Siemię lniane to nasiona lnu pospolitego. Te niepozorne ziarenka, znane od wieków i cenione za swoje właściwości, obecnie zaliczane są do tzw. superfoods, czyli produktów o niezwykłych zaletach zdrowotnych.
Przepisy na siemię lniane stosowane są zarówno na dolegliwości trawienne, jak i w domowych sposobach na skórę i włosy. Są bezpieczne, dlatego z siemienia lnianego korzystać mogą zarówno kobiety w ciąży, jak i małe dzieci. Zobacz, jak stosować siemię lniane na zaparcia, włosy, na odchudzanie i na inne problemy zdrowotne.
Spis treści
- Co zawiera siemię lniane?
- Siemię lniane jako źródło omega-3
- Siemię lniane na zaparcia
- Siemię lniane na odchudzanie
- Siemię lniane na włosy
- Siemię lniane na nowotwory
- Jak jeść siemię lniane? Przepisy
- Przepisy na siemię lniane na włosy
- Siemię lniane w diecie dziecka
- Siemię lniane w diecie kobiet w ciąży
Co zawiera siemię lniane?
Siemię lniane kupuje się w postaci ziarenek lub zmielone. Jedna łyżka stołowa (7 gramów) zawiera 1,3 g białka, 1,9 g błonnika, ale przede wszystkim 1597 mg kwasów tłuszczowych omega-3.
W siemieniu lnianym znaleźć można również wiele lignanów, czyli fitoestrogenów (w lnie jest ich 800 razy więcej niż w innych roślinach), witamin i minerałów - np. witaminę E, z grypy B, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas.
Siemię lniane jako źródło omega-3
Siemię lniane jest szczególnie cenione za tłuszcze omega-3, szczególnie kwas alfa-liponowy (ALA), który nie jest wytwarzany w organizmie ludzkim, tymczasem jest mu potrzebny np. do regulacji poziomu cholesterolu.
Badanie z udziałem pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu wykazało, że spożywanie 30 gramów siemienia lnianego dziennie przez trzy miesiące obniżyło całkowity cholesterol o 17%, a „zły” cholesterol LDL o prawie 20%.
Kwasy omega-3 łagodzą też stan zapalny w tętnicach i zmniejszają ryzyko zawału serca i innych chorób układu krążenia. Udowodniono też, że kwasy tłuszczowe obecne w nasionach lnu obniżają ciśnienie krwi i są szczególnie pomocne dla osób z nadciśnieniem.
Siemię lniane na zaparcia
Ze względu na wysoką zawartość błonnika zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, siemię lniane uważane jest za doskonały naturalny lek na zaparcia. Jedna łyżka nasion lnu to ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik.
Obecność dwóch rodzajów błonnika w siemieniu lnianym sprawia, że reguluje ono proces wypróżniania i zapobiega twardym stolcom. Z tego względu siemię lniane jest zalecane osobom z zespołem jelita drażliwego lub chorobą uchyłkową jelit.
Siemię lniane na odchudzanie
Nasiona lnu doskonale wspierają proces chudnięcia. Badania wykazują, że zaspokajają głód, podobnie jak mięso. Siemię lniane (np.2,5 g zmielonych nasion) jest więc polecane osobom, które maja napady głodu i nie mogą powstrzymać się od jedzenia między posiłkami, przez co przybywa im kilogramów.
Zjadanie zmniejsza uczucie głodu prawdopodobnie dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika, który spowalnia trawienie w żołądku i stymuluje hormony kontrolujące apetyt i zapewniające uczucie sytości.
Siemię lniane na włosy
Siemię lniane stosowane jest też zewnętrznie. Ze względu na obecność witaminy E i kwasów omega-3 produkt ten jest wykorzystywany w domowych sposobach pielęgnacji włosów. Praparaty na bazie lnu wzmacniają włosy, przyspieszają ich wzrost, łagodzą stany zapalne skóry głowy i pomagają zrównoważyć poziom pH skóry.
