Rumień zakaźny to choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają małe dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Jednak rumień zakaźny może także pojawić się u dorosłych, w tym może u kobiet w ciąży i wtedy jest szczególnie niebezpieczny. Dlatego warto poznać przyczyny i objawy rumienia zakaźnego oraz sposoby jego leczenia.
Spis treści
- Co powoduje rumień zakaźny w ciąży?
- Objawy rumienia zakaźnego
- Czy rumień zakaźny jest zagrożeniem dla ciąży?
Co powoduje rumień zakaźny w ciąży?
Rumień zakaźny jest wywoływany przez wirus B19 z rodziny parwowirusów (human parvovirus – hPV B19). Można się nim zarazić zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z krwią. hPV B19 jest niebezpieczny dla człowieka i poza rumieniem zakaźnym wywołuje również leukopenię, małopłytkowość, artropatię i niedokrwistość.
Każde zakażenie wirusowe w trakcie ciąży zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, lecz hPV B19 może doprowadzić do szczególnie ciężkich powikłań.
Czytaj również: Wirus HPV a rak szyjki macicy. Jak uniknąć zakażenia?
Choroby zakaźne w ciąży - 14 najważniejszych pytań
Objawy rumienia zakaźnego
Rumień zakaźny ma podobne objawy jak grypa. Na początku pacjenci odczuwają ogólne osłabienie, ból głowy, gardła oraz bóle mięśni. W początkowej fazie rumienia zakaźnego może pojawić się również stan podgorączkowy.
Trwa to kilka dni, później objawy ustępują i chorzy myślą, że przeziębienie przeszło. Po tygodniu od ustąpienia objawów pojawia się wysypka i to ona właśnie jest charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego.
W przebiegu rumienia zakaźnego pojawia się wysypka, która na początku występuje na policzkach, a z czasem może przenieść się również na ręce, nogi i tułów.
Wysypka ta utrzymuje się do trzech tygodni w różnym nasileniu ‒ co kilka dni blednie, po to by znów zająć całą powierzchnię policzków, kończyn i tułowia. Po trzech tygodniach wysypka ostatecznie ustępuje i nie pozostawia żadnych śladów na ciele.
Czy rumień zakaźny jest zagrożeniem dla ciąży?
Wystąpienie rumienia zakaźnego w trakcie ciąży może być niebezpieczny dla płodu ‒ zwłaszcza w II trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży rozpoznanie choroby jest trudniejsze, ponieważ u ciężarnych często objawem rumienia zakaźnego są jedynie bóle mięśni i stawów, w tym nadgarstków i kolan.
Przyszłym matkom łatwo jest zbagatelizować objawy rumienia i sądzić, że wystąpiło u nich przeziębienie lub rozwija się grypa.
W przypadku podejrzenia wystąpienia rumienia zakaźnego u ciężarnych należy przeprowadzić testy na obecność przeciwciał IgG i IgM. Jeśli test potwierdzi występowanie tych przeciwciał, trzeba kontynuować diagnostykę w celu potwierdzenia choroby.
W I trymestrze ciąży ryzyko przeniesienia rumienia zakaźnego na dziecko wynosi 5 proc. Jeśli jednak do tego dojdzie, istnieje ryzyko obumarcia płodu.
Zakażenie rumieniem zakaźnym w trakcie ciąży jest bardzo niebezpieczne w II trymestrze ‒ wtedy ryzyko przeniesienia infekcji na płód wynosi 30 proc. W razie zakażenia może dojść do niedokrwistości, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet do śmierci nienarodzonego dziecka.
Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozuje się rumień zakaźny, płód musi być monitorowany aż do 30. tygodnia ciąży. Ciężarna co tydzień powinna wykonywać USG. Jeśli w tym czasie lekarz nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów, przyszła mama może spać spokojnie.
Czytaj również: Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię w ciąży - jak wygląda badanie IgG i IgM?
Test na boreliozę. Jakie badania wykonać, aby rozpoznać boreliozę?
Piśmiennictwo:
Bacz A., Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży, Medycyna Praktyczna.