Wysypka w ciąży - skąd się biorą krostki na ciele i jakie są rodzaje wysypek w ciąży

2021-07-09 11:43

Wysypka na plecach, udach czy na brzuchu w ciąży to coś, co może poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Nie zawsze wysypka w ciąży jest powodem do niepokoju (skóra w czasie ciąży poddawana jest rozciąganiu i działaniu hormonów), czasem jednak pojawiają się na niej patologiczne zmiany. Jakie są rodzaje wysypek w ciąży i jak je leczyć?

Wysypka w ciąży - skąd się biorą krostki na ciele i jakie są rodzaje wysypek w ciąży

i

Autor: Getty images

Wysypka w ciąży to częsty problem przyszłych mam. Może być niegroźna, spowodowana np. alergią, ale może być też objawem jakiejś choroby. Podczas ciąży skóra kobiety narażona jest na ryzyko pojawienia się patologicznych zmian.

Do najczęstszych z nich należą: świąd, swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa, opryszczka ciężarnych, grudkowe zapalenie skóry, liszajec opryszczkowaty oraz świerzbiączka w ciąży. Czym charakteryzują się poszczególne wysypki w ciąży i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Spis treści

  1. Wysypka w ciąży: swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa
  2. Opryszczka ciężarnych
  3. Grudkowe zapalenie skóry
  4. Liszajec opryszczkowaty
  5. Świerzbiączka w ciąży
  6. Świąd ciężarnych - cholestaza
Półpasiec a ospa wietrzna

Wysypka w ciąży: swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa

To silnie swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka są najczęstszą wysypką u przyszłych mam, bo szacuje się, że dotyka ona jedną na sto kobiet. Ta wysypka w ciąży przypomina grudki i lubi umiejscawiać się na brzuchu (zwłaszcza w okolicach rozstępów), rzadziej na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy.

Charakteryzuje się bardzo silnym świądem. Zwykle pojawia się pod koniec ciąży, około 35. tygodnia ciąży i znika bez śladu po porodzie. Taka wysypka w ciąży nie zagraża zdrowiu dziecka. Można ją leczyć miejscowo, stosując np. kortykosteroidy.

Opryszczka ciężarnych

Inaczej pemfigoid ciężarnych to wysypka w ciąży objawiająca się pęcherzykami i grudkami w okolicy pępka, ale i na tułowiu, dłoniach i stopach, rzadko na owłosionej skórze głowy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Choć ustępuje po porodzie, wymaga szybkiej konsultacji lekarza, bo stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka albo przedwczesnego porodu. Opryszczkę ciężarnych leczy się sterydami.

Zobacz, jak wygląda wysypka w ciąży

Grudkowe zapalenie skóry

To wysypka w ciąży, którą można rozpoznać po czerwonych krostkach (mogą mieć „strupki”), początkowo pojawiających się na tułowiu, a następnie na kończynach. Silnie swędzą.

Grudkowe zapalenie skóry wywoływane jest przez burzę hormonów ciążowych. Może pojawić się na każdym etapie ciąży. W leczeniu grudkowego zapalenia skóry stosuje się kortykosteroidy.

Liszajec opryszczkowaty

Liszajec objawia się pęcherzami ropnymi formującymi się w grupy. Najczęściej pojawiają się w pachwinach, pod pachami i w zgięciach kończyn. Gdy po kilku dniach pęcherze znikają, na brzegach poprzedniego umiejscowienia pęcherzy pojawiają się kolejne.

Zmiany skórne zamiast ustępować, nasilają się i mogą pojawić się inne objawy, tj. swędzenie, pieczenie, gorączka, dreszcze, bóle stawów, a nawet wymioty i biegunka. Na szczęście, liszajec opryszczkowaty jest bardzo rzadką chorobą skóry u ciężarnych.

Choroba dotyka przyszłe mamy zwykle w trzecim trymestrze ciąży i ustępuje wraz z porodem, pozostawiając często blizny. Należy skonsultować się z lekarzem, bo może wywoływać komplikacje zdrowotne u matki oraz zagraża obumarciem płodu. Ciężarna może przyjmować hormon adrenokortykotropowy oraz kortyzon.

Świerzbiączka w ciąży

Ta wysypka w ciąży charakteryzuje się zaczerwienionymi obszarami skóry w górnej części tułowia i czasem na nogach. Często pojawia się na brzuchu w okolicach rozstępów. Wywołuje świąd.

Najczęściej objawia się w drugim trymestrze lub dopiero trzeci trymestrze ciąży. Nie ustępuje od razu po porodzie, lecz może być jeszcze aktywna do trzech tygodni po porodzie. Świerzbiączkę można leczyć preparatami przeciwhistaminowymi.

Świąd ciężarnych - cholestaza

Inaczej zwany cholestaza ciężarnych. To najczęstsza dermatoza w okresie ciąży. Charakteryzuje się silnym świądem rozpoczynającym się od dłoni i stóp, który do tego nasila się nocą. Świąd ciężarnych pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, ale czasem niewielki świąd odczuwają kobiety już w pierwszym trymestrze ciąży.

Wywołują go hormony ciążowe, które wpływają na pracę wątroby. Pod koniec ciąży świądowi ciężarnych mogą towarzyszyć inne objawy cholestazy ciążowej. Choroba wymaga konsultacji lekarza; gdy jej objawy są nasilone, niezbędne jest leczenie. Ustępuje po porodzie.

Czytaj również: Atopowe zapalenie skóry w ciąży: jak sobie z nim radzić?

Pielęgnacja skóry w ciąży - kosmetyki dla ciężarnych

Jak dbać o piersi w ciąży. Swędzenie brodawek, nadwrażliwość piersi, wysypka, ból piersi

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?

Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?