Ciąża nie wzmaga tego, abyś zrezygnowała z dotychczasowego życia, ze względu na swój brzuch. Oczywiście, uciskanie brzucha w ciąży może być niebezpieczne, ale nie znaczy to, że musisz przestać zapinać pasy w aucie czy spać wyłącznie na plecach, aby przypadkiem nie przyjąć takiej pozycji, w której brzuch będzie uciskany.
Podróżowanie, zakupy nawet seks w ciąży to nie problem. Twoje dziecko w brzuchu jest bezpieczne, bo macica świetnie je chroni. Na co zatem powinnaś uważać, z czego zrezygnować, jak funkcjonować na co dzień, by nie uciskać brzucha w ciąży i aby brzuszkowi nic się nie stało?
Spis treści
- Uciskanie brzucha w ciąży - czy w tłoku jest bezpieczny?
- Czy noszenie starszaka na rękach uciska brzuch?
- Czy uciskanie brzucha w nocy jest niebezpieczne?
- Czy pasy w aucie uciskają brzuch w ciąży?
- Czy w czasie seksu brzuch nie jest za mocno uciskany?
Uciskanie brzucha w ciąży - czy w tłoku jest bezpieczny?
Ciąża nie musi oznaczać problemów z podróżowaniem, jeśli zadbasz o bezpieczeństwo dziecka. W komunikacji miejskiej szukaj miejsc specjalnie oznakowanych, nie bój się poprosić o ustąpienie miejsca, aby uniknąć uciskania brzucha w ciąży przez innych pasażerów.
Długie stanie, gdy jest bardzo tłoczno, może być dla ciebie niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Jeśli podróżujesz samochodem jako pasażer, a auto jest wyposażone w poduszki powietrzne, usiądź z tyłu; otwierająca się poduszka może uderzyć w brzuch, stwarzając zagrożenie.
Czy noszenie starszaka na rękach uciska brzuch?
Nie możesz dźwigać ciężarów, bezpieczeństwo dziecka może być zagrożone już przy 5 kilogramach, to maksimum które możesz dźwigać! Rób zakupy na raty, nie kupuj wszystkiego, co jest potrzebne, za jednym razem. Przy większych zakupach powinien ci ktoś towarzyszyć, a potem także wnieść je do mieszkania.
W sklepie nie bierz koszyka do ręki, lepszy będzie duży wózek na kółkach lub specjalny podwyższony – nie musisz wtedy dźwigać ani schylać się, wkładając do niego zakupy. Podnosząc torby z zakupami, przykucnij, a potem powoli się wyprostuj.
Kiedy nosisz starsze dziecko, nie uciskaj brzucha - noś je na biodrze. Najlepiej schylić się po dziecko, kucając, i podnieść je, opierając na biodrze. Unikaj brania dziecka na ręce, gdy jesteś w III trymestrze ciąży. Możesz je trzymać na kolanach, kołysać, przytulać... Dźwignięcie, zwłaszcza raptowne, kilkunastokilogramowego ciężaru może być niebezpieczne.
W ciąży nie możesz też pozwolić sobie na wszystkie zabawy ze starszym dzieckiem. Brzuch sprawia że nie możesz skakać, szybko biegać, wspinać się razem z malcem na konstrukcje na placu zabaw, ponieważ grozi to uciskaniem brzucha w ciąży. Stawiajcie razem babki w piaskownicy, pomagaj maluchowi w huśtaniu się na huśtawce (ale sama na nią nie wchodź).
Czytaj również: Czego nie robić w ciąży? Te czynności mogą zaszkodzić dziecku!
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?
Bezpieczeństwo brzucha w ciąży. Jak brzuch chroni rosnące w nim dziecko?
Czy uciskanie brzucha w nocy jest niebezpieczne?
Podczas ciąży najzdrowiej jest spać na lewym boku (gdy śpisz na prawym boku, macica uciska naczynia krwionośne znajdujące się po prawej stronie kręgosłupa, przez to utrudniony jest przepływ krwi) zapewnia to bezpieczeństwo dziecka.
Oczywiście nie sposób przespać tak całej nocy, dlatego możesz sobie pomóc, kupując specjalną poduszkę o podłużnym kształcie, dzięki której będzie ci wygodniej w tej pozycji.
I nie wpadaj w panikę, gdy w środku nocy obudzisz się na plecach lub prawym boku. Spokojnie połóż się ponownie na lewym. Jeśli chcesz spać na wznak, to najlepiej w pozycji półleżącej. Podeprzyj poduszką kręgosłup, kark oraz głowę.
Jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu?
Czy pasy w aucie uciskają brzuch w ciąży?
Wprawdzie kodeks drogowy tego nie wymaga, ale powinnaś zapiąć pasy bezpieczeństwa. Załóż je tak, by dolna ich część przebiegała pod twoim brzuszkiem, a górna nad nim, między piersiami. Warto dokupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa.
Pomaga on obniżyć pas poniżej brzucha przyszłej mamy, a podczas wypadku kieruje siłę ewentualnego uderzenia na biodra. W samochodzie ustaw fotel tak, by kierownica nie uciskała brzucha. Prowadź auto spokojnie, unikaj wyboistych dróg.
Czy w czasie seksu brzuch nie jest za mocno uciskany?
Seks w ciąży to nie problem jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona, nie ma przeciwwskazań do intymnych zbliżeń. Rozwijające się w brzuszku dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i wypełniający go płyn owodniowy. W czasie igraszek rodziców nie będzie czuło żadnego dyskomfortu. Wybierajcie jednak takie pozycje, które nie uciskają brzuszka. Idealna dla mamy w zaawansowanej ciąży będzie pozycja „na jeźdźca” (to ty kontrolujesz głębokość penetracji) lub „na łyżeczki” (partner leży za tobą na boku).
Czytaj również: Worek owodniowy – kiedy powstaje i dlaczego pęka?
O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży? Co brzuch mówi o twojej ciąży?
Brzuch ciążowy: 10 faktów o brzuchu w ciąży
miesięcznik "M jak mama"