W ciąży trudniej będzie leczyć zęby na NFZ. Dentyści już znaleźli winnego

2023-06-16 11:42

Dentystom nie opłaca się podpisywanie umów z NFZ, a pacjenci w dobie inflacji wolą leczyć się bezpłatnie. Kolejki do przychodni są coraz dłuższe, a będzie gorzej, bo spada liczba lekarzy współpracujących z Funduszem. Co w tej sytuacji z darmową opieką stomatologiczną nad ciężarnymi? Przypominamy, jakie zabiegi przysługują w ciąży za darmo.

Kobieta w ciąży - widok na duży brzuszek

i

Autor: Getty images W ciąży trudniej będzie leczyć zęby na NFZ. Dentyści już znaleźli winnego

Polskie przepisy mówią, że każdy pacjent z bólem zęba ma prawo do wizyty u stomatologa i przyjęcia jeszcze w tym samym dniu. W ramach świadczeń gwarantowanych "lekarz zapewnia bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze".

Dotyczy to również kobiet w ciąży, które ze względu na swój stan mogą korzystać w ramach NFZ z dodatkowych przywilejów i usług związanych z leczeniem zębów. Niestety, dostęp do nich jest trudny, a może być jeszcze bardziej utrudniony - ostrzegają eksperci. 

Spis treści

  1. Co można leczyć w ramach NFZ?
  2. Coraz mniej dentystów chętnych do współpracy z NFZ
  3. Ciężarna u dentysty - na co może liczyć w ramach NFZ?
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Co można leczyć w ramach NFZ?

Bezpłatne leczenie oznacza wykonanie tylko podstawowych zabiegów przy użyciu podstawowych materiałów. Białe plomby – czyli wypełnienia kompozytowe utwardzane światłem przysługują tylko w leczeniu przednich górnych i dolnych zębów (do trojek), w kolejne zębach NFZ płaci wyłącznie za plomby srebrne, czyli amalgamatowe nowej generacji.

Nic dziwnego, że większość Polaków korzysta z prywatnych gabinetów stomatologicznych, w których koszt plomby waha się od 150 do 350 zł. Ale to może się zmienić, bo jak podają eksperci cytowani przez serwis Newseria, inflacja sprawiła, że coraz częściej zapisujemy się do dentysty z NFZ. I tu zaczyna się problem, ponieważ eksperci przewidują, że w najbliższych latach trudniej będzie uzyskać pomoc ze środków publicznych, gdyż coraz mniej dentystów decyduje się na zawarcie kontraktu z Funduszem.

Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą

Dentysta w ciąży - scaling w ciąży, piaskowanie, usuwanie kamienia w ciąży

Coraz mniej dentystów chętnych do współpracy z NFZ

 – Nie rośnie liczba gabinetów zainteresowanych współpracą z NFZ. Od półtora roku mamy ogromny wzrost kosztów utrzymania praktyk lekarskich. To koszty niezależne przecież od lekarzy, które dotyczą przede wszystkim energii i czynszu. Do tego dochodzi wzrost kosztów materiałów. Wszystko razem powoduje, że pewne procedury medyczne nadal są na granicy opłacalności – zauważa Dr Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. 

Dane narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że obecnie pacjenci z bólem zęba przyjmowani są do stomatologa współpracującego z NFZ w ciągu jednego dnia. Czas oczekiwania na rutynowa wizytę wynosi średnio 15 dni, ale niekiedy nawet miesiąc. Eksperci przewidują jednak, że wspomniana rezygnacja stomatologów ze współpracy z NFZ oraz wzrost liczby zainteresowanych bezpłatnymi zabiegami dentystycznymi sprawi, że czas ten będzie się wydłużał.

Zdaniem serwisu Newseria, niepokojący jest nie tylko fakt długie oczekiwania na wizytę, ale i zakres refundowanego leczenia, który jest niewystarczający. Stosowane technologie są przestarzałe i niechętnie stosowane przez dentystów, znających dużo lepsze metody leczenia.  

Ciężarna u dentysty - na co może liczyć w ramach NFZ?

Kobiety w ciąży oraz w połogu mają zapewnione te same świadczenia, co wszyscy Polacy, ale niektóre z nich są rozszerzone. Tak jest np. z leczeniem kanałowym, które przysługuje nie tylko w zębach przednich, ale i kolejnych: pacjentka w ciąży i w okresie połogu może mieć darmowe leczenie kanałowe zęby trzonowych i przedtrzonowych. 

Mogą zgłaszać się na wizytę częściej niż inni - nie 3 razy w roku, ale raz na 3 miesiące. Zamiast raz w roku mogą skorzystać z czyszczenia zębów raz na 6 miesięcy.

najistotniejsze jest jednak to, że wizyta u lekarza dentysty, powinna się odbyć w dniu wizyty lub maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Lista zabiegów refundowanych dla kobiet w ciąży i połogu (za gov.pl):

  • badanie stomatologiczne z instrukcją, jak dbać o jamę ustną (raz w roku);
  • kontrolne badania lekarskie (raz na 3 miesiące);
  • zdjęcia rentgenowskie wewnątrz ust;
  • zdjęcie pantomograficzne z opisem;
  • leczenie próchnicy;
  • znieczulenie do zabiegów;
  • usunięcie zębów;
  • leczenie chirurgiczne (operacyjne usunięcie zatrzymanego, zaopatrzenie rany, zatamowanie masywnego krwotoku, założenie opatrunku chirurgicznego, wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej, wyłuszczenie kamienia z przewodu ślinianki),
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
  • usunięcie złogów nazębnych z ½ łuku zębowego;
  • kiretaż zwykły (zamknięty);
  • leczenie kanałowe (endodontyczne) wszystkich zębów.