Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży

2021-10-27 15:20

Seks w ciąży może wywołać pewne pytania i wątpliwości. Czy można się bezpiecznie kochać w czasie ciąży, czy też nie? A jeśli tak, to czy współżycie seksualne w ciąży powinno wyglądać inaczej niż dotąd? Sprawdź fakty i mity na temat seksu w ciąży.

Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży

i

Autor: Getty images Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży

Spis treści

  1. Seks w ciąży może być niebezpieczny
  2. Podczas seksu członek może uszkodzić płód
  3. Pochwa kobiety ciąży jest lepiej nawilżona
  4. W ciąży kobieta łatwiej osiąga orgazm i przeżywa go bardziej intensywnie
  5. W ciąży kobieta traci ochotę na seks
  6. Seks w ciąży bardziej boli
  7. Nie wszystkie pozycje seksualne są dobre w ciąży
  8. Seks pod koniec ciąży może spowodować rozpoczęcie akcji porodowej
  9. Piersi kobiety ciężarnej to obszar zakazany, nie wolno ich dotykać
  10. Seks w ciąży sprzyja infekcjom
  11. W ciąży może być trudniej o miłość francuską
  12. Kobiety w ciąży nie mogą stosować afrodyzjaków

Seks w ciąży może być niebezpieczny

Mit. Kiedy ciąża rozwija się prawidłowo, bez komplikacji, nie ma żadnego powodu, by unikać seksu. Seks w ciąży nie może zaszkodzić ani dziecku, ani przyszłej mamie. 

Współżycie podczas ciąży jest zakazane tylko wtedy, gdy ciąża jest zagrożona, to znaczy gdy kobiecie grozi poronienie, poród przedwczesny, łożysko jest umiejscowione przodująco, występuje niewydolność cieśniowo-szyjkowa itp.

Podczas seksu członek może uszkodzić płód

Mit. Takie obawy są zupełnie nieuzasadnione, ponieważ płód jest bardzo dobrze chroniony przed urazami przez mięsień macicy, a także błony i wody płodowe. Nie ma takiej możliwości, by członek w czasie stosunku – nawet przy głębokiej penetracji – mógł uszkodzić rozwijające się dziecko (szyjka jest tak wąska, że członek nie może wcisnąć się do macicy i dotknąć płodu).

Pochwa kobiety ciąży jest lepiej nawilżona

Prawda. Podczas ciąży ilość wydzieliny z pochwy – wskutek wysokiego stężenia estrogenów – znacznie się zwiększa. To okres, gdy zazwyczaj zbędne są wszelkie intymne żele nawilżające. Gdyby jednak okazały się potrzebne – trzeba stosować te zawierające składniki rozpuszczalne w wodzie (środki zawierające substancje oleiste, np. wazelinę, często wywołują infekcje).

Czytaj również: Ból krocza w ciąży, przed porodem i po porodzie - co oznacza? Jak łagodzić?

Czy seks na początku ciąży zwiększa ryzyko poronienia?

W ciąży kobieta łatwiej osiąga orgazm i przeżywa go bardziej intensywnie

Prawda. (A przynajmniej jest kilka czynników, które temu sprzyjają, choć gwarancji oczywiście nie ma). Na pewno na orgazm, a tym samym jakość stosunku ma wpływ wspomniane już dobre nawilżenie pochwy, bo zmniejszając tarcie, ułatwia penetrację (przy suchej pochwie to duży dyskomfort).

Innym bardzo ważnym czynnikiem jest lepsze ukrwienie pochwy i całej dolnej części miednicy – dzięki temu wszelkie doznania kobieta odczuwa intensywniej, np. przekrwione ściany pochwy ściślej obejmują członek, co zwiększa odczuwanie satysfakcji (także przez partnera).