Kwasy omega zawarte w siemieniu są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów, Odżywiają mieszki włosowe i łodygi włosów, dzięki czemu są one mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.
Siemię lniane na nowotwory
Fitoestrogeny znajdujące się w siemieniu lnianym wpływają na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory, dlatego siemię jest szczególnie polecane kobietom po menopauzie, jako profilaktyka raka piersi. Składniki te obniżają również ryzyko zachorowania na raka prostaty u mężczyzn.
Ryzyko nowotworów obniża również występowanie w siemieniu białka roślinnego, które poprawia funkcje odpornościowe i zapobiega powstawaniu komórek rakowych.
Jak jeść siemię lniane? Przepisy
Nasiona lnu można spożywać na wiele sposobów. Ziarenka można jeść w całości lub mielić je. Oto sposoby wykorzystania siemienia lnianego w diecie:
- picie roztworu z siemienia (1 łyżkę zmielonych nasion zalej 1/2 szklanki ciepłej wody i odstawić na 10 minut, aż zrobi się kleik do picia).
- spożywanie oleju lnianego (dodawanie do sałatek i innych potraw)
- mieszanie z płatkami śniadaniowymi, muesli - do jogurtu lub mleka
- Dodanie do wypieków: ciastek, chleba, naleśników itd.
- dodawanie do smoothie
- Dodawanie do pasztetów mięsnych, farszów do pierogów, naleśników itd.
Przepisy na siemię lniane na włosy
- Żel z siemienia lnianego na włosy
Wlej ¼ szklanki siemienia lnianego do 2,5 szklanki wody. Gotuj przez około 7-10 minut, mieszając. Uzyskasz roztwór o konsystencji białka jaja kurzego. Nakładaj na włosy. Żel można przechowywać w szklanej butelce w lodówce.
- Olej do włosów na porost
Weź trochę oleju lnianego i podgrzej. Nałóż na włosy i wmasuj w skórę głowy przez 15 min. Pozostaw na pół godziny, a potem umyj włosy.
Siemię lniane w diecie dziecka
Ze względu na obecność kwasów omega-3 nasiona lnu powinny być stałym składnikiem diety dziecka. Omega-3 dla dziecka to ważne substancje – wspierają rozwój komórek i funkcjonowanie mózgu, poprawiają kondycje organizmu, są bowiem dobrym przeciwutleniaczem.
Zgodnie z zaleceniami pediatrów, dzieci od 0 do 7 lat powinny spożywać od 250 do 700 mg kwasów omega 3 w zależności od wieku. Jedna łyżka mielonego siemienia lnianego zawiera około 1,6 g omega-3.
Siemię lniane w diecie kobiet w ciąży
Ciążą to okres, kiedy spożywanie siemienia lnianego jest zalecane, ale w ograniczonych ilościach. Siemię jak wspomnieliśmy jest skutecznym środkiem redukującym zaparcia, które są częstym problemem przyszłych mam.
Ze względu na obecności witamin i minerałów, jest cennym produktem w diecie ciężarnych kobiet, szczególnie cierpiących na cukrzycę ciążową – nadania dowodzą, że siemię lniane reguluje poziom glukozy. To zasługa zawartości nierozpuszczalnego błonnika, który spowalnia uwalnianie cukru do krwi.
Ilość spożywanego siemienia w ciąży należy jednak kontrolować, ze względu na obecność fitoestrogenów, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Lekarze zalecają, aby utrzymywać je na poziomie około 1 -2 łyżek stołowych dziennie. W ciąży można jednak bezkarnie stosować siemię lniane zewnętrznie, czyli jako kosmetyk na włosy.
Czytaj również:
Czy są jakieś sposoby na wypadające włosy po ciąży? Trycholog podpowiada młodym mamom
Prawdy i mity o DHA. Co musisz wiedzieć o tym kwasie tłuszczowym w ciąży?
Dieta małego dziecka: niezbędne kwasy tłuszczowe LCPUFA
Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki?