Żylaki macicy w ciąży mogą być zdiagnozowane jedynie przez ginekologa i wymagają leczenia pod jego nadzorem. Bardzo często jednak lekarz nie zaleca żadnego leczenia żylaków macicy w ciąży, a jedynie obserwuje je, ponieważ zmiany są niewielkie, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań minimalne.
Żylaki macicy mogą pojawić się również po porodzie. Nie są wtedy bezwzględnym przeciwwskazaniem do ponownego zajścia w ciążę, choć jeśli występują wraz z innymi schorzeniami, lekarz może ją odradzać.
Spis treści
- Przyczyny żylaków macicy w ciąży
- Leczenie żylaków macicy w ciąży
- Żylaki macicy w ciąży: groźne konsekwencje
Przyczyny żylaków macicy w ciąży
Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków macicy są przede wszystkim hormony (progesteron i estrogeny), które w okresie oczekiwania na dziecko wpływają na rozszerzanie się żył, także tych znajdujących się w macicy i w dole miednicy, które są nieustannie uciskane przez rosnąca macicę. W wyniku tych procesów na ścianach macicy pojawiają się żylaki.
Jest również kilka innych czynników, które wpływają na powstawanie żylaków macicy. Są to:
- nadwaga
- siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna
- zaparcia
- kąpiele w gorącej wodzie
- skłonności genetyczne
- krótkie okresy między kolejnymi ciążami
Leczenie żylaków macicy w ciąży
Leczenie żylaków macicy w ciąży zawsze wymaga nadzoru ze strony lekarza. W większości przypadków leczenie żylaków jest proste i nieinwazyjne. Przede wszystkim stosuje się zewnętrznie płyny i kremy zawierające wyciąg z kasztanowca, obkurczające naczynia krwionośne i działające przeciwzapalnie.
Niekiedy konieczne jest jednak leczenie żylaków operacyjne, zabiegi laserowe czy skleroterapia. Z jego podjęciem należy jednak poczekać do zakończenia ciąży i karmienia piersią. Zdarza się też, że żylaki macicy, które pojawiły się w ciąży, samoistnie ustępują po porodzie.
Leczenie żylaków macicy jest proste i nieinwazyjne, i zawsze odbywa się pod kontrolą lekarską. Zazwyczaj stosowane jest leczenie zewnętrzne, które polega na aplikacji na skórę płynów i kremów, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych. Najczęściej tego typu preparaty zawierają wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie naczyń i działa przeciwzapalnie.
Żylaki macicy w ciąży: groźne konsekwencje
Nawet, jeśli twoje żylaki są niewielkie, nigdy ich nie lekceważ i postępuj zgodnie z zaleceniami swojego ginekologa. To dlatego, że mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań (stanu zapalnego żył lub zakrzepicy, a nawet być stanem zagrożenia życia).
Czytaj: Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie żylaków okolic intymnych
Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?