Ciąża wpływa na każdy aspekt naszego ciała i na każdą część naszego organizmu – nawet na trawienie i wydalanie! Możesz więc zauważyć, że twój stolec zmienia kolor i staje się np. zielony. Zielona kupa może zaniepokoić, ale wielu specjalistów uważa, że mieści się w normie.
Mimo to warto znać przyczyny zmiany koloru stolca na zielony, ponieważ przyczyny takiej sytuacji czasem wskazują na określone dolegliwości.
Zobacz także: 10 sposobów na zaparcia w ciąży, które przyniosą ci ulgę
Spis treści
- Hormony i ciążowe rewolucje
- Zielona kupa od zielonej diety
- Suplementy bogate w żelazo
- Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi
- Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Hormony i ciążowe rewolucje
Od momentu zajścia w ciążę, zmienia się poziom wielu hormonów. Znacznie podnosi się ilość tych, które mają bezpośredni wpływ na utrzymanie zarodka w macicy, a potem na rozwój dziecka, czyli hormonów ciążowych. Wysoki jest np. poziom progesteronu, który jednocześnie oddziałuje na trawienie i pracę jelit. Zmiany hormonalne mogą wiec wywoływać szybsze trawienie i zmianę kolory stolca na zielony. Żółć, biorąca udział w trawieniu, ma barwę żółto-zieloną. Szybkie tempo trawienia wywołane wahaniami hormonalnymi sprawia, że bakterie nie mają dość czasu "zmienić" jej koloru na brązowy.
Zielona kupa od zielonej diety
Niektóre pokarmy mogą nadać stolcowi zielony kolor i jest to całkowicie normalne. Nie należy tego faktu w ogóle łączyć z ciążą. W tym przypadku zmiana może zdarzyć się każdemu.
Produkty, które mogą zmienić kolor kupy na zielony to pokarmy roślinne bogate w błonnik. Należą do nich:
- szpinak,
- brokuły,
- jarmuż,
- pietruszka,
- kapusta pekińska,
- wodorosty,
- zioła.
Suplementy bogate w żelazo
Każda ciężarna bierze suplementy prenatalne, które dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jednym z nich jest żelazo, które również zmienia odcień stolca na bardziej zielony lub czarny.
Żelazo w diecie ciężarnej jest niezbędne, aby organizm mógł wytworzyć niezbędną ilość czerwonych krwinek, które są potrzebne kobiecie i rozwijającemu się w jej ciele dziecku.
Dolegliwości związane z kamieniami żółciowymi
W ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Ma to związek w z hormonami, które podnoszą poziom cholesterolu.
Najczęściej kamienie żółciowe nie powodują żadnych objawów i po prostu się rozpuszczają. Niekiedy jednak może dojść do sytuacji, w której zablokują się w drogach żółciowych. Żółć ma wpływ na kolor kupy i sprawia, że ma ona ciemniejszy odcień. Jeżeli żółci jest mniej, kolor stolca może mieć jaśniejszy, a niekiedy również zielony kolor.
Zielony kolor stolca może mieć również związek z infekcją, obrzękiem wątroby, pęcherza żółciowego, a także trzustki. Warto wiedzieć, że kamienie żółciowe mogą być przyczyną infekcji, a nawet stanu zapalnego.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Najczęściej zielona kupa w ciąży ustępuje samoistnie. Nie należy się nią martwić, jeżeli zdarza się sporadycznie i za każdym razem zgłaszać się na konsultacje do lekarza.
Do lekarza należy się zgłosić, jeżeli zmianie koloru stolca towarzyszą również inne objawy, takie jak:
- gorączka,
- biegunka trwająca dłużej niż 3 dni,
- skurcze,
- ból brzucha,
- ból pleców,
- ból w prawej górnej części brzucha,
- ból w okolicy ramion.
Czytaj także: Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży