Spis treści
Kiedy seks w ciąży jest zakazany? Jakie są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży? Te pytania pojawiają się, gdy mocje związane z wynikiem testu ciążowego już nieco opadły. Przed wami tygodnie oczekiwania na dziecko. To wyjątkowy czas dla dwojga. Czas, w którym jeszcze bardziej zbliżacie się do siebie, łączy was wyjątkowa więź i… seks. To zupełnie normalne. W prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia. Co więcej, seks w ciąży może nabrać mocniejszych barw, gdyż ciąża zmienia kobiece ciało: tkanki w intymnych okolicach są bardziej ukrwione i lekko obrzmiałe, więc wrażliwsze na bodźce.
Częstotliwość i intensywność współżycia seksualnego uzależniona jest od waszego apetytu na seks, i często bywa tak, że temperatura zbliżeń wzrasta. Jednocześnie starasz się, aby nic nie zakłóciło prawidłowego przebiegu ciąży. Unikasz więc papierosów, dużej ilości kawy, alkoholu, niesprawdzonych leków, stresu czy niedoboru snu. Niestety, czasem na liście zakazów znajduje się też seks. Wyjśniamy, kiedy seks w ciąży jest niewskazany.
Kiedy seks w ciąży jest niewskazany
Zakaz współżycia seksualnego w ciąży bywa czasowy lub może obowiązywać aż do rozwiązania. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu ginekolog zalecił wstrzemięźliwość seksualną. Zawsze warto się upewnić, czy chodzi jedynie o zakaz penetracji, czy także zakaz pieszczot piersi i przeżywania orgazmów. Jeśli twój partner z trudem akceptuje takie zalecenia, wybierzcie się razem do ginekologa, aby lekarz osobiście przekazał tę informację mężowi i wyjaśnił mu powody, z jakich seksualna wstrzemięźliwość jest konieczna. A oto najczęstsze możliwe przyczyny, kiedy kochanie się w ciąży może być niewskazane.
- Kłopotliwe łożysko a seks w ciąży
Łożysko powstaje z kosmówki, czyli zewnętrznej błony płodowej. W pełni wykształcone jest dopiero pod koniec I trymestru ciąży. Spełnia wiele ważnych funkcji: umożliwia wymianę gazową między mamą a dzieckiem, dostarcza substancji budulcowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, usuwa zbędne produkty przemiany materii i uczestniczy w wydzielaniu wielu ważnych hormonów. Pod koniec ciąży łożysko ma 20–25 centymetrów średnicy, grubość 2–3 centymetrów i waży około pół kilograma. Zwykle umiejscawia się na przedniej, tylnej lub bocznej ścianie macicy albo w jej dnie. Ważne, aby nie zakrywało ujścia wewnętrznego szyjki macicy ani nie było umiejscowione w znacznej bliskości tego ujścia. Nieprawidłowo umiejscowione łożysko nazywa się przodującym. Łożysko przodujące objawia się zwykle krwawieniem o różnym natężeniu. Ciężarnej, która ma łożysko przodujące, nie wolno nawet badać ginekologicznie dłońmi, aby nie doprowadzić do krwawienia. Dlatego lekarz zaleca także zrezygnowanie z seksu w ciąży. Poród odbywa się przez cesarskie cięcie, bo przecież na naturalnej drodze malca na świat przeszkodą jest łożysko.
Przeciwwskazaniem do współżycia w ciąży jest także przedwczesne, czyli jeszcze w trakcie trwania ciąży i przed porodem dziecka, odklejanie się łożyska prawidłowo usadowionego. Normalnie łożysko odkleja się w III fazie porodu, czyli już po narodzinach dziecka i absolutnie nie powinno się oddzielać wcześniej. Problem daje o sobie znać bólem brzucha, napięciem macicy i krwawieniem. Czasem występują nudności i wymioty. Ciężarna zwykle jest leczona w szpitalu.
- Infekcje intymne pod lupą: zakaz seksu w ciąży
Powodem czasowego zakazu seksu w ciąży są także infekcje narządów płciowych. O zakażeniu mogą świadczyć upławy czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy (białoszara, pienista, przypominająca serek, zielonkawa) o brzydkim zapachu, a także swędzenie, zaczerwienienie w intymnym miejscu lub ból podczas zbliżeń. Niestety, zmiany zachodzące podczas ciąży sprzyjają intymnym infekcjom. Choć dziecko jest chronione przed drobnoustrojami błonami płodowymi, płynem owodniowym i macicą, infekcje trzeba leczyć. Nie wolno ich bagatelizować. Lekarz zleci odpowiednie leki doustne lub dopochwowe. Leczenie powinien otrzymać też partner, abyście się wzajemnie nie zarażali. W tym czasie niezbędna jest szczególna troska o higienę intymną: podmywaj się dwa razy dziennie, nie używając gąbki ani myjek. Stosuj płyny do higieny intymnej o odpowiednim pH. Każde z was powinno mieć oddzielny ręcznik. Zwykle po kuracji możliwy jest powrót do intymnego współżycia.