Dla wielu kobiet istotny jest też czynnik psychiczny – znika bowiem stres przed zajściem w ciążę, który wcześniej często powstrzymywał przed pełnym, nieskrępowanym przeżywaniem zbliżenia i utrudniał osiągnięcie orgazmu.

Seks w ciąży

W ciąży kobieta traci ochotę na seks

Niekoniecznie. Libido to sprawa bardzo indywidualna, dlatego wszelkie uogólnienia nie mogą być prawdziwe. W pierwszych dwóch–trzech miesiącach ciąży rzeczywiście wiele kobiet nawet nie myśli o seksie, bo zniechęcają je do tego mdłości, wymioty, zmęczenie.

Jednak w II trymestrze to się zwykle zmienia – u większości kobiet rośnie wtedy apetyt seksualny i może pozostać na wysokim poziomie aż do końca ciąży. Niektóre ciężarne twierdzą wręcz, że stan erotycznego podniecenia ma u nich charakter niemal permanenty!

Seks w ciąży bardziej boli

Mit. W prawidłowej, zdrowej ciąży nie powinno tak być. Obfita lubrykacja (nawilżenie) zmniejsza wręcz ryzyko urazu czy otarcia błony śluzowej pochwy. Jednak bardzo głęboka penetracja może powodować dyskomfort lub krwawienie, dlatego dobrze jest (szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży) wybierać taką pozycję, by tego uniknąć.

Ból przy stosunku jest sygnałem, że coś dzieje się nie tak, jak powinno – warto skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.

Dobrze wiedzieć

Czy dziecko odczuwa orgazm matki?Wskutek orgazmu kobiety jej macica się kurczy, co oczywiście jest odczuwane przez płód jako czysto fizyczne doznanie, ale wydzielające się wtedy w ciele matki endorfiny (zwane „hormonami szczęścia” substancje dające poczucie błogiego odprężenia) nie przedostają się do dziecka – ich cząsteczki są zbyt duże, by przenikać przez barierę łożyska i wniknąć do krwiobiegu płodu.

Jednak część badaczy uważa, że dziecko wyczuwa i podziela uczucia matki, a więc gdy przeżywa ona satysfakcję seksualną, to także dziecku udziela się dobry nastrój.

Nie wszystkie pozycje seksualne są dobre w ciąży

Prawda. W zaawansowanej ciąży, a więc mniej więcej od początku trzeciego trymestru, trzeba chronić brzuch kobiety przed uciskiem, a poza tym ciężarna powinna unikać płaskiego leżenia na plecach, ponieważ ciężka macica uciska wówczas żyłę główną, utrudniając krążenie krwi.

Z tych powodów niemożliwa jest pozycja klasyczna i jej liczne warianty oraz te pozycje, w których partnerzy są do siebie zwróceni przodem (kwiat lotosu, na stojąco, na krześle). Pod koniec ciąży lepiej też zrezygnować z głębokiej penetracji. Ale mimo tych ograniczeń pozostaje jeszcze duże pole do popisu i pomysłowości kochanków.

Czytaj również: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?

Seks pod koniec ciąży może spowodować rozpoczęcie akcji porodowej

Prawda. Może się tak zdarzyć w końcówce ciąży, ponieważ przeżywanie orgazmu w okresie okołoporodowym stymuluje skurcze macicy. Poza tym męskie nasienie zawiera prostaglandyny – hormony uelastyczniające szyjkę macicy, co może ją czynić bardziej podatną na rozwieranie się i zainicjować akcję porodową.

Ale taka reakcja szyjki na nasienie jest możliwa dopiero wtedy, gdy w organizmie kobiety dokonują się już inne zmiany hormonalne związane z bliskim porodem – nie wcześniej. Stosunek wymienia się jako jeden ze sposobów przyspieszenia porodu, ale dopiero wtedy, gdy jest już po terminie.

