Te badania w ciąży od niedawna są darmowe. Lekarze mówią o skutkach zniesienia kryterium wiekowego

2024-06-26 9:48

Do niedawna na wykonanie badań prenatalnych w ciąży decydowały się głównie te ciężarne, które mogły pozwolić sobie na wydatek rzędu nawet tysiąca złotych. Kryterium wiekowe oznaczało, że wszystkie kobiety poniżej 35. roku życia musiały za nie płacić.

Te badania w ciąży od niedawna są darmowe. Lekarze mówią o skutkach zniesienia kryterium wiekowego

i

Autor: Getty images Te badania w ciąży od niedawna są darmowe. Lekarze mówią o skutkach zniesienia kryterium wiekowego

Od 5 czerwca badania prenatalne w ciąży są darmowe, przestało obowiązywać kryterium wiekowe. Wcześniej nieodpłatne badania przysługiwały tylko ciężarnym po 35. roku życia i tym, u których istniały ważne przesłanki zdrowotne. Dziś może wykonać je każda ciężarna, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

Okazuje się, że chętnych jest sporo, co pokazuje, że wysokie ceny badań odstraszały wiele przyszłych mam. Lekarze nie tylko rekomendują ich wykonywanie, lecz sami namawiają, by korzystać. Dlaczego warto?

Webinar z Prof. Piętą - Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i Twoje dziecko

Psychiczny spokój i możliwości wczesnego leczenia

Spokój psychiczny przyszłej mamy jest bardzo ważny i chyba każda kobieta przyzna, że każdemu badaniu wykonywanemu podczas ciąży towarzyszą nerwy. Stres o to, czy nie okaże się, że "coś jest nie tak" paraliżuje wiele przyszłych mam. Do tej pory badania prenatalne, za które do 35. roku życia trzeba było płacić z własnej kieszeni, sporo kobiet przerażały. Bo choć to najpewniejszy sposób na przekonanie się o tym, czy płód rozwija się prawidłowo i nie posiada wad genetycznych, ciężarne nierzadko stwierdzały, że skoro badania nie są "obowiązkowe", a jedynie "zalecane", to nie trzeba ich robić. Tym bardziej, że kosztowały niemało.

Gdy stały się dostępne dla wszystkich ciężarnych, więcej kobiet uznaje zasadność ich wykonywania. I to już widać, bo zgłasza się wiele chętnych.

Badania prenatalne mogą uratować zdrowie i życie, wykrywają zarówno wady genetyczne płodu (niektóre choroby można leczyć jeszcze w ciąży), lecz także są narzędziem diagnostyki ciężarnych.

"Pokazuje nam, czy pacjentka nie jest w grupie pacjentek, których płód może mieć zespół Pataua, zespół Edwardsa lub zespół Downa. To są takie trzy najważniejsze schorzenia dotyczące wad chromosomowych" - mówi dr hab. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku w rozmowie z "Faktami" TVN.

Czytaj też: W tym tygodniu zobaczysz najwięcej. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać USG 3D

Ogromne zainteresowanie darmowymi badaniami

Jak przekazują lekarze, zainteresowanie jest duże, na badania zgłasza się dużo więcej kobiet niż wcześniej. "Liczba pacjentek od momentu, kiedy weszło w życie to rozporządzenie, zwiększyła nam się o około 40 procent" - mówi dr hab. Rafał Iciek, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu cytowany przez "Fakty" TVN.

"Zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentek, i to nie tylko z Łodzi, ale również z okolicy" - przekazuje Tomasz Jarzębski, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

By zrobić badania bezpłatnie, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Darmowe badania prenatalne można wykonać w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Czytaj też: Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią ciebie i dziecko?

Sonda
Czy robiłaś badania prenatalne w ciąży?