Tylko tak ochronisz noworodka przed „czarnym kaszlem”. Zacznie się za tydzień

2024-10-07 11:21

Już od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi. To odpowiedź na drastyczny wzrost zachorowań na krztusiec. Do połowy września zarejestrowano 14,5 tys. przypadków krztuśca, w porównaniu z 559 przypadkami w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Szczepienia przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży za darmo. Jak się zapisać?

i

Autor: Getty Images Tylko tak ochronisz noworodka przed „czarnym kaszlem”. Zacznie się za tydzień

Wzrost przypadków krztuśca w tym roku jest wyjątkowo niepokojący. Specjaliści wskazują na dwa główne czynniki, które się do tego przyczyniły. Pierwszym jest rosnąca liczba odmów szczepienia dzieci przeciwko krztuścowi. Drugim jest tzw. epidemia wyrównawcza.

W przypadku krztuśca mamy do czynienia z cyklicznymi wzrostami zachorowań (…). Była pandemia, nie było wzrostu przewidywanego epidemiologicznie, ponieważ te środki ochrony, które stosowaliśmy dla profilaktyki zakażeń SARS-CoV-2, przy okazji zmniejszały zapadalność na inne choroby przenoszone tą samą drogą – wyjaśnia Anita Orzeł-Nowak, kierowniczka oddziału nadzoru epidemiologii małopolskiego sanepidu, w rozmowie z TVN24.

Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Cykliczny wzrost, połączony z brakiem szczepień ochronnych wśród najmłodszych, poskutkował dramatycznym wzrostem zachorowalności.

Z jednej strony na pewno brak wystąpienia zachorowań w okresie pandemii sprzyjał temu, że mamy teraz epidemię wyrównawczą, ale też zwiększa się liczba osób, które nie szczepią swoich dzieci. Te liczby są straszne

– podkreśliła Anita Orzeł-Nowak.

Tymczasem krztusiec to choroba, której nie wolno bagatelizować. Nazywana „czarnym kaszlem”, kokluszem, albo 100-dniowym kaszlem, bezpośrednio zagraża dzieciom. Szczególnie niemowlętom, które zakażenie mogą nawet przypłacić życiem.

Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia przeciw krztuścowi dziecko otrzymuje dopiero w 2. miesiącu życia. Tymczasem szczepienie przyjęte przez kobietę w ciąży sprawia, że dziecko jest chronione przed krztuścem już od chwili narodzin.

Szczepienie przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży

To Minister Zdrowia Izabela Leszczyna postanowiła zwiększyć dostęp do szczepień przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży, umożliwiając im bezpłatne szczepienia. Nie każdy wie, że dorośli powinni powtarzać szczepienie przeciwko krztuścowi co 10 lat. Szczepionki dla dorosłych są jednak odpłatne, a ich koszt waha się zależnie od rodzaju preparatu – od 140 do nawet 300 zł za dawkę.

Od 15 października szczepienie przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży będzie jednak finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Kobiety będą mogły zgłosić się na szczepienie w swoich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia

– czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Bezpłatne szczepienie przeciw krztuścowi: jakie warunki trzeba spełnić?

Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Będą one mogły zaszczepić się w schemacie jednodawkowym – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz POZ.

Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o czym zdecyduje lekarz prowadzący ciążę.

Jak się zaszczepić przeciw krztuścowi?

Jak podaje resort zdrowia, jeśli jesteś w odpowiednim tygodniu ciąży i chcesz się zaszczepić przeciwko krztuścowi, wystarczy, że:

  • zgłosisz się do swojego lekarza POZ i umówisz termin wizyty kwalifikacyjnej (przy zapisie możesz poinformować, że chodzi o szczepienie)
  • przyjdziesz do POZ na szczepienie w wyznaczonym terminie.

Przychodnia POZ może zamówić szczepionkę samodzielnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE).

Sonda
Czy planujesz zaszczepić się przeciwko krztuścowi w ciąży?