Wciąż pracujesz będąc w ciąży? Nie zapomnij o tym przywileju

2023-08-30 15:31

Kobieta w ciąży ma swoje prawa i przywileje w miejscu pracy. Jednym z nich jest możliwość wykonania badań w godzinach pracy, bez konieczności brania urlopu. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc z tego skorzystać?

Pracujące mamy mają swoje przywileje

i

Autor: Getty Images Pracujące mamy mają swoje przywileje.

Wiele mam na czas ciąży decyduje się na zwolnienie lekarskie, zwłaszcza jeśli ich stan wymaga wypoczynku czy leżenia. Część ciężarnych w niezagrożonych ciążach, które czują się pełne energii, woli jednak pracować co najmniej do końca 2. trymestru.

Mimo pracy ciąża nadal się rozwija i wymaga uwagi. Badania w trakcie trwania ciąży są dość częste. Zwłaszcza na początku ciąży i pod koniec jej trwania. Co wtedy z pracą? Czy konieczne jest branie dnia wolnego od pracy, by móc wykonać badania?

Przeczytaj: "Idź na L4. Pracodawca i tak nie doceni, że pracujesz". Czy warto poświęcać się dla pracy w czasie ciąży?

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Dowiedz się: Pracujesz stojąc, np. za ladą? Zobacz, jak dbać o siebie w ciąży

Kodeks pracy mówi o tym bardzo jasno. Zgodnie z art. 185, kobieta w ciąży może wykonać badania lekarskie w trakcie godzin pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

By móc skorzystać z tego przywileju konieczne jest spełnienie pewnych wymogów.

Kto może zrobić badania ciążowe w godzinach pracy?

  • Zaświadczenie lekarskie

Skorzystać z badań w godzinach pracy może jedynie kobieta z ciążą potwierdzoną przez lekarza stosownym zaświadczeniem. Jeśli ciąża jest już widoczna, dokument nie jest konieczny.

  • Umowa o pracę

Kodeks pracy odnosi się tylko do osób zatrudnionych na umowę o pracę, więc dzień wolny nie będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę zlecenie czy B2B. Nie ma jednak znaczenia, w jakim wymiarze godzin pracuje ciężarna kobieta.

  • Badania muszą być związane z ciążą

Możliwość wykonania badań w godzinach pracy dotyczy jedynie badań ciążowych - badania krwi, USG, KTG i innych. Jeśli badania mają dotyczyć czego innego, konieczne będzie wzięcie zwolnienia. 

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach ciężarnej pracownicy?

Co istotne, wolne przysługuje ciężarnej jedynie na czas samych badań i dojazdu na nie. Jeśli podczas badań okaże się, że ciężarna musi po nich odpocząć lub oszczędzać się, powinna uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie. W innym wypadku pracownica powinna wrócić niezwłocznie do miejsca pracy.

Istotny jest też fakt, że wolne godziny przysługują na badania wykonywane w godzinach pracy. Jeśli ciężarna umówi się do lekarza w godzinach późniejszych i nie ma to wpływu na jej rozkład dnia pracy, nie przysługują jej godziny do odbioru.

Przeczytaj: Prawa i przywileje ciężarnej pracującej na etacie. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują