Palenie w ciąży, czyli wpływ papierosów na zdrowie dziecka. Skuteczne metody walki z nałogiem

2011-12-21 11:25

Jesteś w ciąży i palisz papierosy? Wiesz, że palenie w ciąży szkodzi dziecku i tobie? Nie udało ci się dotychczas pokonać nałogu? Teraz oczekujesz dziecka, masz więc doskonały powód i silniejszą niż dotąd motywację, by rzucić palenie. Nie będzie to łatwe, ale istnieje wiele skutecznych sposobów walki z nałogiem: grupy wsparcia, metoda punktu końcowego, beznikotynowe e-papierosy. Dowiedz się, co zrobić, by wygrać z nałogiem - dla dobra swojego i dziecka!

Palenie w ciąży, czyli wpływ papierosów na zdrowie dziecka. Skuteczne metody walki z nałogiem.

i

Autor: Shutterstock|_zdjecie_agencyjne

Spis treści

  1. Rzucanie palenia w ciąży: szukaj pomocy
  2. Rzucanie palenia w ciąży: metoda punktu końcowego

Palenie w ciąży jest piętnowane przez lekarzy juz od wielu od lat. Dla dobra swojego dziecka powinnaś rzucić palenie najlepiej jeszcze zanim zajdziesz w ciążę. Ciężarna, która pali, szkodzi nie tylko sobie. Wchłaniana wraz z dymem nikotyna zwęża w jej organizmie naczynia krwionośne. Skutek? Łożysko jest mniej ukrwione i organizm dziecka otrzymuje przez to mniej tlenu i składników odżywczych. Poza tym wiele spośród szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym przenika przez łożysko i trafia wprost do krwiobiegu dziecka. Jeśli więc palisz podczas ciąży, twoje dziecko może urodzić się z niską masą urodzeniową.

U palaczek istnieje także znacznie większe ryzyko poronień i przedwczesnego porodu. Rzucając palenie, na samym starcie stwarzasz swojemu dziecku znacznie lepsze szanse. Dzieci z rodzin, w których się nie pali, są odporniejsze na infekcje układu oddechowego, rzadziej też zapadają na rozmaite alergie. Mniejsze jest u nich prawdopodobieństwo nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dobrze wiedzieć

Elektroniczny papieros w ciąży – tak czy nie?Możesz za jego pomocą łagodnie rzucić palenie przed zajściem w ciążę. Wkłady z płynem, z którego powstaje mgiełka inhalowana przez palacza, zawierają nikotynę w dawkach o różnej mocy, ale są też wkłady beznikotynowe. Możesz więc próbować odwyknąć od palenia, zmniejszając stopniowo moc wkładów. Kiedy już jesteś w ciąży, e-papieros z beznikotynowym wkładem pomoże ci rzucić palenie, jeśli ważny jest dla ciebie nawyk trzymania papierosa w palcach. Natomiast e-papieros z nikotyną nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, podobnie jak plastry nikotynowe.

Rzucanie palenia w ciąży: szukaj pomocy

Niektóre kobiety mają to szczęście, że już na samym początku ciąży papieros przestaje im smakować. Te bez żalu rzucają palenie. Gdy jednak jesteś palaczką od dawna i przed ciążą paliłaś bardzo dużo, zerwanie z nałogiem może być trudne – szczególnie w ciąży, gdy organizm jest i tak bardziej obciążony i nieco rozchwiany na skutek hormonalnej rewolucji. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciażę, który może podpowiedzieć najodpowiedniejszą metodę, polecić specjalny kurs czy grupę wsparcia. Jeśli zaś twój nałóg nie jest aż tak silny, spróbuj się z nim zmierzyć sama.

Rzucanie palenia w ciąży: metoda punktu końcowego

Specjaliści polecają tzw. metodę punktu końcowego. Polega ona na tym, że zaznaczasz w kalendarzu konkretny dzień, kiedy chciałabyś zerwać z nałogiem, i intensywnie się do niego przygotowujesz.  Zastanów się, w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po papierosa: po jedzeniu, przy kawie, kiedy rozmawiasz przez telefon, w stresie, w towarzystwie innych palaczy? Wiedząc o tym, opracuj strategię reagowania na głód nikotynowy w takich sytuacjach. Wyćwicz pewne reguły postępowania, które będziesz stosowała w potrzebie, i pamiętaj o nich, gdy nadejdzie dzień, w którym chcesz rzucić palenie. Zawsze, gdy dopadnie cię chęć zapalenia papierosa, weź kilka głębokich wdechów i postaraj się zrelaksować przez kilka minut. To pomoże ci zmniejszyć nikotynowe łaknienie.

Staraj się mieć pod ręką coś zdrowego do picia albo jedzenia: filiżankę dobrej herbaty, szklankę wody mineralnej, rozcieńczony sok owocowy, małe porcje owoców czy warzyw lub surówek. Ale uwaga: te zastępcze przekąski to nie powinny być słodycze! Nie trzymaj w domu papierosów, nie noś ich ze sobą w torebce „na czarną godzinę” – dzięki temu łatwiej ci będzie zapanować nad pokusą. Jeśli najczęściej palisz, oglądając telewizję, staraj się więcej spacerować albo oddawać jakiemuś hobby, które zajmie twoje ręce i umysł.

Wyznaczaj sobie nagrody za wytrzymałość i silną wolę – to zwiększy twoją motywację. Pieniądze, które byś wydała na papierosy, odkładaj do skarbonki i kiedy uzbierasz pewną sumę, kup sobie jakiś drobiazg – ciuszek, perfumy, kolczyki... A jeśli czasem zdarzy ci się mała recydywa... Cóż, wtedy rozważ, ile do tej pory osiągnęłaś – szkoda byłoby zmarnować cały ten wysiłek. Myśl o maleństwie – że dzięki twojej wytrwałości ono ma się dobrze. Zdrowe dziecko to przecież dla ciebie największa nagroda!

miesięcznik "M jak mama"