Spis treści
Szczepienie HPV w ciąży nie jest wykonywane z prostego powodu - nie były prowadzone żadne badania dotyczące wpływu szczepionki na płód. Jednak z obserwacji wynika, że szczepionka przeciwko HPV, jeśli była podana w ciąży, to nie powodowała wad rozwojowych płodu.
Czym jest szczepienie przeciw HPV?
W ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie szczepionką przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). To dlatego, że badania pokazują, że wirus brodawczaka ludzkiego może wpływać na powstawanie raka szyjki macicy.
Wirusem bardzo łatwo się zarazić. Często infekcja HPV nie daje żadnych objawów, choroba ujawnia się dopiero w ciąży, kiedy odporność organizmu jest obniżona. Brodawki narządów płciowych często pojawiają się jako małe, kalafiorowate zmiany dające czasami objaw świądu lub pieczenia w intymnym miejscu. Przy dużych zmianach kłykciny kończyste mogą utrudniać poród drogami natury.
Obecność kłykcin jest niebezpieczna dla dziecka, bo noworodek, przechodząc przez kanał rodny, może się zarazić wirusami. Choroba u dzieci może wówczas przebiegać jako występowanie narośli na krtani. Dlatego w przypadku kłykcin podejmuje się decyzję o cesarskim cięciu.
Sześć tygodni po porodzie narośla na miejscach intymnych często znikają samoistnie, ale infekcja pozostaje i wymaga leczenia. Jeśli lekarz podejmuje się leczenia po urodzeniu dziecka, polega ono między innymi na usunięciu brodawek laserem.
Czytaj: Zmiany w pochwie w ciąży: opryszczka, objaw Chadwicka i zapalenie gruczołu Bartholina
Szczepienie HPV w ciąży
Szczepienie przeciw HPV w ciąży (brodawki płciowe) nie jest wykonywane. Zdarza się jednak, że termin zakończenia cyklu szczepień przeciwko temu wirusowi wypada w czasie trwania ciąży. Wówczas podanie drugiej lub trzeciej dawki trzeba odroczyć do czasu urodzenia dziecka.
Dlaczego? Po prostu nikt dotychczas z oczywistych powodów nie badał wpływu szczepionki na przebieg ciąży. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie szczepienia muszą czekać do czasu porodu. Wiele szczepionek daje ochronę nie tylko ciężarnej, ale i chroni dziecko. O jakich szczepieniach mowa?
Zobaczcie: Szczepienia w ciąży - kiedy warto je robić?