Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

2020-06-04 15:07

Jeśli wody płodowe zaczną odpływać dużo wcześniej niż przed terminem porodu, może to oznaczać kłopoty. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM) to bowiem zagrożenie dla życia maluszka. pęknięcie. Warto wiedzieć, co należy robić w przypadku przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i kiedy należy udać się do lekarza. 

Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

i

Autor: Getty images

O przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego mówimy wtedy, gdy nastąpi  na długo przed terminem porodu, a dokładnie przed 37. tygodniem ciąży. Pęknięcie powodujące sączenie się płynu owodniowego – powinno cię zaalarmować i skłonić do pilnej wizyty w szpitalu lub u lekarza.

Płyn owodniowy, który wypełnia pęcherz płodowy i otacza nienarodzone dziecko, odgrywa bowiem bardzo ważną rolę. A nawet wiele ról. Podstawową jest ta ochronna: płyn owodniowy chroni maluszka przed urazami, wysychaniem, wahaniami temperatury oraz przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie. Płyn umożliwia też transport substancji odżywczych z organizmu matki i przemianę materii, a także jest niezbędny do rozwoju płuc dziecka.

Sprawdź, jakie są przyczyny przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i co robić, aby zapobiec powikłaniom tej sytuacji.

Czytaj: Odejście wód płodowych. Czy jechać na porodówkę, gdy odejdą wody płodowe?

Jak wygląda odejście wód płodowych przed porodem? Sprawdź, co wtedy poczujesz

Spis treści

  1. Przyczyny przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego (PROM)
  2. Objawy przedwczesnego pęknięcia błon płodowych
  3. Jak odróżnić wyciek wód płodowych od moczu?
  4. Jak rozpoznać odejście wód płodowych?
  5. Czy trzeba jechać do lekarza z wyciekiem wód płodowych?
  6. Pęknięcie pęcherza płodowego - kiedy trzeba zostać w szpitalu?
  7. Wyciek wód płodowych: badania w szpitalu
  8. Amnioinfuzja - gdy wód płodowych jest zbyt mało

Przyczyny przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego (PROM)

Przyczyny przedwczesnego pęknięcia błon płodowych są często trudne do ustalenia. Wiadomo, że PROM często jest skutkiem bakteryjne zakażenia wewnątrzmacicznego, nadmiernym rozciągnięciem macicy (np. w przypadku ciąż mnogich) lub wynikiem urazu, np. wypadku samochodowego. 

Pęknięcie błon płodowych przed 37. tygodniem ciąży może być też spowodowane wadami w budowie worka owodniowego. Zdaniem lekarzy przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych sprzyja palenie papierosów przez przyszłą mamę, niski status ekonomiczny,  infekcje pęcherza moczowego oraz amniopunkcja.

Objawy przedwczesnego pęknięcia błon płodowych

Zazwyczaj pierwszym objawem pęknięcia worka owodniowego jest wyciek i sączenie się wód płodowych. Kobieta czuje, że jej bielizna jest wilgotna (jak sprawdzić, czy to wody płodowe, czy mocz, piszemy niżej). Po zgłoszeniu się do lekarza, specjalista może rozpoznać również inne symptomy przedwczesnego pęknięcia worka owodniowego: przyspieszoną akcję serca płodu, skurcze macicy, zwiększone tętno i temperatura u matki.

Jak odróżnić wyciek wód płodowych od moczu?

Wody płodowe czy mocz? - to częste pytanie wśród kobiet w ciąży. Często już samo rozpoznanie, co wypływa z pochwy, może stanowić problem, bo mają prawo pojawiać się tam różne wydzieliny. Wiadomo, że ciąża wiąże się z większym wydzielaniem śluzu pochwowego, a poza tym u wielu przyszłych mam występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Dlatego wilgoć w miejscach intymnych wcale nie musi oznaczać odejścia wód płodowych. Ale może, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe i jak je odróżnić od moczu.

  • Zapach wód płodowych. Najpierw sprawdź to za pomocą węchu. Zapach moczu dobrze znasz. Wody płodowe natomiast mają specyficzny, ale delikatny zapach. . Położne określają tę woń wód płodowych jako nieco słodkawą, mdłą, niekiedy przypominającą zapach świeżej ryby.
  • Kolor wód płodowych. Gdy ciecz, która wyciekła z dróg rodnych, ma barwę bladoróżową lub jasnożółtą, jest opalizująca, przypominająca nieco wodę z mydlinami – to jest niemal pewne, że pęcherz płodowy jest nieszczelny, bo tak właśnie wygląda prawidłowy płyn owodniowy. Czasami wody płodowe mogą mieć inny kolor – jaki i co to może oznaczać, wyjaśniamy poniżej.

  • Ilość i intensywność wypływu wód. Jeśli nie było jednego gwałtownego wypływu, a czujesz, że coś ciągle moczy ci bieliznę, połóż się i obserwuj, co się będzie działo. Zwykle w pozycji leżącej sączenie się wód płodowych jest bardziej intensywne, ponieważ kiedy się stoi lub siedzi, główka dziecka działa trochę jak korek i zmniejsza wyciekanie wód płodowych.

