Nowe badania dotyczące picia kawy w ciąży. Zmienią życie wielu z nas?

2022-06-21 11:42

Czytałaś, że kawa sprzyja poronieniom, hipotrofii i generalnie powinno się jej unikać w czasie ciąży? Nowe badania naukowe są jak wybawienie dla wielbicielek małej czarnej. Okazuje się, że picie umiarkowanych ilości kawy podczas ciąży nie zagraża nienarodzonemu dziecku.

Nowe badania dotyczące picia kawy w ciąży zmienią życie wielu z nas

i

Autor: Getty images Nowe badania dotyczące picia kawy w ciąży zmienią życie wielu z nas

Kobietom w ciąży często mówi się, aby unikały zbyt dużej ilości kofeiny, bo może to zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku. Najczęściej mówi się o kawie, jako o produkcie zwiększającym ryzyko poronienia, urodzenia martwego dziecka czy zahamowania wzrostu płodu.

Jeśli też o tym słyszałaś, możesz odetchnąć z ulgą. Nowe badania naukowe wykazały, że obawy te są bezpodstawne. 

Spis treści

  1. Naukowcy zajrzeli do genów
  2. Mała czarna naprawdę mała
  3. Dlaczego kawę uznaje się za szkodliwą?
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Naukowcy zajrzeli do genów

Autorzy badania opublikowanego w International Journal of Epidemiology  podkreślają, że badania nad skutkami picia kawy w ciąży były trudne – ze względu na etykę, naukowcy nie mogli kazać jakiejś grupie pić kawę a przez to narażać ją na ewentualne ryzyko.  

Dlatego sięgnęli po metodę genetyczną, czyli badania nad kobietami, które już urodziły i przyjrzeli się ewentualnym zmianom w genach spowodowanym spożyciem kofeiny podczas ciąży

Dr Mallika Marshall z  University of Queensland i jej zespół wykonali wiele badań, które nie wykazały związku między piciem kawy a większym ryzykiem poronienia, urodzenia martwego dziecka lub przedwczesnego porodu u kobiet w ciąży. 

Mała czarna naprawdę mała

Zdaniem naukowców umiarkowane picie kawy – z naciskiem na słowo „umiarkowane”  - nie zagraża ciąży. Co to oznacza? American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca kobietom spożywanie maksymalnie 200 mg kofeiny dzienni. Polscy eksperci zalecają, aby nie przekraczać 2-3 małych filiżankach kawy.

Większe ilości kawy mogą nie tylko wpływać na kondycję ciąży, ale i na dolegliwości przyszłej mamy - wywoływać zgagę, bezsenność czy problemy z trawieniem. 

Czytaj równieżKawa a karmienie piersią. Czy można pić kawę karmiąc piersią?

"Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą

Dlaczego kawę uznaje się za szkodliwą?

Zła sława kawy wynika z obecności kofeiny w tym napoju. Kofeina może wpływać na ciśnienie krwi, wpływa też na ośrodkowy układ nerwowy.  Picie dużych ilości kawy z kofeiną może powodować bóle głowy, niepokój, pobudzenie, dzwonienie w uszach i nieregularne bicie serca. 

Oczywiście warto pamiętać, że kofeinę można również znaleźć nie tylko w kawie, ale i w herbacie, czekoladzie, napojach bezalkoholowych i napojach energetycznych.