Pępowina dwunaczyniowa: przyczyny i zagrożenia

2016-04-26 18:20

Pępowina dwunaczyniowa z jednej strony może rzeczywiście doprowadzić do upośledzenia niektórych narządów u dziecka, z drugiej może funkcjonować prawidłowo. Właściwa pępowina posiada bowiem trzy naczynia. Mniejsza ilość naczyń, czyli np. pępowina dwunaczyniowa, ogranicza funkcjonowanie tego narządu. Od czego to zależy?

pępowina

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pępowina dwunaczyniowa nie powoduje wystąpienia wad u dziecka.

Spis treści

  1. Pępowina dwunaczyniowa – zagrożenia
  2. Pępowina dwunaczyniowa – postępowanie

Pępowina jest długim przewodem łączącym matkę z nienarodzonym dzieckiem. Umożliwia ona właściwy przepływ między nimi zarówno tlenu, jak i substancji odżywczych. Prawidłowa budowa pępowiny składa się trzech naczyń krwionośnych – dwóch tętnic i jednej żyły pępowinowej. Pępowina dwunaczyniowa jest zatem pępowiną nieprawidłową. Posiada ona tylko dwa naczynia krwionośne – jedną tętnicę i jedną żyłę pępowinową. Ta wada występuje rzadko (u około 1% ciężarnych), choć wśród wad pępowiny jest ona najbardziej powszechna.

Ograniczenie liczby naczyń w pępowinie może mieć niekorzystny wpływ na nienarodzone dziecko, bo istnieje ryzyko, że proces dostarczania tlenu i substancji odżywczych zostanie zakłócony lub ograniczony. Wada zwykle rozpoznawana jest podczas rutynowego badania USG wykonywanego w trakcie ciąży. Jest to USG dopplerowskie z okolic 18.-22. tygodnia ciąży, gdy oceniana jest naczyniowość pępowiny. Przyczyny występowania dwunaczyniowości pępowiny nie są znane.

Pępowina dwunaczyniowa – zagrożenia

Większość ciężarnych posiadających pępowinę dwunaczyniową nie odczuje konsekwencji tej wady. Dwunaczyniowość pępowinowa nie determinuje wystąpienia u dziecka wad, w rzadkich przypadkach jednak (u 25% kobiet z dwunaczyniowością pępowiny) niesie za sobą takie ryzyko. Czasem dysfunkcja pępowiny może wpłynąć na wady układu krążenia, serca, układu moczowego i nerwowego u płodu. Dwunaczyniowa pępowina bywa również odpowiedzialna za hipotrofię wewnątrzmaciczną czyli zahamowanie wzrostu płodu. Przeprowadzono badania, które potwierdzają, że kobiety, posiadające w ciąży dwunaczyniową pępowinę, częściej chorują na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Grozi im też wystąpienie małowodzia lub wielowodzia.

Pępowina dwunaczyniowa – postępowanie

Najczęściej wadę pępowiny dwunaczyniowej rozpoznaje się w trakcie badania USG, jakie przeprowadza się w drugim trymestrze ciąży. Po jej wykryciu dokładnej należy się przyjrzeć płodowi i jego stanowi zdrowia, w celu sprawdzenia, czy nie występują u niego nieprawidłowości mogące być następstwem wady pępowinowej. Często oprócz badania USG, dziecku przeprowadza się również echo serca. Jeśli u dziecka nie stwierdza się żadnych odchyleń od normy, zwykle nie ma żadnych zaleceń dla ciężarnej. Dwunaczyniowości pępowiny się nie leczy. Kobieta jest jedynie poddawana wzmożonej i regularnej kontroli przez całą ciążę. Podczas porodu, który w takim przypadku może odbywać się siłami natury, wymaga jednak wzmożonego nadzoru położniczego.Jeśli u dziecka wystąpiły wady, sposób postępowania zależy od ich rodzaju. Niektóre wady serca można operować jeszcze w łonie matki, inne dopiero po narodzinach. Świadomość, że wadliwa pępowina spowodowała problemy ze zdrowiem dziecka pozwala przyszłej mamie w porę dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie i leczenie dziecka po porodzie. Wada u dziecka zwykle determinuje nie tylko sposób porodu, ale i miejsce narodzin – na poród należy wybrać szpital specjalizujący się w opiece neonatologicznej.