Piersi kobiety ciężarnej to obszar zakazany, nie wolno ich dotykać

Mit. Dotykanie piersi może być dla kobiety bolesne, ale tylko w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy są one bardziej wrażliwe, szczególnie na ściskanie i drażnienie otoczki wokół brodawki. W kolejnych miesiącach ta nadwrażliwość mija i nie ma powodu, by omijać piersi podczas pieszczot, zwłaszcza że są lepiej niż dawniej ukrwione, co intensyfikuje doznania.

Dopiero w końcówce ciąży trzeba uważać, bo stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny, która może wywołać przedwczesne skurcze macicy. W późnej ciąży wskutek pobudzania mogą wydzielać się z piersi krople siary, jednak nie jest to powód do ich ignorowania, chyba że którejś ze stron to przeszkadza.

Seks w ciąży sprzyja infekcjom

Prawda. Ciąża sprzyja infekcjom intymnym, co nie tylko powoduje przykre objawy, ale też uniemożliwia czerpanie satysfakcji ze współżycia. Większe ryzyko infekcji pochwy spowodowane jest tym, że wysoki poziom estrogenów zmienia pH pochwy na bardziej zasadowe, a w takim środowisku szybciej mnożą się bakterie chorobotwórcze powodujące zakażenie.

I tak np. wśród kobiet niebędących w ciąży infekcje grzybicze występują u 20–25 proc., natomiast w ciąży odsetek ten wzrasta do 45 proc. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, warto stosować profilaktycznie preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które wzmocnią florę bakteryjną. Powodują one zakwaszenie środowiska pochwy, co hamuje namnażanie się złych bakterii.

W aptece można bez recepty kupić probiotyki o takim działaniu, zarówno w formie dopochwowych globulek, jak i kapsułek doustnych. Te drugie wcale nie są mniej skuteczne, tylko mają dłuższą drogę dotarcia do miejsca przeznaczenia, dlatego trzeba je stosować przez dłuższy czas.

W ciąży może być trudniej o miłość francuską

Prawda, zwłaszcza gdy to kobieta ma być stroną aktywną. Na początku ciąży raczej trudno ją będzie skłonić do pieszczot oralnych, bo często ma wtedy zwiększoną wrażliwość na zapachy i smaki – nawet te przyjemne bardzo ją drażnią. Za wyjątkowego szczęściarza może więc uważać się facet, którego partnerki nie zniechęca naturalny zapach jego intymnych narządów.

W zaawansowanej ciąży natomiast przeszkodą w dotarciu do męskości partnera – albo też wymówką – może być duży brzuch. Ostrożność przy seksie oralnym jest wskazana przede wszystkim dlatego, żeby nie przeoczyć objawów infekcji, zwłaszcza wirusem opryszczki, który jest bardzo groźny, jeśli kobieta w ciąży zetknie się z nim pierwszy raz w życiu.

Gdy mężczyzna ma objawy opryszczki genitalnej, wykluczony jest z nim seks oralny, nie może on też pieścić partnerki ustami, gdy ma opryszczkę wargową. A skoro mowa o miłości francuskiej, to warto jeszcze wspomnieć, że wydzielina z pochwy może mieć teraz bardziej ostry smak niż przed ciążą.

Kobiety w ciąży nie mogą stosować afrodyzjaków

Prawda. Zdecydowanie nie wolno stosować jakichkolwiek chemicznych środków pobudzających doznania erotyczne, niektóre z nich zawierają hormony, środki podnoszące ciśnienie krwi itp. Nie należy stosować także preparatów o pochodzeniu naturalnym, np. ziołowych, chyba że ich skład zostanie skonsultowany z lekarzem.

Trzeba ograniczyć się do takich naturalnych sposobów rozbudzenia kobiety jak zmysłowy masaż, wspólna kąpiel z ukochanym czy obejrzenie erotycznego filmu. A najlepszym afrodyzjakiem dla kobiety – nie tylko ciężarnej – jest świadomość, że jest pożądana przez swojego mężczyznę.

miesięcznik "M jak mama"