Tachykardia płodu - serce nienarodzonego dziecka bije za szybko

2021-12-15 15:21

Tachykardia płodu to zaburzenie rytmu serca, którego istotą jest zbyt szybka czynność serca rozwijającego się w łonie matki dziecka. Przyczyny tego zaburzenia bywają bardzo różne i odpowiadać za nie mogą problemy dotyczące zarówno kobiety, jak i płodu. Czy tachykardia płodu jest groźna i czy jej wystąpienie jest równoznaczne z indukcją porodu?

Tachykardia płodu

i

Autor: Getty Images Tachykardia płodu - gdy serduszko dziecka bija zbyt szybko

Tachykardię stwierdza się, gdy zaś czynność serca jest zbyt szybka. Ludzkie serce nie bije oczywiście ze stałą, cały czas taką samą częstością – istnieje pewien przedział wartości, które uznawane są za prawidłową czynność serca.

Kiedy bije ono zbyt wolno, rozpoznana może zostać bradykardia, kiedy za szybko - wspomniana tachykardia. Prawidłowa czynność serca zależna jest od wielu czynników, bo zarówno od stężeń rozmaitych hormonów w organizmie, jak i od poziomu naszej aktywności w danym momencie. A jak to jest w przypadku płodu?

Spis treści

  1. Jakie mogą być przyczyny tachykardii płodu?
  2. Jak rozpoznaje się tachykardię płodu?
  3. Jak leczy się tachykardię płodu?
  4. Czy tachykardia płodu wpływa na indukcję porodu?
  5. Czy tachykardia płodu skutkuje powikłaniami?
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Jakie mogą być przyczyny tachykardii płodu?

Przejściowa, krótkotrwała tachykardia płodu nie musi budzić niepokoju. Kiedy jednak problem pojawia się często lub gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, zdecydowanie należy się mu już przyjrzeć. Przyczyną tachykardii płodu mogą być bowiem bardzo poważne schorzenia.

Ogólnie przyczyny tego zaburzenia rytmu serca podzielić można na dwie grupy, to jest na procesy patologiczne, które dotyczą ciężarnej oraz na nieprawidłowości, które występują u samego dziecka.

Czytaj: Tętno płodu: normy. Co oznacza niskie, a co wysokie tętno płodu?

Związanymi ze zdrowiem matki możliwymi przyczynami tachykardii płodu mogą być:

  • zakażenia (szczególnie te przebiegające z gorączką, takie jak np. zapalenie płuc),
  • nadczynność tarczycy,
  • zażywanie narkotyków,
  • odwodnienie,
  • przyjmowanie leków przyspieszających czynność serca (np. z grupy beta-mimetyków, wykorzystywanych w leczeniu astmy),
  • zaburzenia czynności lub nieprawidłowości dotyczące budowy łożyska.

Wśród problemów, które dotyczą z kolei dziecka i mogą prowadzić do tachykardii płodu, wymieniane są przede wszystkim:

Czytaj: Detektor tętna płodu: na czym polega działanie detektora bicia serca płodu i czy warto go mieć w domu?

Warto wiedzieć

Kiedy stwierdza się tachykardię płodu?

Tachykardia może wystąpić u człowieka będącego w dowolnym wieku, zarówno u osoby starszej, jak i u dziecka, które jeszcze nie przyszło nawet na świat.

W przypadku płodów za prawidłową czynność ich serca uznaje się przedział 110 do 150 (a według niektórych autorów do 160) uderzeń serca na minutę, w związku z czym tachykardia płodu rozpoznawana jest wtedy, gdy czynność serca u dziecka przekracza 150-160 uderzeń na minutę.

Jak rozpoznaje się tachykardię płodu?

Tachykardię płodu stwierdzić można w trakcie badania ultrasonograficznego, najczęściej jednak problem ten wykrywany jest podczas wykonywania u ciężarnej kardiotokografii (KTG).

Badanie to umożliwia nie tylko dokonanie oceny częstości pracy serca u dziecka, ale i dzięki niemu możliwe jest stwierdzenie takich zjawisk, jak akceleracje czy deceleracje, oprócz tego w KTG można także obserwować aktywność skurczową macicy.

Czasami – szczególnie wtedy, gdy czynność serca płodu znacząco odbiega od normy – konieczne może być ciągłe monitorowanie stanu ciężarnej i jej dziecka z wykorzystaniem KTG.

Samo jednak stwierdzenie, że płód ma tachykardię, nie jest wystarczające – konieczne jest także poszukiwanie przyczyn tego zaburzenia.

W tym celu z pacjentką zbierany jest wywiad lekarski – dzięki niemu możliwe jest wysunięcie przypuszczenia, co doprowadziło do zaburzeń rytmu serca u dziecka, a także zlecenie przyszłej mamie odpowiednich badań potwierdzających wstępne rozpoznanie (takich jak np. oznaczenia poziomów hormonów tarczycowych).

Czytaj: KTG - 8 pojęć dotyczących KTG w ciąży, które powinnaś znać

Jak leczy się tachykardię płodu?

Poszukiwanie przyczyny tachykardii płodu jest niezwykle ważne z tego powodu, iż leczenie tego problemu wstępnie skupia się właśnie wokół zaburzeń, które do niego doprowadziły – przykładowo u gorączkujących ciężarnych wykorzystywane są leki przeciwgorączkowe, u tych pacjentek, u których doszło do odwodnienia, niezbędne jest podawanie im płynów.

Wtedy zaś, gdy do tachykardii płodu doprowadziło zakażenie wewnątrzmaciczne, niezbędna może być antybiotykoterapia.

Czytaj: Operacje w łonie matki - leczenie prenatalne w Polsce

Czy tachykardia płodu wpływa na indukcję porodu?

Czasami tachykardia płodu wiąże się z indukcją porodu, związek pomiędzy tymi dwoma sprawami nie jest jednak aż tak jednoznaczny, jak czasami się przypuszcza.

Otóż tak naprawdę wtedy, kiedy – pomimo leczenia – czynność serca u dziecka stale utrzymuje się znacznie powyżej normy, może to stanowić wskazanie do przyspieszonej indukcji porodu.

Decyzja taka zapada jednak wyłącznie po przeanalizowaniu wszelkich korzyści i potencjalnych zagrożeń związanych z przedwczesnym zakończeniem ciąży.

Czytaj: Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

Czy tachykardia płodu skutkuje powikłaniami?

Wiele pacjentek, u których dzieci zostanie stwierdzone tachykardia w trakcie życia wewnątrzmacicznego, obawia się o to, że problem ten doprowadzi do jakichś poważnych następstw.

Szczęśliwie tak nie jest i u większości dzieci (szczególnie tych, u których przyspieszona czynność serca nie była spowodowana wadą serca) zaburzenia rytmu serca w postaci tachykardii po pewnym czasie od narodzin ustępują.

Czytaj: Kalendarz ciąży, tydzień po tygodniu - jak rozwija się twoje dziecko?