Spis treści
- TEST NIFTY: na czym polega test NIFTY?
- TES NIFTY: kiedy wykonuje się TEST NIFTY
- Dla kogo test NIFTY?
- Gdzie zrobić test NIFTY?
Test NIFTY (Non-Invasive Fetal Trisomy Test) to rewolucyjna metoda badań prenatalnych, pozwalająca na wykrywanie ryzyka trisomii płodu tzn. zespołu Downa, zespołu Pataua, zespołu Edwardsa. Test jest bardzo wiarygodny (wykrywalność trisomii wynosi 99 proc.).
TEST NIFTY: na czym polega test NIFTY?
Test NIFTY jest testem nieinwazyjnym, zatem badanie opiera się jedynie na pobranej próbce krwi żylnej matki. Dzięki opracowaniu zaawansowanej technologii oraz analizy bioinformatycznej, test NIFTY umożliwia odizolowanie z krwi matki DNA dziecka. Test wykrywa nieprawidłowości występujące w DNA dziecka i z dużym prawdopodobieństwem określa ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 21,18 i 13. Warto dodać, że do samego badania potrzeba jedynie ok. 10 ml krwi, czyli cały proces związany z pobraniem jest taki sam, jak w przypadku zwykłego badania morfologicznego.
Czytaj też: Na czym polega test na ojcostwo?
TES NIFTY: kiedy wykonuje się TEST NIFTY
Sam test NIFTY wykonuje się między 10. a 24. tygodniem ciąży i można go zrobić równoległe z innymi zalecanymi badaniami w tym czasie. Na wynik testu należy czekać około 9 dni roboczych. Jeśli wynik testu przedstawia wysokie ryzyko wystąpienia trisomii płodu, należy to potwierdzić inwazyjnym badaniem prenatalnym. Takie potwierdzenie jest konieczne ze względu na to, że test NIFTY nie jest uznawany za badanie diagnostyczne, a tylko takie stanowią podstawę postawienia diagnozy klinicznej.
Dla kogo test NIFTY?
Ponieważ jest to test nieinwazyjny, może go wykonać każda ciężarna obawiająca się o zdrowie swojego dziecka. Ze względu na duże bezpieczeństwo i brak ryzyka powikłań po takim badaniu, jest ono szczególnie zalecane ciężarnym powyżej 35. roku życia, które powinny poddać się badaniom prenatalnym, ale boją się inwazyjnych metod. Test NIFTY to także świetne rozwiązanie dla tych kobiet, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, np. są obarczone wysokim ryzykiem poronienia, mają przodujące łożysko, są zakażone HBV lub HIV i tych, które zostały zapłodnione metodą in vitro. Testom nie powinny poddawać się kobiety po przeszczepie lub transfuzji krwi (ostatnie pół roku) albo takie, u których już na podstawie innych metod stwierdzono podwyższone ryzyko innych chorób genetycznych niż trisomie.
Gdzie zrobić test NIFTY?
Pobranie krwi do testu NIFTY przeprowadza się w wielu punktach medycznych na terenie całego kraju: zarówno w państwowych placówkach szpitalnych i diagnostycznych, jak i w prywatnych klinikach. W każdym przypadku za test trzeba jednak zapłacić, gdyż nie podlega refundacji. Koszt wykonania testu wynosi około 2500 złotych.