Spis treści
Probiotyki to substancje uznawane za korzystne dla zdrowia. To tzw. dobre bakterie bytujące w jelitach, które poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz immunologicznego (prawie 80 proc. komórek odpornościowe znajduje się w jelitach).
Probiotyki to suplementy, które stosuje się również w ciąży. Stosuje się między innymi w zapobieganiu cukrzycy ciążowej. Specjaliści z Australii postanowili sprawdzić działanie tych suplementów w kontekście tej choroby i przy okazji badań odkryli coś zaskakującego.
Probiotyki nie zapobiegają cukrzycy ciążowej
Probiotyki są bardzo popularnymi suplementami na całym świecie przyjmowane przez wszystkie grupy wiekowe pacjentów – od niemowląt po osoby starsze, dlatego naukowcy chcieli przeprowadzić testy, które potwierdziłyby ich bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży.
Prof. Leonie Callaway z Royal Brisbane and Women's Hospital Foundation i jej zespół spróbowali rozgryźć powiązania między probiotykami a cukrzycą ciążową.
Wykazali, że probiotyki nie zmniejszają wcale ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową, jak twierdziły wcześniejsze obserwacje. Co więcej – naukowcy wykazali, że kobiety w ciąży, które przyjmują suplementy z probiotykami, są dwukrotnie bardziej narażone na stan przedrzucawkowy.
To dolegliwość występująca w okresie ciąży i będąca powikłaniem nadciśnienia ciążowego, która zagraża zdrowiu i życiu zarówno dla matki, jak i dziecka.
Czytaj również: Czy ogórki kiszone są zdrowe w ciąży? Wypróbuj przepis na ogórki
Wielka piątka, czyli najważniejsze suplementy na czas ciąży. Które to substancje?
Probiotyki zwiększają ciśnienie?
Australijscy naukowcy odkryli, że kobiety przyjmujące probiotyki w ciąży częściej były narażone na nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Spośród 955 kobiet przyjmujących suplementy probiotyczne u 6,5%, wystąpił stan przedrzucawkowy, w porównaniu do 3,5% przyszłych mam, którym podawano placebo. Badania prowadzone w Australii potwierdziły podobne wyniki z Nowej Zelandii.
„Biorąc pod uwagę ryzyko szkód i niewielkie korzyści, zalecamy ostrożność w stosowaniu probiotyków podczas ciąży” – napisali autorzy badań. Podkreślili również, że zalecenia obejmują suplementy i nie dotyczą naturalnych probiotyków, występujących w jogurtach czy kiszonkach.