Różyczka w ciąży - groźna choroba dla dziecka

2013-01-16 11:24

Różyczka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna. Zachorowanie na różyczkę w ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Czy warto zatem szczepić się na różyczkę?

rozyczka choroba grozna w ciazy

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Co to jest różyczka i jakie są jej objawy?
  2. Dlaczego różyczka w ciąży jest tak niebezpieczna?
  3. Kiedy się szczepić na różyczkę?

Co to jest różyczka i jakie są jej objawy?

Różyczka jest wirusową chorobą zakaźną, której pierwszym objawem jest wysypka. Początkowo zmiany skórne pojawiają się za uszami, potem na twarzy, a po upływie doby rozprzestrzeniają się na tułów. Wysypka ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone. Towarzyszą jej takie objawy, jak niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych na karku i potylicy. Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować. Wysypka trwa 2-3 dni, po czym blednie i zanika po około 5 dniach bez pozostawiania śladów. Osoba chora na różyczkę, czy to dorosła, czy dziecko, powinna pozostać w łóżku i ograniczyć kontakty z osobami, które na nią nie chorowały, by uniknąć zarażania. Różyczka szczególnie groźna jest w ciąży.

Dlaczego różyczka w ciąży jest tak niebezpieczna?

Zachorowanie na różyczkę przez kobietę ciężarną może spowodować poważne wady u dziecka. Wirus różyczki jest szczególnie niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, a zwłaszcza w pierwszych ośmiu jej tygodniach, gdy kształtują się narządy dziecka. Dziecko nie posiada jeszcze własnego systemu odpornościowego, a zakażona krew matki przenosi wirusa różyczki do jego organizmu. Ryzyko wystąpienia wad u dzieci zakażonych kobiet waha się od 10 do 50 procent. Dotyczą przeważnie oczu (grozi zaćma, jaskra), uszu (głuchota), mózgu (upośledzenie umysłowe, wodogłowie). Mogą także wystąpić deformacje kostne oraz uszkodzenia serca i wątroby. Zachorowanie na różyczkę w ciąży, między 12 a 16 tygodniem, zmniejsza ryzyko zakażenia płodu o połowę. Infekcja w późniejszym okresie ciąży (po 16 tygodniu) nie musi powodować wad rozwojowych.

Kiedy się szczepić na różyczkę?

Różyczka przebyta w dzieciństwie uodparnia na wirusa. Jeśli planujesz ciążę, ale nie jesteś pewna, czy przechodziłaś w dzieciństwie tę chorobę, powinnaś sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko różyczce, lub jeśli nie byłaś na nią szczepiona albo nigdy na nią nie chorowałaś, przyjąć od razu dawkę szczepionki. Najlepiej zaszczepić się co najmniej 3 miesiące przed ciążą. W ciąży nie wolno się szczepić przeciwko różyczce. Na szczęście, od 2003 roku w Polsce nie odnotowano przypadków różyczki wrodzonej. Jeżeli nie chorowałaś i nie szczepiłaś się przeciwko różyczce, a jesteś w ciąży, kontaktuj się tylko ze zdrowymi osobami. Zanim odwiedzisz znajomych mających dzieci, nie wstydź się zapytać, czy nie są chore i czy już przechodziły różyczkę.

miesięcznik "M jak mama"