejszym kryterium. Liczy się przede wszystkim czystość wody (obecność zanieczyszczeń) oraz zawartość składników mineralnych.
Kupując wodę butelkowaną, zwracaj uwagę na to, ile jest w niej takich pierwiastków jak magnez, wapń i sód.
Zastanawiasz się też być może, czy bezpieczne jest dla ciebie picie wody z kranu. Ostatnio w mediach prowadzone były kampanie promujące kranówkę jako wodę w pełni czystą i nadającą się do bezpośredniego picia – bez gotowania. Czy dotyczy to także kobiet w ciąży?
Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem wody dla ciężarnych znajdziesz w tekście „Pij wodę! Ale nie każdą" w kwietniowym numerze "M jak mama" (4/2014). Tekst powstał na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i zawiera wiele cennych, konkretnych informacji. Zapraszamy do lektury!
miesięcznik "M jak mama"