Ważne szczepienie za darmo dla kobiet w ciąży! Uchronisz siebie i maluszka

2024-10-15 15:09

Od wtorku 15 października kobiety ciężarne mogą za darmo zaszczepić się przeciwko krztuścowi w swoich lokalnych przychodniach. Szczepionka zabezpieczy nie tylko nas, ale też nasze małe dziecko przed groźną chorobą i pobytem w szpitalu w pierwszych miesiącach życia.

Zaszczepiona kobieta w ciąży

i

Autor: Getty Images 15 października ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży

W ostatnim czasie obserwujemy w Polsce bardzo niepokojący wzrost zachorowań na krztusiec. Bardzo prawdopodobne, że sama słyszałaś już opowieści znajomych o długo się utrzymującym, niepokojąco silnym kaszlu i zaskoczeniu lekarza, kiedy test wykazał w końcu, że problemem jest właśnie krztusiec. Wzrost zachorowań jak na dłoni widoczny jest też w statystykach: w tym roku w Polsce potwierdzono już ponad 16,8 tys. zakażeń. Tymczasem w analogicznym okresie 2023 roku było ich poniżej 600.

Szczepienia przeciwko krztuścowi dla ciężarnych. Dlaczego warto?

Wśród szczególnie narażonych na tę groźną chorobę zakaźną są kobiety w ciąży. Do nich też skierowana jest nowa akcja Ministerstwa Zdrowia: od wtorku 15 października 2024 ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w schemacie jednodawkowym w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Z programu będą mogły skorzystać kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży – o kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz POZ. Jeśli istnieje zagrożenie wcześniejszym porodem, pacjentka będzie mogła zaszczepić się już po 20. tygodniu ciąży. W tym wypadku decydować będzie lekarz prowadzący ciążę.

Warto przy tym podkreślić, że jeśli jesteś w ciąży i możesz się zaszczepić na krztusiec, absolutnie powinnaś to zrobić – nie tylko dla siebie, ale również dla swojego dziecka.

Szczepienie na krztusiec jest niezwykle ważne zarówno dla matki jak i dziecka. Przeciwciała wytwarzane po szczepieniu przenikają przez łożysko, pozwalając ochronić przed krztuścem noworodka w pierwszych tygodniach życia.

tłumaczyła lek. Agnieszka Michalak w M jak Mama.

Ekspertka przypomina, że ten okres jest dla dziecka momentem krytycznym pod względem odporności – maluch nie ma jeszcze własnych przeciwciał, a narażony jest na zakażenie. Szczepionka przyjęta jeszcze przez matkę chroni noworodka aż do pierwszej dawki szczepionki, którą zgodnie z kalendarzem szczepień może otrzymać dopiero w 2. miesiącu życia.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Czym jest krztusiec i jak rozpoznać jego objawy?

Krztusiec (niegdyś znany pod nazwą koklusz) to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego. Wywołują ją Bordetella pertussis, czyli tzw. pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, podczas kaszlu lub kichania. 

W początkowej fazie krztuśca go można pomylić z innymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Obserwować można wówczas następujące objawy:

  • niezbyt nasilony, suchy kaszel,
  • katar,
  • stan podgorączkowy,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie gardła.

W drugiej fazie (tzw. napadowej) pojawia się najbardziej charakterystyczny objaw krztuśca: długotrwałe, gwałtowne napady kaszlu. Mogą one powodować niedotlenienie, a w rezultacie – czasowe sinienie oraz wymioty. 

Napad kaszlu w przebiegu krztuśca charakteryzuje się licznymi kaszlnięciami na jednym wdechu, po którym następuje świszczący wdech przypominający pianie koguta.

– w ten sposób kaszel krztuścowy opisywała lek. Agnieszka Michalak.

Krztusiec leczy się za pomocą antybiotyków z grupy makrolidów, które najlepiej zacząć podawać w ciągu trzech tygodni od wystąpienia pierwszych objawów. 

Mamy leki, antybiotyki makrolidowe, które w pierwszym okresie zmniejszają objawy, natomiast jeśli są włączone zbyt późno, nie zmniejszają objawów, lecz tylko hamują rozprzestrzenianie się krztuśca

– tłumaczył kilka miesięcy temu na swoim profilu pediatra Łukasz Grzywacz, znany w sieci jako Tata Pediatra.

Krztuśca nie wolno lekceważyć, zwłaszcza gdy mówimy o noworodkach i niemowlętach, u których choroba często ma ciężki przebieg i wymaga hospitalizacji. Wśród poważnych powikłań krztuśca wymienić można: 

  • zapalenie płuc,
  • obrzęk mózgu,
  • krwawienie wewnątrzczaszkowe,
  • encefalopatia niedotlenieniowa,
  • upośledzenie umysłowe,
  • padaczka,
  • zgon.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko krztuścowi?

Szczepienie przeciwko krztuścowi zalecane jest w szczególności następujący grupom osób:

  • personelowi medycznemu, zwłaszcza mającemu kontakt z noworodkami i niemowlętami;
  • osobom w podeszłym wieku;
  • kobietom planującym ciążę;
  • kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży;
  • osobom z otoczenia noworodków i niemowląt do ukończenia 12. miesiąca życia