Spis treści
- Zatrucie ciążowe: kto jest narażony na wystąpienie gestozy?
- Zatrucie ciążowe: czym może grozić?
- Jak uniknąć zatrucia ciążowego?
Gestoza czyli potoczne zatrucie ciążowe to choroba występująca zwykle w ostatnim trymestrze ciąży, najczęściej u kobiet, które matkami zostaną po raz pierwszy. Gestoza jest ściśle związana z nadciśnieniem ciążowym, określa wszystkie objawy towarzyszące tej dolegliwości. Nazwa „zatrucie ciążowe” to pozostałość z przeszłości, gdy błędnie uważano, że chorobę wywołuje toksyna produkowana przez organizm ciężarnej. Dziś wiadomo, że to nieprawda.
Czytaj także: Badania biochemiczne krwi: kiedy powinnaś je wykonać?
Zatrucie ciążowe: kto jest narażony na wystąpienie gestozy?
Oprócz tego, że zatrucie ciążowe może być dziedziczone, w grupie największego ryzyka są ciężarne, które prowadzą niezdrowy tryb życia – maja nieodpowiednią dietę. Ryzyko rośnie, jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat i inne problemy zdrowotne np. cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia nerek, wątroby czy układu krążenia. Na gestozę częściej też zapadają kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka.
Zatrucie ciążowe: czym może grozić?
- Zwykłe nadciśnienie w ciąży nie musi być groźne, ale tylko gdy przemija (tzw. nadciśnienie przemijające) i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy. Zwykle w tej sytuacji pomagają leki na nadciśnienie, a sama dolegliwość mija kilka tygodni po porodzie.
- Stan przedrzucawkowy, zwany też preeklampsją, jest poważniejszym stanem związanym z występującym nadciśnieniem w ciąży. Zwykle towarzyszą mu charakterystyczne objawy takie jak: obrzęki ciała (nóg, rąk, twarzy, brzucha) nie ustępujące po nocy, obecność białka w moczu (ponad 300 mg na dobę). Samo ciśnienie osiąga poziom wyższy niż 140/90. Taki stan charakteryzuje typową gestozę i wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. Co ważne, u chorej na zatrucie ciążowe nie muszą wystąpić wszystkie objawy naraz, dlatego każde podwyższone ciśnienie wymaga kontroli. Po rozpoznaniu gestozy wdraża się odpowiednie leczenie. To ważne, bo na tym etapie może dojść już do powikłań np. zahamowania przepływu krwi przez łożysko, które zaburza odżywianie i dotlenianie dziecka. Może to skutkować hipotrofią płodu (zahamowaniem wzrostu). Szybko podjęte leczenie gestozy (czasem w warunkach szpitalnych) bywa bardzo skuteczne i normuje ciśnienie ciężarnej.
- Ostatnim najgroźniejszym etapem zatrucia ciążowego (jeśli nie zostanie w porę podjęte skuteczne leczenie) jest rzucawka. Oprócz wymienionych wyżej objawów u ciężarnej pojawiają się dodatkowe symptomy takie jak: silne bóle i zawroty głowy, niepokój, zaburzenia świadomości, podwójne widzenie, bóle brzucha i wymioty. Kobieta może utracić przytomność, a gdy gestoza osiągnie stan krytyczny – pojawia się atak rzucawkowy wyglądający jak atak padaczki – pojawiają się drgawki. To ostatni moment, by wezwać karetkę pogotowia, bo rzucawka może doprowadzić nawet do śmierci kobiety i jej dziecka. W przypadku rzucawki – gdy zagraża ona ciężarnej bądź jej dziecku, lekarze decydują się na wcześniejszy poród. Jeśli maluch nie jest jeszcze gotowy by przyjść na świat, podaje się mu steryd, który przyspieszy rozwój jego płuc.
Czytaj także: USG genetyczne: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Jak uniknąć zatrucia ciążowego?
Ponieważ na gestozę wpływ ma wiele czynników zależnych od ciężarnej, ich eliminacja zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby. Podstawą powinna być zdrowa i zbilansowana dieta bogata w białko i składniki mineralne. Warto jest również przestać używać soli. Ciężarna powinna również dbać o swoją aktywność fizyczną. Ponieważ stres to także czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia gestozy, przyszła mama powinna mieć zapewniony spokój. Na czas ciąży warto zrezygnować ze stresującej pracy i dużo odpoczywać.Oprócz dbania o zdrowy tryb życia, istotne są również regularne badania kontrolne – w tym badanie moczu i codzienne mierzenie ciśnienia. Im szybciej wykryta nieprawidłowość, tym mniejsze niebezpieczeństwo ze strony gestozy dla ciężarnej i jej dziecka.