Szczepienie przeciw polio w ciąży

2020-02-19 14:54

Szczepienia przeciw polio w ciąży w niektórych sytuacjach jest konieczne. Szczególną grupę stanowią podróżujące ciężarne – jeśli udają się w egzotyczne rejony, powinny zaszczepić się przeciwko polio.

Szczepienia przeciw polio w ciąży

i

Autor: Getty Images Szczepienie przeciw polio w ciąży zalecane jest jedynie kobietom podróżującym do rejonów, w których występuje polio

Szczepionkę przeciwko polio w ciąży (choroba Heinego-Medina, inaczej ostre nagminne porażenie dziecięce) podaje się, jeśli przyszła mama musi jechać w rejony, w których jest duże ryzyko zakażenia tą chorobą.

Do niedawna na polskim rynku były dwa rodzaje szczepionek chroniących przed polio. Jedna z nich to bezpieczna dla kobiet w ciąży szczepionka IPV, która zawiera inaktywowane (zabite) drobnoustroje oraz niedostępna już na rynku szczepionka OPV z żywym wirusem polio.

Szczepionka OPV była niedozwolona w ciąży, natomiast szczepionka IPV była i jest bezpieczna dla ciężarnych oraz dla płodu. Mimo to nie zaleca się jej wykonywania bezpodstawnie. Jedynie, gdy ciężarna wybiera się w rejony, gdzie zarażenie polio jest nadal możliwe, np. niektóre kraje Azji czy Afryki.

Czytaj: Szczepienie przeciw polio - szczepionka IPV czy OPV?

Dobrze wiedzieć

Uwaga! Ciąża jest przeciwwskazaniem do podawania szczepionek żywych, czyli chroniących przed ospą wietrzną, odrą, świnką, różyczką i gruźlicą. A także doustną szczepionką przeciwko polio (Od 2016 roku niewykorzystywana w Polsce).

Ciężarna, która planuje podróż, przede wszystkim poza Europę powinna zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu zasięgnięcia porady jakie szczepienia powinna wykonać.

Konieczne jest poinformowanie lekarza o ciąży i wszystkich regionach w jakich kobieta będzie przebywała. Lekarz poinformuje ciężarną o zagrożeniach i zleci szczepienia, które nie zagrażają dziecku.

Przeczytaj, jakie szczepienia są zalecane a jakie zabronione w ciąży.

miesięcznik "M jak mama"