Warto zaznaczyć, że świnka w ciąży nie występuje często. Większość osób przebyła ją w dzieciństwie - w końcu to choroba wieku dziecięcego właśnie - a jeśli tak się nie stało - została na chorobę zaszczepiona.
Co więcej, do zarażenia się świnką dochodzi metodą kropelkową i przez ślinę, co też nie jest najłatwiejszą drogą rozprzestrzeniania choroby. Ponadto, około 80-90 procent dorosłych ma przeciwciała przeciwko śwince. Mimo wszystko może się tak zdarzyć, że konkretna kobieta zachoruje na świnkę w ciąży. Warto więc wiedzieć, jakie zagrożenia i objawy są charakterystyczne dla tej choroby, jak wygląda leczenie i w jaki sposób można jej uniknąć.
Spis treści:
Świnka w ciąży - zapobieganie
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym śwince w ciąży jest, jeśli nie pamięta się, czy choroba już była przebyta, zaszczepienie przeciwko niej jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. W takim przypadku warto skorzystać ze szczepionki MMR, która chroni nie tylko przed świnką, ale również przed odrą i różyczką.
Warto pamiętać, że szczepionki nie wykonuje się u kobiet spodziewających się dziecka, najlepiej zaszczepić się nawet trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Oczywiście, jeśli członek rodziny przyszłej mamy choruje na świnkę, należy unikać kontaktów z jego śliną: korzystać z innych naczyń, nie pić napojów z tej samej butelki itp.
Świnka w ciąży: zagrożenia
Świnka w ciąży najbardziej niebezpieczna jest w 1 trymestrze. Zwiększa bowiem ryzyko poronienia, jednak nie w dużym stopniu. U kobiet w 2 i 3 trymestrze choroba ma łagodny przebieg i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka i matki. Zawsze jednak, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy świnki, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, który pomoże wprowadzić odpowiednie leczenie.
Świnka w ciąży: objawy
Świnkę w ciąży nie zawsze łatwo rozpoznać, ponieważ aż w 1/3 przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Okres wylęgania świnki wynosi od 14 do 18 dni, więc dopiero po takim czasie od zarażenia można szukać pierwszych symptomów choroby. Jakie są te najczęściej spotykane?
Objawy świnki:
- gorączka
- obniżone samopoczucie
- dreszcze
- bóle w okolicach ślinianek - mocne i uporczywe
- obrzęk szyi
- uczucie suchości i kwaśności w ustach
- ból ucha
- ból żołądka po zjedzeniu kwaśnego posiłku
Świnka w ciąży: leczenie
Aby poradzić sobie ze świnką w ciąży, należy unikać kwaśnych potraw i często płukać usta. Ukojenie może przynieść także częste picie wody. W przypadku tej choroby stosuje się również środki, które obniżają gorączkę i łagodzą ból. Zawsze, a zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, należy się w tej sprawie skonsultować z lekarzem. Objawy świnki, choć mogą być uporczywe, zwykle ustępują po około tygodniu.