Reality-show prosto z brzuszka - jakie korzyści daje USG 4D i ile kosztuje?

2022-02-24 12:59

USG 4D to jak na razie najnowoczśniejsza z ogólnie dostępnych technik badania stanu dziecka rozwijającego się w łonie mamy. Czym metoda USG 4D różni się od swoich poprzedniczek? Skąd się bierze jej coraz większa popularność i ile kosztuje USG 4D?

USG 4D

i

Autor: Getty Images Czy warto wykonywać USG 4D?

USG  w ciąży jest nie tylko nieinwazyjnym badaniem, które pozwala stwierdzić, czy dziecko w łonie matki prawidłowo się rozwija. Wielu rodziców przechowuje ten pierwszy obraz swojego dziecka przez kolejne lata. USG staje się rodzinną pamiątką. Coraz większą popularnością cieszy się jego nowsza odsłona - USG 4D.

Spis treści

  1. Czym się różni USG 4D od USG 2D i USG 3D
  2. Zalety USG 4D
  3. USG 4D: jaki jest koszt badania?
  4. Jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zobacz, czy ufać USG 3D [ZDJĘCIA]
Wszystko o badaniu USG 3D

Sprawdź: Kiedy powinno się iść na pierwsze USG w ciąży i co pokaże to badanie?

Czym się różni USG 4D od USG 2D i USG 3D

Tradycyjne, dwuwymiarowe USG w ciąży przedstawia, w przeciwieństwie do USG 3DUSG 4D, jedynie płaski przekrój ciała płodu. Za pomocą tego badania obserwuje się również wnętrze macicy. Dzięki tradycyjnemu USG w ciąży lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo, zwłaszcza jego narządy wewnątrzne: serce, mózg, nerki.

Co ciekawe, badanie USG 2D pozwala również na ocenienie stanu kosmówki, z której później rozwinie się łożysko. Za jego pomocą można również stwierdzić, jaki jest wiek płodu, kiedy może nastąpić poród i czy w łonie matki nie ma czasem więcej niż jednego lokatora. Im wcześniej będzie wykonane pierwsze USG, tym lepiej. Na samym początku badanie pozwala zobaczyć, czy płód rzeczywiście jest obecny w jamie macicy. Podczas całej ciąży powinno się wykonywać USG około trzech razy.

Na początku ciąży, następnie około 20 tygodnia jej trwania i, jeśli jest to wskazane przez lekarza, pod sam jej koniec. USG 2D, w porównaniu z USG 4D, dzięki większej widoczności linii, pozwala wcześniej i precyzyjniej wskazać płeć dziecka. W przeciwieństwie do obrazu USG 4D, wydruk badania dwuwymiarowego jest czarno-biały.

Dowiedz się: Wszystko, co należy wiedzieć o USG ciąży [WYWIAD]

A jaka jest różnica między USG 2D a USG 3D? Dzięki badaniu trójwymiarowemu lekarz otrzymuje dokładny obraz wszystkich szczegółów anatomicznych płodu. Co więcej, USG 3D umożliwia także zbadanie przepływu krwi przez naczynia płodowe i łożyskowe. Tak samo jak USG 4D, metoda trójwymiarowa umożliwia dowolne obracanie obrazu i zobaczenie rozwijającego się płodu z dosłownie każdej strony.

Obraz przedstawiony na badaniu USG 3D jest statyczny. Dzięki USG 3D, podobnie jak w przypadku USG 4D, zaobserwować można wady genetyczne, nie do wychwycenia tradycyjną metodą. Łatwiejsze staje się, dzięki wyraźnemu obrazowi kości nosowych, zdiagnozowanie zespołu Downa, stwierdzenie rozszczepu kręgosłupa, a nawet - wargi. Można również zaobserwować wady układu moczowego czy układu pokarmowego, zniekształcenia dłoni i stóp. 

Zalety USG 4D

Główna przewaga badania USG 4D nad poprzednikami to możliwość obserwowania obrazu trójwymiarowego w czasie rzeczywistym. Metoda USG 4D należy do ulubionych przez rodziców. Dzięki niej zobaczą, jak dziecko macha rączkami, nóżkami, jakie robi miny. USG 4D pozwala również rodzicom dzieci, u których wykryto dzięki niemu wady wrodzone, na szybsze podjęcie leczenia

Przeczytaj: USG genetyczne: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

USG 4D wykonane między 18. a 22 tygodniem ciąży obrazuje jedynie ruchy płodu. To późniejsze - wykonane w 32 tygodniu ciąży - ukazuje uśmiechy, grymasy, mimikę twarzy. Zdjęcie wykonane ze pomocą USG 4D może także zostać przesłane na telefon komórkowy przyszłej mamy.

USG 4D jest przede wszystkim świetną pamiątką dla rodziców. Pamiętam, że sam wykonywałem badanie USG 4D, kiedy moja żona była w ciąży. Kiedy porównałem zdjęcie sprzed porodu z dzieckiem, które przyszło już na świat, mogłem stwierdzić ogromne podobieństwo. Na pewno jest to bardzo sympatyczna sprawa - stwierdza prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

USG 4D: jaki jest koszt badania?

Koszt wykonania badania USG 4D nie różni się zbyt wiele od kosztów USG wykonanych metodą dwu- lub trójwymiarową. Rodzice zapłacą za nie najwyżej 20-30 zł więcej. Koszt badań wynosi około 200 zł, w zależności od konkretnej placówki. Rozbieżności między cenami nie są jednak zbyt duże.

Pani Marta, badana przez prof. Romualda Dębskiego w "Pytaniu na śniadanie" właśnie za pomocą USG 4D wyraża, jak większość rodziców, zachwyt nad tym, co metoda im oferuje. Nie tylko możliwość zobaczenia ruszającego się płodu na ekranie, ale również dzielenie się zdjęciem z rodziną i znajomymi poprzez przesyłanie go telefonem komórkowym.

Dowiedz się: Czy wiesz, że KTG możesz wykonywać samodzielnie w domu?

Szybkie wykrywanie za pomocą USG 4D wad genetycznych, obserwowanie życia płodu "na żywo" i pamiątka po badaniu - te zalety sprawiają, że najnowocześniejsza metoda badania ultrasonograficznego, czyli USG 4D, jest często wybierana przez kobiety w ciąży.

Jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zobacz, czy ufać USG 3D [ZDJĘCIA]