Nieinwazyjna DIAGNOSTYKA PRENATALNA szansą dla późnych mam. 3 metody wykrywania chorób płodu

2014-05-28 12:12

Wyjaśniamy na czym polega nieinwazyjna diagnostyka prenatalna i czym jest USG 3D. Późne macierzyństwo niestety zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa i innych groźnych chorób. Współczesna medycyna dysponuje jednak metodami, które pozwalają na wczesne wykrycie tych chorób.

Badania w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Czy wiesz, jakie badania powinnaś koniecznie wykonać w 1 trymestrze ciąży?

Spis treści

  1. USG 3D w ciąży
  2. Dlaczego warto zrobić USG 3D w ciąży? Zobacz film
  3. Badania biochemiczne: diagnostyka prenatalna
  4. Test prenatalny

Polki coraz później decydują się na dzieci. Późne macierzyństwo wiąże się nie tylko ze zmianą modelu życia, ale również z chęcią osiągnięcia stabilizacji zawodowej przed zajściem w ciążę. Coraz częściej starania o dziecko rozpoczynają dopiero po 30. roku życia, kiedy mają już stałą pracę, własne mieszkanie, zaplecze finansowe. Niestety, ciąża w takim wieku niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia u płodu którejś z groźnych chorób: zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa.

Czytaj także: Już w brzuchu możesz zobaczyć, jak wygląda Twoje dziecko!

Na szczęście, razem ze zmianą modelu życia, zmienia się medycyna. Współcześni lekarze dysponują już nieinwazyjną diagnostyką prenatalną, która już w I trymestrze ciąży pozwala stwierdzić, czy dziecko jest całkowicie zdrowe. Badania pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wad chromosowych i wykluczają konieczność zastosowania inwazyjnych metod.

USG 3D w ciąży

Jedną z metod nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej jest USG 3D. Obraz z kamery jest tak dokładny, że pozwala niemal na żywo obserwować zachowanie i ruchy dziecka. Rodzice mogą patrzeć, jakie maluch robi miny, a lekarze mają czas na to, aby dokładnie go obejrzeć. Dzięki USG 3D mogą zobaczyć, czy dziecko ma wykształconą kość nosową, a jej brak jest charakterystyczny dla zespołu Downa.

Dlaczego warto zrobić USG 3D w ciąży? Zobacz film

Wszystko o badaniu USG 3D

Badania biochemiczne: diagnostyka prenatalna

To kolejna metoda nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Specjalny program wykonuje badania biochemiczne z pobranej krwi i szacuje ryzyko wystąpienia wad płodu. Jeśli przekracza ono dopuszczalne normy, zaleca się wykonanie amniopunkcji, metody inwazyjnej.

Test prenatalny

Test laboratoryjny bada liczbę chromosomów i pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości, m.in. trisomię 21. chromosomu, występującą przy zespole Downa. Można go wykonać u kobiety, który ukończyła 10. tydzień ciąży. Test pozwala określić płeć dziecka oraz wykyć zaburzenia chromosomów płciowych.