Pamiętaj, że najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy to płyn owodniowy, czy mocz, jest zastosowanie specjalnego testu na wody płodowe kupionego w aptece.

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

Czy trzeba jechać do lekarza z wyciekiem wód płodowych?

Jeśli jesteś przed 37. tygodniem ciąży i masz poważne podejrzenia, że nastąpił u ciebie wyciek płynu owodniowego, szybko zgłoś się do lekarza. A najlepiej – od razu do najbliższego szpitala z oddziałem położniczym. Wyciek wód płodowych świadczy bowiem o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego.

Jeśli wyciekanie wód płodowych nie zostanie powstrzymane i będzie ich szybko ubywać, stanowi to duże zagrożenie dla ciąży. Poza tym pęknięty pęcherz płodowy stwarza również duże ryzyko (do 60 proc.) infekcji wewnątrzmacicznej, groźnej dla dziecka. Im wcześniej nastąpi pęknięcie pęcherza, tym jest to bardziej niebezpieczne.

Gdy pęknięcie pęcherza płodowego nastąpi po 36. tygodniu ciąży, zwykle w ciągu 24 godzin pojawiają się skurcze macicy i zaczyna się poród, zakończony urodzeniem zdrowego dziecka. Ale gdy pęcherz płodowy pęknie przed upływem 26. tygodnia ciąży, szanse na urodzenie dziecka, które przeżyje, wynoszą od 25 do 40 proc. Trzeba wtedy być dobrej myśli i działać: jak najszybciej pojechać na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. 

Pęknięcie pęcherza płodowego - kiedy trzeba zostać w szpitalu?

Jeśli wody płodowe odejdą pod koniec ciąży, najprawdopodobniej wkrótce urodzi się dziecko. Jeśli zaś pęcherz płodowy pęka stanowczo za wcześnie, to opieka medyczna polega na tym, by jak najdłużej powstrzymać skurcze macicy.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdy pęcherz płodowy pęknie w 21. czy 22. tygodniu, są pewne szanse na podtrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Znane są przypadki, kiedy w takich sytuacjach ciążę udało się przedłużyć nawet jeszcze o osiem–dziewięć tygodni.

Wymaga to jednak bardzo dobrej opieki medycznej, a także ogromnych wyrzeczeń i cierpliwości ze strony przyszłej mamy, która zwykle cały ten czas musi spędzić w szpitalnym łóżku, na oddziale patologii ciąży

Wyciek wód płodowych: badania w szpitalu

Pobyt w szpitalu związany z wyciekiem wód płodowych sprowadza się zazwyczaj do leżenia w łóżku, wykonywania badań i przyjmowania leków przeciwskurczowych oraz stymulujących rozwój płuc dziecka. Natomiast leżenie w pozycji z głową ułożoną niżej i uniesieniem bioder – kiedyś zalecane przy wycieku wód płodowych – dzisiaj uważa się, że nie jest to uzasadnione.

W szpitalu często wykonuje się badanie CRP, czyli badanie we krwi poziomu tzw. białka ostrej fazy. Podwyższony poziom CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, a więc oznacza infekcję.

Regularnie przeprowadza się również badanie AFI (indeks płynu owodniowego), które określa ilość płynu owodniowego w pęcherzu płodowym. Prawidłowe wartości powinny mieścić się w granicach od 5 do 20. Ale zdarza się, że AFI wynosi tylko 1 lub nawet mniej, a mimo to kryzys związany ze zbyt wczesnym pęknięciem pęcherza płodowego udaje się zażegnać i doprowadzić do szczęśliwego urodzenia dziecka.

Amnioinfuzja - gdy wód płodowych jest zbyt mało

Gdy wód płodowych jest bardzo mało, lekarze przeprowadzają zabieg amnioinfuzji, czyli zwiększenia ich objętości poprzez dodanie fizjologicznego roztworu soli. Czasami – ale bardzo rzadko – zdarza się, że pęcherz płodowy się zasklepia, przestaje przeciekać – i pacjentka może wrócić do domu. 

Czytaj: Wielowodzie w ciąży: co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej?

Warto wiedzieć

Wody płodowe - co oznacza ich kolor?

  • jasny: bladożółty lub bladoróżowy, opalizujący kolor wód płodowych – stan normalny, nic niepokojącego się nie dzieje
  • zielonkawy kolor wód płodowych – płyn jest zanieczyszczony smółką, może to świadczyć o niedotlenieniu płodu, ale nie musi; często występuje w ciąży przenoszonej i u przyszłych mam, które palą papierosy
  • bursztynowy kolor wód płodowych – występuje w przypadku konfliktu serologicznego
  • brunatny kolor wód płodowych, podbarwiony krwią (o wyglądzie popłuczyn mięsnych) – może oznaczać wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

miesięcznik "M jak mama"