- Gdy dziecku się spieszy
Ginekolog zaleca powstrzymanie się od seksu w ciąży także wtedy, gdy przed 37. tygodniem ciąży wystąpią dolegliwości zwiastujące poród lub takie, które są jednym z objawów porodu. Jeśli wystąpią przedwczesne skurcze macicy, lekarz zleca odpoczynek w łóżku, najlepiej na lewym boku, i podawanie leków rozkurczowych. Konieczne może okazać się leżenie w szpitalu i przyjmowanie leków powstrzymujących czynność skurczową macicy przy jednoczesnej ścisłej kontroli stanu dziecka i mamy. Wszystko po to, aby spowolnić nadmiernie rozpędzoną naturę. Intymne zbliżenia mogą ten proces wyciszania porodu zakłócić, gdyż pod wpływem oksytocyny wydzielanej podczas orgazmu i pieszczot piersi dochodzi do skurczów macicy (syntetyczna oksytocyna to hormon podawany, aby wywołać poród). Ponadto w męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny przyspieszające rozwieranie szyjki macicy. Seks w ciąży to także forma aktywności fizycznej, która może przyspieszać poród. Dlatego gdy natura działa zbyt szybko, lepiej jej w tym nie wspierać i powstrzymać się od współżycia do momentu, aż lekarz powie, że sytuacja została opanowana (czasem, niestety, embargo na seks w ciąży trwa aż do rozwiązania). Powodem zakazu stosunków seksulnych w ciąży bywa też niewydolność szyjkowo-cieśniowa, czyli stan, gdy szyjka macicy nie jest w stanie utrzymać dziecka w macicy do terminu porodu. Powoduje to przedwczesne skracanie i rozwieranie szyjki macicy, co zagraża przedwczesnym porodem. Lekarz zaleca wówczas zwykle częste odpoczywanie, polegiwanie, przyjmowanie leków rozkurczowych i unikanie stresu. Może zdecydować o założeniu szwu szyjkowego lub pessaru (elastycznego krążka wykonanego z silikonu), aby zapobiec dalszemu rozwieraniu szyjki macicy.
- Sytuacje szczególne w ciąży i zakaz seksu
Krwawienie z pochwy, bez względu na powód, wiąże się często z koniecznością abstynencji seksualnej. Poza poważnymi przyczynami, jak łożysko przodujące czy przedwczesna akcja porodowa mogą być inne powody plamienia lub krwawienia, np. urazy, polipy szyjki macicy, nadżerki. Lepiej zaufać lekarzowi i zastosować się do jego zaleceń, niż ryzykować poważniejsze dolegliwości. Wskazaniem do powstrzymania się od współżycia mogą być także poronienia we wcześniejszych ciążach, ciąża mnoga i niektóre ogólne choroby ciężarnej, np. wysokie ciśnienie tętnicze.
Seks w ciąży – nie, czułości – tak
Nawet jeśli lekarz zaleci wam powstrzymanie się od współżycia seksualnego w ciąży, starajcie się tym nie martwić. Po pierwsze, zakaz jest tylko czasowy i będzie trwał kilka tygodni lub miesięcy, a nie bezterminowo. To przejściowa niedogodność. Najważniejsze jest przecież zdrowie dziecka i mamy. Po drugie, nie zapominajcie, że brak seksu nie jest równoznaczny z zakazem pieszczot seksualnych. Możecie się przecież nadal przytulać, całować, dotykać, głaskać i mówić czułe słowa. Po trzecie, jeśli bardzo wam doskwiera brak intymnych zbliżeń, zapytajcie ginekologa, czy zakaz dotyczy także seksu oralnego lub przeżywania orgazmu bez penetracji. Ginekolodzy mogą nie mówić o takich możliwościach doznań seksualnych w ciąży, jeśli pacjentka sama nie podejmuje tego tematu. Nie każda para bowiem akceptuje takie formy intymności seksualnej.
miesięcznik "M jak mama"