Pokrzywa w ciąży - właściwości lecznicze. Czy w ciąży można pić herbatę z pokrzywy?

2021-01-04 12:15

Pewnie nie raz w dzieciństwie podczas zabaw wpadłaś w pokrzywy i było to bolesne doświadczenie. Okazuje się jednak, że roślina kojarzona niegdyś wyłącznie z uporczywym pieczeniem i bąblami, ma również znane szerokie właściwości lecznicze. Czy jednak kobiety ciężarne powinny pić herbatę z pokrzyw?

Pokrzywa w ciąży - właściwości lecznicze.

i

Autor: Getty images Czy w ciąży można pić herbatę z pokrzywy?

Pokrzywa to znana roślina lecznicza, która chętnie stosowana jest przez zwolenników medycyny naturalnej przy wielu dolegliwościach. Może być przyjmowana w postaci herbaty z pokrzywy, soku, nalewki lub jako dodatek do dań. Pokrzywa może być również wykorzystana jako płukanka do włosów co według niektórych stanowi skuteczną i ekologiczna broń w walce z łupieżem. Czy kobiety w ciąży mogą pić herbatę z pokrzywy?

Inne zioła w ciąży

Stosowanie ziół w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony potrafią one złagodzić objawy towarzyszące przyszłej mamie, z drugiej jednak ich wpływ na kobiety ciężarne nie jest wciąż rzetelnie udokumentowany. Jeżeli przed ciążą unikałaś ziół, ich wprowadzenie podczas jej trwania nie jest dobrym pomysłem. Inną bardzo ważną rzeczą jest to, aby ewentualne zioła traktować jako profilaktykę, a nie lekarstwo.

Bezpieczny podczas ciąży jest z pewnością imbir. Zapobiega on nudnościom i wymiotom, a także łagodzi suchy kaszel. Pamiętaj jednak, aby stosować świeże kłącze, gdyż imbir w proszku nie przynosi pożądanych efektów.

Inna rośliną, którą możesz stosować w ciąży jest rumianek. Wpływa on na układ pokarmowy łagodząc wzdęcia, a także działa uspokajająco. Można go stosować z imbirem zapobiegając w ten sposób porannym nudnościom.

Także nasiona lnu w postaci siemienia lnianego mogą okazać się bardzo przydatne w okresie ciąży, gdyż pozytywnie wpływają na zaparcia, które są częstą dolegliwością u przyszłych mam.

Są jednak zioła, których powinnaś się wystrzegać w ciąży. Należą do nich m.in.

  • krwawnik pospolity
  • lubczyk
  • aloes,
  • piołun
  • bylica
  • żeń-szeń
  • cząber ogrodowy.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować ziół na własną rękę w ciąży, gdyż mogą one wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie preparatami a ich wdrożenie zawsze powinno nastąpić po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Spis treści

  1. Co zawiera pokrzywa?
  2. Kiedy powinno się stosować preparaty z pokrzywą?
  3. Pokrzywa w ciąży – czy na pewno bezpieczna?

Co zawiera pokrzywa?

Pokrzywa to pospolita roślina, którą możemy znaleźć na sześciu kontynentach. Lubi żyzne gleby oraz dzikie tereny, przez co jej hodowla jest bardzo trudna, a ona sama rośnie raczej w lasach i na łąkach.

Warto pamiętać, że należy ją zebrać przed momentem, w którym zakwitnie, gdyż to właśnie wtedy ma najwięcej swoich właściwości zdrowotnych.

Ziele pokrzywy jest źródłem wielu witamin z grup B, witaminy C oraz K. Z tego powodu wpływa ona m.in. na układ krzepnięcia, pracę i funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu odpornościowy. Co więcej, zawarte w niej glikozydy flawonoidowe mogą dodatkowo wzmacniać organizm podczas walki z infekcjami i przeziębieniem.

Pokrzywa jest także źródłem wielu mikroelementów takich jak krzem, fosfor, potas, magnez i przede wszystkim żelazo, przez co jest polecana osobom chorującym na niedokrwistość z powodu niedoborów tego pierwiastka. Zawarty w niej kwas pantotenowy przyspiesza również proces gojenia tkanek, a także działa przeciwzapalnie. Do innych składników, jakie możemy znaleźć w pokrzywie należą m.in. sterole, kwasy tłuszczowe czy karoten.

Kiedy powinno się stosować preparaty z pokrzywą?

Zważywszy na ilość elementów jakie możemy znaleźć w pokrzywie, może mieć ona pozytywny wpływ na wiele schorzeń:

  • łagodzi objawy alergii,
  • obniża stężenie cholesterolu we krwi,
  • zmniejsza dolegliwości bólowe,
  • hamuje wypadanie włosów,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • jest zalecana także w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobami reumatologicznymi,
  • ze względu na swoje działanie moczopędne, pokrzywa znalazła zastosowanie m.in. w leczeniu obrzęków i kamicy nerkowej,
  • obniżając stężenie kwasu moczowego we krwi, może stanowić pomoc w walce z dną moczanową,
  • może być stosowana w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Oprócz wymienionych wcześniej zastosowań, pokrzywę można wykorzystać również przy problemach związanych ze skórą, paznokciami i cerą. W ten sposób możesz pozbyć się uciążliwych zmian skórnych i zahamować chociaż częściowo wypadanie włosów.

Pamiętaj jednak, że pokrzywa nie zastąpi leków przypisanych przez lekarza w celu leczenia różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Pod żadnym pozorem nie odstawiaj ich na rzecz herbat czy preparatów z pokrzywy, a jeżeli chcesz zacząć przyjmować pokrzywę regularnie, koniecznie omów to najpierw ze swoim lekarzem.

Czytaj również: Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

Anemia w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Sok z brzozy - właściwości lecznicze. Na co pomaga sok z brzozy?

Pokrzywa w ciąży – czy na pewno bezpieczna?

Ciąża to czas szczególny. Szereg zmian jakie przechodzi Twoje ciało aby przez 9 miesięcy móc zapewnić komfortowe warunki rozwoju dla płodu, powoduje, że nie wszystko co mogłaś jeść, pić czy robić przed ciążą, możesz także w trakcie jej trwania.

Podobnie sprawa wygląda z pokrzywą i wszelkimi postaciami w jakich może być przyjmowana. Przede wszystkim brakuje rzetelnych i dużych badań naukowych, które wzięłyby pod lupę wpływ pokrzyw na kobiety ciężarne. Co więcej, każdy organizm jest inny i wyjątkowy, tak więc to, co nie zaszkodzi jednej kobiecie, może spowodować nieprawidłową reakcję organizmu u innej.

Ze względu na właściwości moczopędne, pokrzywa może nadmiernie odwodnić kobietę ciężarną, co niesie ze sobą bardzo poważne skutki. Niektóre elementy wchodzące w skład pokrzywy swym działaniem przypominają insulinę, więc jej nadmierne spożywanie może doprowadzić do niebezpiecznych hipoglikemii i wpłynąć na leczenie cukrzycy ciążowej.

Pomimo swoich licznych zalet, przyjmowanie pokrzywy w dowolnej formie powinno być omówione z lekarzem ginekologiem, który w oparciu o posiadana wiedzę zdecyduje, czy możesz bezpiecznie pić herbatę z pokrzywy.

Czytaj również: Domowe sposoby na katar u dziecka - co na katar u dzieci?

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży