Trądzik odwrócony to choroba dermatologiczna, która wciąż jest dla lekarzy sporą zagadką. Jedno jest pewne - najnowsze dogłębne badania dowodzą, że podnosi ona ryzyko komplikacji w ciąży. Niestety, w przeciwieństwie do np. łuszczycy, której objawy zmniejszają się nawet w 55 proc u ciężarnych, trądzik odwrócony nie ustępuje, ani nie zmniejsza się, gdy kobieta spodziewa się dziecka.
Spis treści
Czym jest trądzik odwrócony?
Trądzik odwrócony to przewlekła choroba dermatologiczna. Objawia się cystami i wrzodami - głównie pod pachami, w pachwinach, okolicach okołoodbytniczych, pośladkach a u kobiet także pod piersiami i pomiędzy nimi. Zmiany powstają na skutek zapalenia mieszków włosowych o charakterze przewlekłym i nawrotowym.
Czytaj też: Torbiel Bakera pod kolanem: co można z nią zrobić? [Porada eksperta]
Trądzikiem odwróconym nie są zwykłe, pojawiające się u większości ludzi od czasu do czasu zaskórniki na ciele, czy guzki podskórne powstające z jednorazowego zapalenia mieszków włosowych. Do zdiagnozowania trądziku odwróconego potrzebne jest spełnienie kilku kryteriów:
- typowe zmiany skórne: nie tylko wrzody, cysty i torbiele, ale też drenujące przetoki i kostkowate blizny,
- zmiany zlokalizowane w przynajmniej jednym z typowych dla choroby obszarów,
- przebieg przewlekły i nawrotowy z co najmniej dwoma zaostrzeniami.
Kto jest zagrożony trądzikiem odwróconym?
Trądzik odwrócony znajcznie częściej atakuje palaczy i osoby otyłe. Współistnieje też niekiedy z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętnicznym i nietolerancją glukozy. Choroba najczęściej zaczyna się w okresie dojrzewania płciowego, łącznie dotyka 1-4 proc. populacji. Często chorują kobiety pomiędzy 18, a 39. rokiem życia.
Dowiedz się: Łuszczyca - domowe sposoby na łuszczycę, maści i preparaty łagodzące zmiany
Łuszczyca na twarzy i dłoniach - jak się jej pozbyć?
Pacjentów leczy się na różne sposoby. Do najczęstszych metod zalicza się antybiotykoterapię, metody chirurgiczne, a przede wszystkim zmianę stylu życia - rzucenie palenia i redukcję masy ciała.
Trądzik odwrócony, a ciąża
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu sprawdzenie, jak trądzik odwrócony wpływa na ciążę i dziecko. W tym celu eksperci wykorzystali dane bazy Watson Health, która posiada dane pacjentów z 26 placówek ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych - łącznie aż 64 mln ludzi. Z tej bazy wybrano populację kobiet między 12, a 55. rokiem życia.
Przeczytaj: Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry. Jak złagodzić objawy AZS?
Jaki był wynik badań? Okazało się, że ciężarne z trądzikiem odwróconym znacznie cześciej dotyka poronienie samoistne. W trakcie ciąży istnieje u nich także większe ryzyko cukrzycy ciążowej i zakończenia porodu cesarskim cięciem.
Ryzyko znacznie wzrasta, jeśli u ciężarnej występują typowe choroby współistniejące.
Znacznie zaś maleje, jeśli choroba została wcześnie rozpoznana i przed zajściem w ciążę odpowiednio leczona.
Sprawdź: Torbiel w piersiach: jak rozpoznać cystę w piersiach? Przyczyny, leczenie torbieli